reklama

Nezapomeňte na Mezinárodní den dětí

Mezinárodní den dětí se slaví s radostí snad na celém světě. Je oslavou dětí, ale hlavně snahou připomenou jejich práva a potřeby. Malé dárky, zábava, sladkosti a hlavně rodinná pohoda, to stačí pro dětskou radost a příjemnou oslavu tohoto dne. Určitě si takový den můžeme udělit kdykoliv v roce, ale 1. června je každý rok pevně zakotvený i v našem kalendáři přímo jako Mezinárodní den dětí. Oslavíte ho letos doma, v cukrárně, nebo uspořádáte velkou párty s kupou ratolestí?

i (Zdroj: Depositphotos)
Nezapomeňte na Mezinárodní den dětí (Zdroj: Depositphotos)

Den dětí nebo také Mezinárodní den dětí je svátkem všech dětí bez ohledu na věk, národnost či barvu pleti. Dokonce ani věkem se nemusíme omezovat, tento svátek s oblibou slaví i dospělí. Původně se jednalo o svátek, který má připomenout práva a potřeby dětí. První podnět přišel už v roce 1920 v Turecku během tamní války o nezávislost a slavili ho v dubnu. Postupně se přidávaly další krajiny, měnilo se datum a nakonec se Den dětí ustálil jako Mezinárodní den dětí a slaví se 1. června také u nás.

Slavíme Mezinárodní den dětí doma

Pro oslavu s dětmi nemusíme řešit nic okázalého, není potřeba péct dort se svíčkami a chystat dárky převázané mašlí. Jednoduše si udělejte domácí rodinnou pohodu. Udělejte oblíbené jídlo dětí, většinou se hodí něco sladké, lívance, wafle, vdolky nebo popcorn. Podívejte se společně na pohádku, zahrajte si společenskou hru nebo si vyprávějte vtipné historky a vtipy.

Rodina
i (Zdroj: Depositphotos)
Den dětí můžeme oslavit i v rodinném kruhu

Můžete také pozvat přátele, další rodinu nebo další děti a uspořádat domácí párty. Děti nepohrdnou žádnou sladkostí, ať už napečené dortíky, koláčky nebo koupíte zákusky. Sladkosti nejsou každodenně zdravé, k dětským radostem ale rozhodně patří, tak jim je tento den dopřejte. Smlsnou také řízečky, párečky, ale i nakrájené ovoce a zeleninu. Pro každé dítě můžete připravit malý balíček se sladkostmi a dárečkem, například menším plyšákem, přívěskem, sadou pro kreslení či modelínou. Rozhodně nic nezkazíte přípravou různých her. Stačí schovat jeden velký nebo několik menších „pokladů“ a připravit k tomu mapku, kde se poklady nachází. Pokud navíc připravíte několik stanovišť s různými úkoly a hádankami, můžete děti zabavit i na několik hodin.

Párty
i (Zdroj: Depositphotos)
Oslava Dne dětí se neobejde bez pohoštění

Jak teď slavit Den dětí venku

Naštěstí už jsou letošní omezení volnější a dají se pořádat oslavy a menší párty i venku. Pokud tedy chcete dětem udělat radost a Mezinárodní den dětí s nimi oslavit zajímavěji, určitě najdete spoustu možností. Zábavná může být návštěva hřiště, cukrárny, muzea, kina nebo si můžete udělat piknik. V parku a na louce se děti můžou vyskákat, vyběhat, zahrát si hry a navíc se nadýchají svěžího vzduchu. Pomocí provázku a vody se saponátem můžete vyrábět obrovské bubliny. Děti milují také malování na obličej. Vhodné a nezávadné barvy seženete v drogerii nebo papírnictví. Děti se můžou malovat vzájemně nebo se domluvte s někým šikovným, kdo jim vykouzlí na tvářičkách třeba zvířátka a další hry na sebe nenechají dlouho čekat.

Bublifuk
Jaká by to byla oslava bez obrovského bublifuku? (Zdroj: Depositphotos)
Soutěže
Děti milují soutěže, připravte jim zábavné odpoledne (Zdroj: Depositphotos)

Jak slavit, když je dítě samotné

Pokud v tento den nemáte možnost slavit v kruhu dalších děti, určitě se můžete i tak dobře zabavit. Zahrajte si společenskou hru, naplánujte si hezký výlet nebo návštěvu velkého hřiště, kde se další děti určitě najdou. Pokud jste sportovně zaměření, tak si vyražte společně na kolo nebo delší procházku třeba podél vody a nakrmte vhodným krmením kachny a labutě. Cestou se můžete stavit na zákusek nebo zmrzlinu. Zmrzlinou v hezkém počasí u dětí určitě nic nezkazíte a vás taky příjemně osvěží.

Malování na obličej
i (Zdroj: Depositphotos)
Větší oslavy venku spojte s hrou a malováním na obličej

Pokud nemůže dítě slavit samotné, protože je nemocné, určitě to zvládnete také. Zahrajte si spolu nějakou hru, pomalujte si vzájemně obličeje a podívejte se na pohádku. Ideálně hodně vtipnou a dopřejte si také něco malého sladkého. Spokojenost, smích a radost jsou skvělou léčbou. 

Publikováno: 27. 5. 2020, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.