reklama

Užijte si léto bez hmyzu – s přírodními odpuzovači

Už se blíží období, kdy rádi sáhneme po odpuzovači hmyzu, aby nám komáři a mouchy při posezení venku nebo během spánku neznepříjemňovali život. Možností, jak se jim bránit je několik – od chemických, přes fyzikální až po přírodní prostředky, které si můžete vyrobit sami.

i (Zdroj: Depositphotos)
Užijte si léto bez hmyzu – s přírodními odpuzovači (Zdroj: Depositphotos)

Není nic nepříjemnějšího, než když vám uprostřed spánku začne u ucha pištět komár, při odpočinku na zahradě vám do pití lezou vosy a kousky ovoce ožírají všudypřítomné masařky. Jak se těchto malých trapičů zbavit? Pořiďte si odpuzovače na hmyz - přírodní, chemické nebo třeba fyzikální.

Chemické prostředky

Nejčastěji saháme asi po odpuzovačích hmyzu, které se zapojí do zásuvky a odpařují se z nich účinné látky, které hmyz buďto nepustí do místnosti nebo ho usmrtí. Látka je buďto ve formě roztoku nebo polštářků. Prostředky bývají bez parfemace, takže o jejich přítomnosti v místnosti vůbec nevíte, fungují i pokud svítíte a hmyzu tedy létá více, nebo při otevřených oknech. Nevýhodou je ovšem samotná jejich podstata – tedy použití chemických látek. Ačkoli výrobci uvádí, že nejsou zdraví škodlivé, a v dětských pokojích byste měli používat varianty určené přímo sem, přeci jen v době jejich používání uvolněné látky vdechujete.

Elektrický odpuzovač
i (Zdroj: Depositphotos)
Oblíbené jsou odpuzovače hmyzu do zásuvky

Fyzikální prostředky

Jako odpuzovače hmyzu můžete použít i prostředky, které fungují na principu vysílání vysokofrekvenčního tónu, který hmyz odpuzuje a lidské ucho ho obvykle nezachytí – výjimkou mohou být citliví lidé, kterým toto vysílání může být nepříjemné. Výhodou je značná variabilita – doma lze zapnout od zásuvky, venku se dá použít ve formě přívěšků nebo aplikací v chytrých telefonech. Jejich účinnost je ovšem nejistá, takže tuto metodu musíte nejprve vyzkoušet.

Signál
i (Zdroj: Depositphotos)
Vysokofrekvenční signály je potřeba nejprve vyzkoušet, zda opravdu fungují

Přírodní prostředky

Vzhledem k obsahu chemických látek v odpuzovačích hmyzu jistě mnoho z vás sáhne raději po přírodních prostředcích, které před hmyzem také účinně ochrání, navíc je většinou najdete doma ve svých zásobách a jsou tedy rychle po ruce:

  • citron/limetka a hřebíček – citron nebo limetku rozkrojte a napíchejte do dužiny hřebíček; takto připravené kusy položte na vnitřní parapet – komáři si cestu dovnitř rozmyslí; hřebíček bude také fungovat, pokud několik kousků vložíte do misky s vodou;
Citrusy
i (Zdroj: Depositphotos)
Snadno a jednoduše vytvoříte odpuzovač hmyzu napícháním hřebíčků do rozpůlených citronů a limetek
  • česnek – nasekejte několik stroužků, vložte je do misky a položte ji na parapet nebo stůl – ochrání vás před hmyzem uvnitř i na zahradě;
  • káva – venku můžete použít jako repelent také mletou kávu - nasypte na talířek trochu kávy a zapalte ji – vůně, která se z doutnající kávy bude vznášet, komáry odpuzuje;
  • bylinky – vysaďte si do truhlíků na oknech a balkonech rostliny, které obsahují pro hmyz nepříjemně vonící silice – citrusy, levandule, citronová tráva, máta, rozmarýn, afrikán a mnoho dalších rostlin vám přinesou užitek nejenom jako ozdoba či přísada do jídel či nápojů, ale odradí také hmyz.
Bylinky
i (Zdroj: Depositphotos)
Jako odpuzovač hmyzu budou dobře sloužit vybrané bylinky v květináčích na okně

Přírodní odpuzovače hmyzu můžete sehnat i v jiných variantách – na trhu najdete esenciální oleje a jejich směsi (hřebíček, citronella), nebo různé vonné tyčinky a osvěžovače vzduchu, které svou vůní hmyz odpudí. Sehnat se dají také různé aromatické svíčky nebo louče, které zaženou hmyz, pokud sedíte na zahradě, a ještě vám vytvoří příjemné světlo.

Aroma lampy
i (Zdroj: Depositphotos)
V zahradě použijte speciální louče, které hmyz také odpuzují díky obsaženým silicím

Publikováno: 26. 5. 2020, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová