Lůžkoviny je potřeba prát a větrat, to ví každá hospodyňka. Je ale také potřeba je správně vybrat a nakládat s nimi podle možností správně. Lůžkoviny se dnes vyrábějí z mnoha materiálů, každý potřebuje trochu odlišnou péči, aby nám pak povlaky či prostěradla dlouho vydržely.
Péče o lůžkoviny
Lůžkoviny nás provázejí již dlouhá léta a jejich kvalita se neustále zlepšuje. Také se zvyšuje množství materálů, ze kterých se lůžkoviny šijí. A každý takový materiál chce trochu odlišnou péči. Jak se starat o vaše lůžkoviny, aby byly stále krásné a čisté?
Mezi materiály, které se hodí pro jarní povlečení, patří hladká bavlna, krep, jersey nebo bavlněný satén. Bavlněný satén je ideální používat v horkých dnech, protože tento materiál krásně chladí pokožku. Ale s odchodem chladnějších dnů se mění nejen materiály, ale i vzory. Místo vloček volíme pastelové tóny a velmi oblíbené motivy květů.
Módní trendy se nevyhýbají ani lůžkovinám. Zejména pak u dětských motivů. Nechybějí oblíbení pohádkoví hrdinové nebo zvířecí mazlíčci.
Měnit ložní prádlo bychom měli v závislosti na spoustě faktorů, dokonce není vyloučeno měnit lůžkoviny již po jednom týdnu. To platí třeba v případě alergiků nebo nadměrně se potících osob. Také v případě nemoci je potřeba lůžkoviny měnit za čisté častěji než v jiném období. Ložní prádlo je totiž líhní bakterií a roztočů, a pokud trpíme alergií právě na tyto potvůrky, musíme čistotě lůžkovin věnovat opravdu mimořádnou péči.
Z hygienických důvodů bychom měli ložní prádlo prát na co nejvyšší teplotu. Ne vždy nám ale materiál dovolí vyvářku. Před prvním praním se vždy seznamte s doporučením výrobce k danému typu lůžkovin. Zásadně nepřekračujte navrhovanou teplotu praní či další očistné procesy. Bílé prádlo můžeme prát na 60 °C, zatímco barevné pouze na 40 °C a pro zachování barev jej pereme otočené naruby. Mnoho materiálů již dnes nevyžaduje žehlení. Přesto se ale snažte zvlášť lůžkoviny žehlit už jen proto, že horká pára zlikviduje nežádoucí bakterie a viry, které by mohly v ložním prádle přebývat.
Čistá postel, to nejsou jen převlečené peřiny a polštáře. Musíme zároveň dbát i na čistotu samotné matrace, případně matracového chrániče. Ten perte tak často, jak je to jen možné. Matrace v posteli minimálně jednou za měsíc vyvětrejte a vysajte. Zbavíte je tím roztočů, zbytků naší kůže a vlasů, a také nashromážděného prachu. Uděláte tím hodně pro své zdraví a klidný a spokojený spánek.
Pokud máte doma psa nebo kočku, rozhodně je neučte spát s vámi v posteli nebo v posteli s dětmi. Chcete-li je mít i v noci nablízku, pořiďte jim vlastní pelíšek. Ušetříte si tím podstatně delší uklízení vaší postele.
Jak správně vybrat lůžkoviny?
Publikováno: 2. 6. 2020, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová