Letošní ročník soutěže Bakakryl RECY věci kvůli situaci spojené s koronavirem neproběhne. To ale neznamená, že byste nemohli i nadále tvořit doma, na chatě či chlupě nebo na zahradě a udělat si tak pomyslnou přípravu na příští, osmý ročník. Nechejte se inspirovat designéry a v duchu upcyclingu vyrobte ze zdánlivě nepotřebných věcí třeba designový lustr. Návod na výrobu naleznete v článku.
Antonín Wenzel, mistr upcyclingu
Také jste si oblíbili upcycling neboli přeměnu odpadu na nové věci? Mladý designér Antonín Wenzel žije tématy recyklace, světla a udržitelného životního stylu. Nabourává klišé, že design znamená pouze vytváření líbivých věcí. Do projektu Balakryl RECY věci se zapojil hned od začátku, kdy na workshopech radí a pomáhá soutěžícím při vzniku výrobků.
Jak na závěsnou lampu
Recyklovaný materiál: stínidlo lampy, kovová kladka, dřevěný baldachýn (krytka kabelu na strop), hliníková podložka (chladič), dřevěná součástka do stínidla
Nový materiál: Balakryl UNI mat (odstín bílý a červený), kabel 230 V potažený jutovou textilií, objímka E27, LED žárovka Edison, klícka na žárovku (kapka), euro/flexo kabel 230 V, závitová dutinka prům. 10 mm (vše koupíte v elektru nebo online)
Postup v 10 krocích:
1. Dopředu promyslete každý krok výroby a dejte si dohromady všechen potřebný materiál. Pokud si nebudete jisti správným postupem, doporučujeme ho konzultovat se zkušeným elektrikářem a nakupit pouze normovaný elektromateriál.
2. Než začnete natírat, všechny recyklované díly (kovové stínidlo lampy a kladku) nejprve důkladně očistěte od rzi a nečistot drátěným kartáčem a smirkovým papírem. Nezapomeňte na odmaštění lihem.
3. Na vnitřní část stínidla použijte spíše světlou barvu, aby odrážela světlo žárovky. Tmavé a matné barvy světlo pohlcují. Vnitřní stranu svítidla natřete bílou krycí barvou Balakryl UNI alespoň ve 2 vrstvách v rozestupu 4 hodin. Pokud natíráte starší předměty, doporučujeme použít nejprve podkladový antikorozní nátěr Balakryl Antikor. Po zaschnutí natřete stejným postupem venkovní část lampy. Antonín zvolil svůj oblíbený červený odstín.
4. Pak se můžete pustit do natírání očištěné kladky, opět v červené barvě. Nenatírejte však vnitřní žlábek kolečka, aby nedošlo k zabarvení jutového el. kabelu.
5. Jutový kabel protáhněte kladkou a zkuste si jeho přibližnou pozici a zauzlování. Kladku pak ponechte s protaženým kabelem.
6. Nyní přichází na řadu příprava elektrického kabelu pro objímku. Jutovou část lana rozpleťte a odstřihněte tak, aby vám vyčnívaly z konce 2 potřebné kabely pro zapojení – hnědý (L) a modrý (N). Konce těchto kabelů odizolujte, doporučujeme je zacínovat pájkou. Pokud nevlastníte pájku, můžete konce měděného svazku drátků pouze stočit pomocí prstů jedním směrem a tím svazek zpevnit.
7. Pro upevnění objímky do svítidla použijte hotový díl, kterým protáhnete kabely L a N. Kabely protáhněte kompozitem, pak je připojte do vnitřní sběrnice objímky a sešroubujte dle návodu výrobce objímky.
Tip pro pokročilé: Místo koupeného dílu si pro upevnění objímky do stínidla můžete jako Antonín vyrobit vlastní dřevěnou „hrušku“. Nakreslete si budoucí tvar na kousek dřeva. Až docílíte broušením konečného tvaru, provrtejte skrz po podélné ose a vtlačte trubičku se závitem a chladič – hliníkovou destičku kruhového průměru s vnitřním otvorem uprostřed pro provlečení závitovou trubičkou.
8. Do obruby stínidla vyvrtejte 3 otvory asi o průměru 3 mm (zvolte vruty vhodné délky). Doporučujeme délku vrutů max. 15 mm, aby vrut nepoškodil kabeláž. Nasaďte na stínidlo a přišroubujte. Vše provádějte s nejvyšší opatrností! Pak si vyberte vhodný baldachýn (stropní krytku) a jeho otvor upravte na tloušťku jutového kabelu a protáhněte.
9. Nyní je potřeba vyzkoušet funkčnost elektrifikace. Druhý konec kabelu připravte stejně jako v kroku 6. Pomocí elektrikářské svorkovnice nebo wago-svorek připojte k flexo kabelu (opět dodržte zásadu hnědý kabel L na hnědý a modrý kabel N na modrý), našroubujte žárovku do objímky, připojte do zásuvky a vyzkoušejte, zdali svítí. Buďte opatrní a stále myslete na to, že pracujete s napětím 230 V!
10. Z klícky na žárovku odšroubujte šrouby na dotažení, opatrně klícku rozevřete, nasaďte přes žárovku na objímku a opět utáhněte šroubem jisticí klec kolem objímky.
Více informací a inspirace najdete na www.balakrylrecyveci.cz.
Výhody vodou ředitelných barev
- Rychle schnou: Během dne zvládnete klidně i dva nátěry a ještě tentýž den je povrch suchý.
- Jednoduše se aplikují: Barvu pouze promícháte, neředíte a hned natíráte.
- Jsou bez zápachu: Při aplikaci ani po ní barvy nezapáchají.
- Jsou zdravotně nezávadné: Mají atesty na dětské hračky a pro styk s potravinami za sucha.
- Jsou trvanlivé: Odolávají popraskání vlivem tepelné roztažnosti podkladu v interiéru i exteriéru.
- Neškodí prostředí: Prázdné obaly je možné likvidovat jako běžný odpad.
- Nežloutnou: Nátěr nežloutne v tmavých prostorech ani na radiátorech.
- Jsou bezpečné: Nevyžadují speciální skladování, nehrozí požár ani výbuch.
- Neničí pomůcky: Po natírání štětce jednoduše umyjete vodou a můžete je opakovaně použít.
Balakryl UNI je univerzální vodou ředitelná barva vhodná pro venkovní, ale i vnitřní použití. Lze s ní natírat dřevo, kovy (pozinkované plechy, hliník), beton, plasty a další. Vodou ředitelná, ekologická receptura umožňuje ukončit realizaci prací v rámci jednoho dne. Během aplikace ani po zaschnutí natíraný povrch nezapáchá. Balakryl UNI lze zakoupit v 18 již z výroby namíchaných odstínech, všechny varianty lze navíc natónovat do širokého spektra 20 tisíc barevných odstínů. Vydatnost barvy Balakryl UNI je asi 6–9 m2/kg na 1 vrstvu podle savosti podkladu. Balakryl UNI se prodává ve velikostech o hmotnosti 0,7, 2,5 a 9 kg.
Publikováno: 14. 6. 2020, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce