reklama

Vyrobte si originální obláčkové světlo

Aby se vašim dětem lépe usínalo, je dobré jim večery v posteli zpříjemnit. Můžeme jim přečíst pohádku, pustit tichou hudbu nebo rozsvítit tlumené světlo. Není přitom potřeba kupovat drahá zatmívací světla. I obyčejnou lampu můžeme přeměnit na veselé obláčkové světlo, které bude dětem přinášet krásné sny.

i (Zdroj: archiv FTV Prima)
Vyrobte si originální obláčkové světlo (Zdroj: archiv FTV Prima)

Výroba obláčkového světla do dětského pokoje

Pokud chceme dětem zpříjemnit večerní usínání, můžeme jim dopřát tlumené světlo, které jim bude navozovat pocit bezpečí a klidu. Je možné samozřejmě koupit ve specializovaných prodejnách stmívací světlo, ale mnohdy to není zrovna levná záležitost. Místo toho nás výtvarnice Pavlína Pecko naučila, jak si vyrobit doma obláčkové osvětlení, které bude veselé i trochu tajemné.

Co budeme potřebovat?

  • duté vlákno nebo polystyrenovou vláknitou výplň (např. do hraček nebo do polštářů)
  • papírový lustr
  • dřevěnou tyč na zavěšení
  • lepidlo nebo tavnou pistoli
  • barvy ve spreji
  • skleněné korále
  • LED světýlka (použitelná jsou i ta na zdobení vánočního stromku)

Postup práce

Nejprve si připravíme vláknitou výplň, kterou načechráme do větších bochánků.

Duté vlákno
i (Zdroj: Depositphotos)
Na obláčky použijte duté vlákno nebo výplň z polštářů

Tavnou pistolí pokrýváme postupně jednotlivé plochy lustru a do lepidla usadíme obláčky dutého vlákna. Nesmíme moc silně obláčky "uplácat" do lepidla, jinak nebudou načechrané a nebudou tvořit dojem mraků.

Tímto způsobem postupně pokryjeme celý lustr. 

Papírový lampion
i (Zdroj: Depositphotos)
Jako korpus jsou ideální papírové lampiony

Lustr pak můžeme samostatně upevnit jako klasický lustr do středu stropu nebo můžeme vytvořit celou soustavu mraků - jednotlivé lustry zavěsíme na dřevěnou tyč a propojíme elektrické kabely.

Používáme nejčastěji LED diodová světýlka, která mají několik cyklů - blikání, stálé světlo, postupné stmívání.... Tato světýlka jsou bezpečná, vytvářejí teplé i studené světlo a nedojde zde k ohřátí obalu jako při použití klasické žárovky. LED světýlka navíc seženeme v několika barvách - buď svítí bílým světlem, nebo mají specifickou barvu (na mraky je ideální modré světlo) či celou škálu barevného svícení. 

LED světlo
i (Zdroj: Depositphotos)
Světlo vytvoří LED diody třeba z vánočního stromečku

Obláčková světla pak můžeme dozdobit efekty bouřky - na tenký vlasec navlékneme velké průhledné korále, které budou představovat kapky deště nebo kroupy a přivážeme je v různých výškách na spodní část lustru.

Korále
i (Zdroj: Depositphotos)
Z korálků, navlečených na niti můžeme vytvořit kroupy nebo kapky deště

Pro děti můžeme do mraků schovat třeba malé ptáčky, kteří jakoby mraky prolétávají, obláčkové světlo lze použít jako zajímavý vzkazovníček - do obláčků připevníme několik kolíčků na prádlo. Obláčky lze také barevně tónovat pomocí sprejových barev - můžeme vytvořit mraky šedé, modré, růžové či jakékoliv jiné.

Fantazii se meze nekladou, takže konečné dozdobení je jen na vás a vašich možnostech.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 21. 6. 2020, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová