reklama

Frida Ramstedtová: Manuál stylu a designu pro každý domov

O navrhování a designu interiérů dnes víme víc než kdy předtím. Přesněji řečeno: víme toho spoustu o dekoracích, nábytku a trendech, ale ztrácíme se v základních návrhářských principech. Sice utrácíme stále víc peněz za rekonstrukce a různé doplňky, a přitom jen překvapivě málo z nás je se svým domovem spokojeno a cítí, že právě takhle chce, aby jejich domov vypadal.

i (Zdroj: Depositphotos)
Frida Ramstedtová: Manuál stylu a designu pro každý domov (Zdroj: Depositphotos)

Jak vytvořit funkční a příjemný domov?

Na základě vlastní zkušenosti sepsala interiérová návrhářka Frida Ramstedtová Manuál stylu a designu pro každý domov, praktickou příručku pro kohokoli, kdo má chuť pěkně a osobitě bydlet. Kniha shrnuje know-how designérů, osvědčená letitá pravidla profesionálů pro zařizování interiérů i konkrétní zákonitosti, triky a tipy, které vám pomohou vyhnout se zbytečným omylům, ale také uniformitě při napodobování katalogů nebo bytů ostatních.

Manual stylu a designu
i (Zdroj: METAFORA)
Poutavá kniha Fridy Ramstedtové vám ukáže, jak si poradit s designem interiéru

Návodné plánky a srozumitelné ilustrace vám mimo jiné srozumitelně vysvětlí:

 • základní návrhářská pravidla týkající se například symetrie, linií či měřítek,
 • jak aplikovat designérskou matematiku, například slavný „zlatý řez,
 • jak vytvořit celkový dojem a co by ho mohlo rušit,
 • vše podstatné o barvách při zařizování,
 • jak přemýšlet o rozměrech a proporcích prostoru,
 • důležitost a funkce osvětlení,
 • triky a tipy pro věšení obrazů,
 • jak vytvářet příjemná zátiší a jaké dekorační předměty si pořídit
 • jak pracovat s akustikou, aby pracovala pro nás,
 • jak rozmístit nábytek a koberce,
 • jak zrekonstruovat kuchyň a koupelnu bez náročné přestavby.

Manuál stylu a designu pro každý domov je kniha pro všechny, kdo chtějí porozumět zákonitostem dobrého bydlení a naučit se vytvářet krásný a útulný domov.

Modrý pokoj
Design v modrém provedení (Zdroj: Depositphotos)
Zelený pokoj
Desing v zeleném provedení (Zdroj: Depositphotos)

Ukázka:

Navrhování interiérů je jako hudba. Ne každý má absolutní sluch, ale spousta lidí se dokáže naučit hře na hudební nástroj podle not. S barvou, tvary a designem to funguje úplně stejně. Zdaleka ne každý se rodí s intuitivním vnímáním toho, jak si svůj domov ideálně zařídit, ale skoro každý se v tom dokáže hodně zlepšit, pokud si osvojí základy a bude cvičit.

My, co se o návrhářství a design interiérů zajímáme, dnes o tomto tématu víme víc než kdy dřív. Přesněji řečeno: víme toho spoustu o doplňcích, nábytku a trendech. Dokážeme zpaměti odříkat názvy klasických designových kousků, značek a sezonních barev, i kdyby nás někdo probudil uprostřed noci. Ale mám dojem, že o základech návrhářství toho zároveň víme velmi málo – o proporcích, klíčových rozměrech a praktických potřebách uživatelů. A taky o tom, jak to vlastně udělat, abychom pomocí všech těch předmětů, které neustále nakupujeme a vyměňujeme, vytvořili dobře fungující, harmonický domov. Sice utrácíme spoustu peněz za dekorace a rekonstrukce, ale překvapivě málo z nás dotáhne svůj domov k dokonalosti.

Vizualizace
i (Zdroj: Depositphotos)
Naplánujte si vzhled vašeho domova podle manuálu Fridy Ramstedtové

V této knize nenajdete žádné lesklé fotografie ani naaranžované interiéry. Další takové knihy podle mě nepotřebujeme. Naopak, skrze jednoduchá vysvětlení a ilustrace se pokusím dosáhnout toho, abyste vy, moji čtenáři, dokázali sami vymýšlet různá řešení podle toho, jak vypadá právě váš domov.

Vintage styl
i (Zdroj: Depositphotos)
Také vintage styl je oblíbený

Myslím, že přišla doba, kdy musíme začít víc přemýšlet nad tím, jak domov příjemně zařídit, ne čím. Proto vám chci dát jakousi pomyslnou krabici s nářadím v podobě myšlenkových nástrojů, které vám pomůžou naplnit vaše potřeby a, pokud nejste se svým domovem spokojení, zjistit, co vám tam chybí či nesedí – přesně tak, jak to dělají návrháři. Nepovažujte však tuto knihu za výstup nebo závěr nějakého výzkumu. Je to poznámkový blok plný melodií a akordů, které si můžete namíchat podle libosti ve chvíli, kdy začnete komponovat harmoničtější a útulnější podobu svého domova.

Publikováno: 8. 6. 2020, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce