reklama

Jak vybrat ten správný odsavač par?

Kuchyň bez digestoře je jako hrnec bez dobře padnoucí poklice. Kvalitní odsavač par eliminuje nejen veškeré nepříjemné výpary a pachy, vznikající při vaření, ale také mastnotu. A navíc předchází tvorbě plísní. Na trhu je nespočet různých druhů odsavačů, které se mezi sebou značně liší. Poradíme vám, jak vybrat tu správnou digestoř šitou na míru vašemu kulinářskému koutu.

i (Zdroj: MORA)
Jak vybrat ten správný odsavač par? (Zdroj: MORA)

Tím nejzásadnějším úkolem dobré digestoře je bezesporu odsávání pachů a vlhkosti z vaší kuchyně. Správný odsavač par ale pohlcuje také mastnotu, která uniká při vaření spolu s kuchyňskými výpary z hrnců. Pokud vás tedy trápí lepkavé povrchy stěn, spotřebičů a skříněk či nežádoucí vlhkost, která způsobuje plísně, je třeba se poohlédnout po vhodné digestoři. Jak ale vybrat ten ideální odsavač par pro vaši kuchyni?

MORA_OV680G_Čistý vzduch
i (Zdroj: MORA)
Všechny digestoře vám umožní oba způsoby odtahů par

Zvolte vhodný typ odsávání

Většina moderních digestoří dnes již umožňuje nejen odtah nežádoucí páry mimo obytný prostor, ale i recirkulaci vzduchu. Odsavače s funkcí recirkulace (čištění vzduchu přes filtr) se využívají hlavně v prostorách bytových a panelových domů bez možnosti vyvedení páry ven přes zeď nebo do komína. Pro provoz recirkulace je nutný speciální uhlíkový filtr, který zachycuje hlavně pachy z vaření a musí se pravidelně měnit. Naopak odtahové digestoře umístíme tam, kde je komín, ventilační šachta nebo odtahové potrubí.

Všechny digestoře vám umožní oba způsoby odtahů par. Odsavače klasické české značky nabízejí však něco zcela unikátního, a to patentovanou možnost až sedmi odtahů v jednom odsavači – šest odtahů ven z místnosti a sedmý pro recirkulaci. Záleží jen na vás, pro který způsob se rozhodnete. Odsavače jsou vhodné i do panelových bytů. Všechny odsavače jsou také vybavené úsporným a účinným LED osvětlením a praktickými kovovými filtry proti mastnotám, které stačí umýt ve dřezu nebo v myčce. Na nutnost čištění vás upozorní u některých modelů indikátor na odsavači.

Digestoř
i (Zdroj: Depositphotos)
Odsavač par zbaví kuchyni pachů, páry i vlhkosti

Vyberte si druh digestoře

Nejvyhledávanějším typem jsou rozhodně komínové digestoře. Představují výrazný designový prvek místnosti a mohou předurčit styl, v jehož duchu budete kuchyni stavět. Už dávno neplatí, že se hodí pouze do velkých místností. Typ v elegantním černo-nerezovém provedení o šířce 60 cm se čtyřmi stupni odtahu snadno umístíte i do menších prostor. Díky zkosené přední části s důmyslně řešeným prostorem pro hlavu digestoř zaručuje bezproblémovou práci pod ní. Příjemné je i moderní dotykové ovládání s řadou mnoha užitečných funkcí, jako je např. extra funkce 24 hodin, která se postará o automatické čištění vzduchu v místnosti po dobu 5 minut každou hodinu. To se hodí, zvlášť pokud cestujete na delší dobu pryč – po návratu vás doma přivítá svěží vzduch. Odsavač se může pochlubit maximálním výkonem 607 m3/hod. a hlučností 53 dB na nejvyšší úrovni. Vyrábí se i v šířce 80 cm.

MORA OO 963 X
i (Zdroj: MORA)
Díky osvětlení LED světly uvidíte na celou varnou plochu

Vaříte-li rádi v prostoru, vsaďte na typ tzv. ostrůvkové digestoře. Ta se umisťuje nad varný ostrůvek v místnosti a jednoznačně bude výrazným ozdobným prvkem uprostřed vaší kuchyně. Okouzlit by vás mohla například ostrůvková digestoř v elegantním nerezovém provedení a s možností praktickou funkcí TIMER. Tlačítkové ovládání se 4 výkonovými stupni a možností funkce extra rychlého odsávání dokonale odstraní nejen pachy, ale i mastnotu. Díky efektivnímu a úspornému osvětlení se čtyřmi LED světly perfektně uvidíte na celou varnou plochu. S maximálním výkonem 694 m3/hod. a hlučností 62 dB se tento odsavač stane neocenitelným pomocníkem velkých kuchyní. Umožňuje odtah i vnitřní cirkulaci vzduchu a pořádkumilovné duše jistě potěší možností mýt kovové tukové filtry v myčce a tím udržovat odsavač v perfektním stavu bez zbytečné investice do nových tukových filtrů. 

MORA OV 680 G
i (Zdroj: MORA)
Díky zkosené přední části s prostorem pro hlavu digestoř zaručuje i práci pod ní

Do kuchyní, kde není prostoru nazbyt, je ideálním řešením podstavná digestoř. Ta se instaluje pod jednu z kuchyňských skříněk, přičemž motor s horním odtahem je skrytý uvnitř skříňky.  Ušetří spoustu místa a díky posuvnému čelu, které vysunete jen tehdy, když je potřeba, dokonale splyne s kuchyňskou linkou. Jako typ v černo-nerezovém provedení a s výkonem 304 m3/hod. s třírychlostním tlačítkovým ovládáním, umístěným  pod lištou. LED osvětlení perfektně osvítí varnou plochu a vy tak budete i za šera dokonale vidět do hrnců či pánví na připravovaný pokrm. Není hlučný a je opatřen omyvatelnými filtry proti mastnotě, které lze mýt v myčce. Při dokoupení uhlíkových filtrů lze odsavač provozovat i na recirkulaci. 

MORA OT 652 MX
i (Zdroj: MORA)
Digestoř by měla být schopná během jedné hodiny vyměnit vzduch v místnosti 5x až 10x

Patříte-li k minimalistům, jistě vás okouzlí typ tzv. podvěsné digestoře, která dokonale splyne s kuchyňskou skříňkou, a je tedy na první pohled téměř neviditelná. Za zmínku stojí model v šířce 60 cm ve stříbrném provedení. Odsavač je určen pro instalaci pod skříňku, ale může být nainstalován i bez ní. Díky šesti odtahům přes zeď a možnosti recirkulace je ideálním řešením do panelákových kuchyní. Třírychlostní tlačítkové ovládání s výkonem až 178 m3/hod. a hlučností 63 dB spolehlivě odstraní nepříjemné pachy a mastnotu. LED osvětlení je samozřejmostí. Odsavač je vybaven přední skleněnou náběhovou lištou, která pomáhá zadržet páru. Hliníkové filtry proti mastnotě můžete mýt v myčce a při dokoupení uhlíkových filtrů lze odsavač provozovat i na recirkulaci. 

Set 2_OV685GW
i (Zdroj: MORA)
Vyberte si mezi variantou podvěsné nebo komínové digestoře

Zaměřte se na výkon

Tady platí opravdu jednoduché pravidlo – čím větší máte kuchyň, tím vyšší by měl být výkon odsavače par. Digestoř by měla být schopná během jedné hodiny vyměnit vzduch v místnosti 5x až 10x. A jak správný výkon spočítat? Můžete použít jednoduchý vzorec: vynásobte rozměry své kuchyně v metrech (délka x šířka x výška), čímž získáte objem v m³. Ten vynásobte 5x, ale lépe 10x, a získáte minimální doporučený výkon odsavače. Více najdete na www.mora.cz v sekci tipy a triky.

Nechte rozhodnout i hlučnost

Mezi nejtišší odsavače par řadíme ty odsávací komínové. Pokud vám ale dispozice vaší kuchyně neumožňuje odtah, budete se muset spokojit i s hlučnější recirkulační variantou. Hlučnost se pak označuje zkratkou dBA, a čím nižší dBA je, tím je samozřejmě odsavač par tišší.

Rozmyslete si  svoji investici

Podstavné a vestavné digestoře můžete pořídit už od 2 000 Kč, dražší jsou pak všechny ostatní varianty, které pořídíte s ohledem na jejich výkon od 6 000 Kč. Můžete si dopřát i elegantní designové odsavače par, které vás přijdou na několik desítek tisíc.

Odsavače
i (Zdroj: Depositphotos)
Odsavač par je vybaven světlem a přepínačem rychlostí

Užitečný slovníček

Recirkulace:

Nejsou-li ve vaší kuchyni možné stavební úpravy, které by nepříjemné páry z vaření odvedly do komína, je vhodné zvolit digestoř opatřenou recirkulací. Její součástí jsou tzv. uhlíkové filtry, přes které se vzduch čistí a poté vrací zpět do místnosti. Uhlíkové filtry je nutné měnit, naopak praktické kovové filtry proti mastnotám, jaké mají odsavače MORA, stačí umýt ve dřezu nebo v myčce. Na nutnost čištění vás upozorní indikátor na odsavači.

Odtah:

Pokud lze páru vyvést do venkovního prostředí, ať už prostřednictvím odtahového potrubí, ventilační šachty či komína, zajímejte se o digestoře s tzv. odtahem. Ten by měl být co nejkratší a s minimem ohybů – předejdete tak hlučnosti spotřebiče a umožníte jeho optimální výkon.

Zpětná klapka:

Je součástí digestoří s odtahem a vkládá se na její výstupní hrdlo. Při odtahu par do ventilační šachty, komína nebo odtahového potrubí zabraňuje pronikání studeného vzduchu zvenčí do místnosti.

www.mora.cz

Publikováno: 6. 6. 2020, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce