Minimalismus v interiéru vám dovolí dýchat. Jde o nadčasové moderní pojetí interiéru, který vyniká čistými liniemi. Je ideální pro všechny ty, co nemají rádi přeplácané místnosti plné lapačů prachu, pestrých kombinací barev a ornamentálních vzorů. Milovníci pořádku si tento styl bydlení doslova zamilují. Udržovat v pořádku takové bydlení totiž není nic složitého.
Minimalismus a jeho základy
Minimalismus rozhodně není nudný a studený, jak je někdy popisováno. Minimalismus sází na kvalitu. Zarputile se také drží tvrzení, že méně je více. Podněcuje proto majitele ke zbavení se přebytečných předmětů. Při zařizování minimalistického bydlení se využívají vždy jednodušší řešení. Soustředí se jen na to, co je podstatné.
Minimalismus se vyznačuje vyznáváním velkého prostoru, čistých linií, užitečností všech věcí v interiéru, vzdušností i střídmostí materiálů a barev. Sází na kvalitu a také dřevo, sklo a kůži. V minimalisticky zařízeném interiéru hraje dost důležitou roli světlo. Podlahy mohou být z kvalitního dřeva nebo betonu. Díky dostatku místa v místnosti mohou vyniknout jednotlivé kusy nábytku. Ty by měly mít geometrické tvary. Do těchto prostor se hodí kožená pohovka, kusový ručně tkaný koberec, originální lampa i jedinečný solitér.
Minimalismus se obejde
Minimalismus se rozhodně obejde bez záclon a ubrusů. Nechybí mu dokonce ani knihovny, poličky a křesílka. Nepotrpí si ani na rodinné fotky a suvenýry. Dominantou pokoje by měla být vždy jednoduchá pohovka, dvě křesla a funkční konferenční stolek, který není příliš velký. Nábytku by mělo být v místnosti minimálně a v jednoduché tvarové i barevné podobě. Barvy, květinové vzory, proužky a tapety sem rozhodně nepatří.
I do minimalistického interiéru dekorace patří
I do minimalistického interiéru patří dekorace. Jsou jimi květiny, skleněné vázy i obrazy v jednoduchých rámech. Pozor, stěny však obrázky nezahlcujte. Zvolte jeden výrazný prvek v podobě nějakého moderního obrazu, zajímavé grafiky nebo velkoformátové fotografie v černé a bílé. Z květin do interiéru volte malé květináče se zelenými rostlinami, kaktusy, elegantní monstery, bonsaje, orchideje i sukulenty. Jistou dekorací je i kusový koberec. Ten by však měl být bez vzorů a pouze jeden.
Barvy minimalismu
V minimalistickém interiéru by se neměly kombinovat více než tři barvy. Správnou volbou jsou neutrální barvy, tedy různé odstíny bílé, šedé a černé. Vhodnou volbou je i béžová. Při zařizování interiéru kombinujte vždy dvě neutrální barvy s jednou výraznou barvou, jež prostor rozzáří a oživí. Do této škály patří žlutá, červená, modrá i petrolejová.
Od loňského roku se do popředí dostává naopak maximalismus
Svět se minimalismem přesytil a tak se do popředí dostává maximalismus, který si libuje v barvách, dekoracích a přeplácanosti. Je prostě přehnaný. Pro někoho možná divný, ale rozhodně velice osobitý. Potrpí se na unikátní nábytek, keramiku, dekorativní prvky v postmoderním duchu, nápadné barvy, asymetrické tvary a divoké kombinace. Tento styl je rovněž úzce spjat s tapetami s velkými potisky, kovovým nábytkem ve zlaté barvě, retro designu, polštáři s výrazným potiskem, výrazných lustrech, lampách na zlatých nohách a sochách.
Publikováno: 23. 5. 2020, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová