reklama

Objevte anglický styl bydlení

Anglický styl bydlení je tradičním nejen ve Velké Británii, ale i v dalších zemích s britským vlivem. Interiéry zařízené v britském stylu se vyznačují elegantním vzhledem, klasickým až starožitným nábytkem a jistou uspořádaností. Styl má v sobě noblesu typickou pro anglickou šlechtu. Rádi byste si svůj interiér zařídili v anglickém stylu? Víme, bez čeho se v tom případě neobejdete.

i (Zdroj: Depositphotos)
Objevte anglický styl bydlení (Zdroj: Depositphotos)

Anglický styl a jeho principy

Anglický styl bydlení vyhovuje těm, kdo nepřišli na chuť minimalistickému nebo industriálnímu stylu. Milují historii a venkov, to se odráží i v zařízení interiéru. Interiér zařízený v anglickém stylu je sice o spoustě nábytku, doplňcích a dekoracích, nikdy však nejde o přeplácanost. I ve městě má jistý nádech venkova. V místnostech převládají světlé barvy, jemné vzory a zaoblené tvary. Kromě základní bílé barvy tu najdete i krémovou, tmavě hnědou, šedou, růžovou a světle modrou. Nebojí se dokonce i růžové, tmavě červené, cihlové nebo terakotové barvy. Vhodné jsou i černo-bílé kombinace. Kontrasty dvou barev dodávají interiéru na eleganci.

Stylová ložnice
Vedle dřevěného obložení jsou pro anglický styl typické i tapety s ornamentálními vzory (Zdroj: Depositphotos)
Ložnice s květinami
Pro anglický styl jsou typické květinové vzory na textiliích (Zdroj: Depositphotos)

Bez čeho se anglický styl neobejde

Anglické interiéry se neobejdou bez přírodních materiálů. Základem je bezesporu dřevo. Z masivního dřeva (hlavně z ořechu, mahagonu nebo dubu) je zhotoven nábytek, obloženy jim jsou i stěny. Kromě dřeva se v domě objevuje i kov, kámen, mramor, kůže, kožešiny nebo křišťálové sklo. I proto je naprostou nezbytností křišťálový lustr. Ten mnohdy dominuje kuchyni. Dalším ústředním prvkem anglického stylu je krb. Na krbové římse jsou uloženy rodinné fotografie. Dále v interiéru nesmí chybět ani mohutné křeslo, knihovna, odkládací stolky a čalouněný nábytek.

Kuchyň
Anglický styl bydlení je tradiční nejen ve Velké Británii, ale ve všech zemích s britským vlivem (Zdroj: Depositphotos)
Odkládací stolky
Typickými prvky anglického stylu jsou i polstrovaná křesla s květinovými nebo ornamentálními vzory a mohutné odkládací stolky (Zdroj: Depositphotos)

Textilie jsou obvykle vzorované. Zdobí je květiny (a to především růže), patchwork nebo károvaný vzor. Najdete je nejen na čalounění, ale i na stolech, na zemi i na oknech. Ano, anglický styl bydlení miluje tkané koberce, vyšívané ubrusy a záclony i závěsy v různé podobě. Důležitou součástí každého anglicky zařízeného pokoje jsou i zdobené polštáře, honosné svícny a porcelánové nádobí. Na zdech visí obrazy i zrcadlo se zdobeným rámem.

Koupelna
i (Zdroj: Depositphotos)
Pro anglický styl je typické dřevěné obložení, bílá keramická dlažba i vana na nožičkách

Stěny v anglickém stylu

Ani stěny nejsou tuctové. Jsou vždy v kontrastu s podlahou i nábytkem. Na stěnách se objevují měkké pastelové barvy jako světle růžová, luční modrá, fialová, meruňková nebo smetanová. Často je zdobí i různé vzorované tapety. Ty mnohdy připomínají podzimní krajinu nebo květinové. Použit může být i váleček s historickými ornamenty.

Modrý pokoj
i (Zdroj: Depositphotos)
Centrem anglického bydlení je krb a dále pak pohodlná křesla a pohovka

Publikováno: 19. 5. 2020, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová