reklama

Balakryl RECY věci letos jinak: nechejte se inspirovat v duchu upcyclingu

Letošní ročník soutěže Bakakryl RECY věci kvůli situaci spojené s koronavirem neproběhne. To ale neznamená, že byste nemohli i nadále tvořit doma, na chatě či chlupě nebo na zahradě a udělat si tak pomyslnou přípravu na příští, osmý ročník. Nechejte se inspirovat designéry a v duchu upcyclingu vyrobte ze zdánlivě nepotřebných věcí třeba designový lustr. Návod na výrobu naleznete v článku.

i (Zdroj: Balakryl RECY věci)
Balakryl RECY věci letos jinak: nechejte se inspirovat a vyrobte lustr v duchu upcyclingu (Zdroj: Balakryl RECY věci)

Antonín Wenzel, mistr upcyclingu

Také jste si oblíbili upcycling neboli přeměnu odpadu na nové věci? Mladý designér Antonín Wenzel žije tématy recyklace, světla a udržitelného životního stylu. Nabourává klišé, že design znamená pouze vytváření líbivých věcí. Do projektu Balakryl RECY věci se zapojil hned od začátku, kdy na workshopech radí a pomáhá soutěžícím při vzniku výrobků.


Antonín Wenzel
i (Zdroj: Balakryl RECY věci)
Antonín Wenzel

Jak na závěsnou lampu

Recyklovaný materiál: stínidlo lampy, kovová kladka, dřevěný baldachýn (krytka kabelu na strop), hliníková podložka (chladič), dřevěná součástka do stínidla

Nový materiál: Balakryl UNI mat (odstín bílý a červený), kabel 230 V potažený jutovou textilií, objímka E27, LED žárovka Edison, klícka na žárovku (kapka), euro/flexo kabel 230 V, závitová dutinka prům. 10 mm (vše koupíte v elektru nebo online)

výroba lampy
Vlastnoručně vyrobená lampa z věcí, které už byly na odpis, potěší dvojnásob (Zdroj: Balakryl RECY věci)
závěsná lampa
Dokonalost lampy podtrhne také výběr samotné žárovky (Zdroj: Balakryl RECY věci)

Postup v 10 krocích:

1. Dopředu promyslete každý krok výroby a dejte si dohromady všechen potřebný materiál. Pokud si nebudete jisti správným postupem, doporučujeme ho konzultovat se zkušeným elektrikářem a nakupit pouze normovaný elektromateriál.

2. Než začnete natírat, všechny recyklované díly (kovové stínidlo lampy a kladku) nejprve důkladně očistěte od rzi a nečistot drátěným kartáčem a smirkovým papírem. Nezapomeňte na odmaštění lihem.

materiál na výrobu lampy
i (Zdroj: Balakryl RECY věci)
Veškeré komponenty důkladně očistěte od nečistot a rzi

3. Na vnitřní část stínidla použijte spíše světlou barvu, aby odrážela světlo žárovky. Tmavé a matné barvy světlo pohlcují. Vnitřní stranu svítidla natřete bílou krycí barvou Balakryl UNI alespoň ve 2 vrstvách v rozestupu 4 hodin. Pokud natíráte starší předměty, doporučujeme použít nejprve podkladový antikorozní nátěr Balakryl Antikor. Po zaschnutí natřete stejným postupem venkovní část lampy. Antonín zvolil svůj oblíbený červený odstín.

Nátěr červenou barvou
i (Zdroj: Balakryl RECY věci)
Vnější část stínidla natřete libovolnou barvou, na vnitřní část použijte spíše světlé odstíny odrážející světlo

4. Pak se můžete pustit do natírání očištěné kladky, opět v červené barvě. Nenatírejte však vnitřní žlábek kolečka, aby nedošlo k zabarvení jutového el. kabelu.

kladka
i (Zdroj: Balakryl RECY věci)
Kolečko kladky natřete stejnou barvou jako stínidlo, nenatírejte však prostor kudy povede jutové lano, postupným otíráním barvy by došlo k obarvení lana

5. Jutový kabel protáhněte kladkou a zkuste si jeho přibližnou pozici a zauzlování. Kladku pak ponechte s protaženým kabelem.

jutový závěs na lustr
i (Zdroj: Balakryl RECY věci)
Zkontrolujte, zda vše funguje

6. Nyní přichází na řadu příprava elektrického kabelu pro objímku. Jutovou část lana rozpleťte a odstřihněte tak, aby vám vyčnívaly z konce 2 potřebné kabely pro zapojení – hnědý (L) a modrý (N). Konce těchto kabelů odizolujte, doporučujeme je zacínovat pájkou. Pokud nevlastníte pájku, můžete konce měděného svazku drátků pouze stočit pomocí prstů jedním směrem a tím svazek zpevnit.

dráty od lustru
i (Zdroj: Balakryl RECY věci)
Při kompletování drátů a zapojení do elektriky pracujte s maximální obezřetností a dodržujte předepsaná pravidla

7. Pro upevnění objímky do svítidla použijte hotový díl, kterým protáhnete kabely L a N. Kabely protáhněte kompozitem, pak je připojte do vnitřní sběrnice objímky a sešroubujte dle návodu výrobce objímky.

objímkaPři kompletování drátů a zapojení do elektriky pracujte s maximální obezřetností a dodržujte předepsaná pravidla žárovky
i (Zdroj: Balakryl RECY věci)
Připojte objímku žárovky

Tip pro pokročilé: Místo koupeného dílu si pro upevnění objímky do stínidla můžete jako Antonín vyrobit vlastní dřevěnou „hrušku“. Nakreslete si budoucí tvar na kousek dřeva. Až docílíte broušením konečného tvaru, provrtejte skrz po podélné ose a vtlačte trubičku se závitem a chladič – hliníkovou destičku kruhového průměru s vnitřním otvorem uprostřed pro provlečení závitovou trubičkou. 


8. Do obruby stínidla vyvrtejte 3 otvory asi o průměru 3 mm (zvolte vruty vhodné délky). Doporučujeme délku vrutů max. 15 mm, aby vrut nepoškodil kabeláž. Nasaďte na stínidlo a přišroubujte. Vše provádějte s nejvyšší opatrností! Pak si vyberte vhodný baldachýn (stropní krytku) a jeho otvor upravte na tloušťku jutového kabelu a protáhněte.

výroba lustru
Vše důkladně spojte (Zdroj: Balakryl RECY věci)
stropní krytka lustru
Vyberte vhodnou stropní krytku (Zdroj: Balakryl RECY věci)

9. Nyní je potřeba vyzkoušet funkčnost elektrifikace. Druhý konec kabelu připravte stejně jako v kroku 6. Pomocí elektrikářské svorkovnice nebo wago-svorek připojte k flexo kabelu (opět dodržte zásadu hnědý kabel L na hnědý a modrý kabel N na modrý), našroubujte žárovku do objímky, připojte do zásuvky a vyzkoušejte, zdali svítí. Buďte opatrní a stále myslete na to, že pracujete s napětím 230 V!

svítící žárovka
i (Zdroj: Balakryl RECY věci)
Nastal čas na vyzkoušení funkčnosti

10. Z klícky na žárovku odšroubujte šrouby na dotažení, opatrně klícku rozevřete, nasaďte přes žárovku na objímku a opět utáhněte šroubem jisticí klec kolem objímky.

krytka lampy
i (Zdroj: Balakryl RECY věci)
Nakonec připevněte chránič žárovky

Více informací a inspirace najdete na www.balakrylrecyveci.cz.

Výhody vodou ředitelných barev

  1. Rychle schnou: Během dne zvládnete klidně i dva nátěry a ještě tentýž den je povrch suchý.
  2. Jednoduše se aplikují: Barvu pouze promícháte, neředíte a hned natíráte.
  3. Jsou bez zápachu: Při aplikaci ani po ní barvy nezapáchají.
  4. Jsou zdravotně nezávadné: Mají atesty na dětské hračky a pro styk s potravinami za sucha.
  5. Jsou trvanlivé: Odolávají popraskání vlivem tepelné roztažnosti podkladu v interiéru i exteriéru.
  6. Neškodí prostředí: Prázdné obaly je možné likvidovat jako běžný odpad.
  7. Nežloutnou: Nátěr nežloutne v tmavých prostorech ani na radiátorech.
  8. Jsou bezpečné: Nevyžadují speciální skladování, nehrozí požár ani výbuch.
  9. Neničí pomůcky: Po natírání štětce jednoduše umyjete vodou a můžete je opakovaně použít.

 Balakryl UNI je univerzální vodou ředitelná barva vhodná pro venkovní, ale i vnitřní použití. Lze s ní natírat dřevo, kovy (pozinkované plechy, hliník), beton, plasty a další. Vodou ředitelná, ekologická receptura umožňuje ukončit realizaci prací v rámci jednoho dne. Během aplikace ani po zaschnutí natíraný povrch nezapáchá. Balakryl UNI lze zakoupit v 18 již z výroby namíchaných odstínech, všechny varianty lze navíc natónovat do širokého spektra 20 tisíc barevných odstínů. Vydatnost barvy Balakryl UNI je asi 6–9 m2/kg na 1 vrstvu podle savosti podkladu. Balakryl UNI se prodává ve velikostech o hmotnosti 0,7, 2,5 a 9 kg.

Publikováno: 14. 6. 2020, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce