reklama

Keře s růžovými květy jsou ozdobou každé zahrady

Okrasné keře tvoří nedílnou složku zahradní kompozice. Při jejich výběru a osazování zahrady bychom se měli zaměřit na to, aby jejich výsledná skladba ladila dobře dohromady. Pokud chceme docílit příjemné, romanticky působící kompozici, vsadíme na růžovou barvu.

i (Zdroj: Depositphotos)
Keře s růžovými květy jsou ozdobou každé zahrady (Zdroj: Depositphotos)

Výběr růžově kvetoucích keřů je široký a můžeme jimi osázet zahradu tak, aby jednotlivé druhy vykvétaly postupně od časného jara do konce léta.

Kalina bodnanská 

Hlavní efekt tohoto nádherného keře přichází v zimě, kdy se objevují růžovobílé vonné květy. V závislosti na teplotách může kalina nakvétat po dlouhou dobu, od listopadu až do února. Keře jsou nenáročné, potřebují dostatek sluníčka a propustnou půdu. O efekt zimního kvetení se postará i vilín, který je ovšem o něco náročnější, vyžaduje vlhkou půdu s dostatkem rašeliny a kyselou reakcí. Nemá rád větrné lokality a nadbytek jílu v půdě. Na trhu je krásný, jemně růžový Hamamelis x intermedia ‘Feuerzauber’.

Vilín
i (Zdroj: Depositphotos)
Růžově lososový vilín má netradiční tvary květů

Kdoulovec 

Vykvétá velmi brzy od konce března či počátku dubna. Jeho kvetení kopíruje známou zlatici. Kdoulovec má krásné květy, které jsou v závislosti na kultivaru růžové, oranžové, losové nebo červené, mohou být poloplné i plné. Krásné květy v růžové barvě přináší také jeho kultivar Pink Lady nebo Pink Trail. Kdoulovce jsou velmi nenáročné, rostou v jakékoliv půdě a dobře snáší tuhé zimy.

Kdoulovec
i (Zdroj: Depositphotos)
Kdoulovec nádherný a jeho růžový kultivar Pink Lady

Šeřík 

Kvete v květnu a krásně navazuje na zlatici a kdoulovce. Pro přírodněji řešené zahrady doporučujeme šeřík čínský, který kvete velmi bohatě jemnějšími květy. Celý keř je hustý, drobnolistý kulovitého tvaru. Netvoří kořenové výmladky a nepotřebuje řez. Druh Syringa x josiflexa kvete později, až v červnu. Šeříky jsou nenáročné, rostou na slunci i v lehkém polostínu. Růžovými květy se pyšní Syringa meyeri Palibin.

Šeřík
i (Zdroj: Depositphotos)
Růžový šeřík je synonymem romantiky, kombinuje krásu a vůni

Magnólie 

Vyrůstá v mohutný keř, který v plném květu připomíná obří kytici. Pokud to dispozice zahrádky jen trochu dovolují, každý se snaží magnólii vysadit. Existuje přibližně 120 různých druhů a také kultivarů, odlišujících se dobou a velikostí květů, charakterem růstu, velikostí listů i jinými faktory. Kvete poměrně časně, už v březnu. Jak už název napovídá, jsou její květy hvězdovitě rozevřené. Pro úspěšný růst magnólie vyžadují slunné, chráněné místo a kvalitní živnou půdu. Protože jde o kyselomilnou dřevinu, více jí vyhovují půdy s absencí vápníku, nepříliš výsušné. Krása a osobitý charakter keře nabývá s věkem - čím je magnólie starší, tím vypadá malebněji. Zbytečně ji neřežeme, pouze odstraňujeme suché nebo poškozené větve.

Magnolie
i (Zdroj: Depositphotos)
Magnolie mají veliké, jemně růžové květy

Azalky

Opadavé druhy pěnišníků - azalky často doprovází i nádherná vůně. Hodí se zejména do zahrad s kyselejší půdou. Vzhledem k tomu, že tvoří poměrně kompaktní a malý kořenový bal, lze pro ně půdu před výsadbou připravit a vylepšit ji navážkou rašeliny. Azalky jsou o něco méně náročné a rostou i v horší půdě. Pěnišníky vyniknou nejlépe ve skupinové výsadbě. 

Vajgélie

Navazuje svým kvetením na přelomu května a června. Jde o nenáročný keř, který miluje plné slunce. Snese i sušší půdu. Vajgélie květnatá dorůstá až do 3 metrů, dobře snáší řez a jednou za čas ji prospěje hlubší zmlazení. Květy jsou nejčastěji růžové nebo karmínově červené.

Vajgelie
i (Zdroj: Depositphotos)
Kvetoucí vajgelie

Hortenzie

Hortenzie preferuje polostín a kyselou propustnou půdu s dostatkem vlhkosti zejména v letním období. V našich podmínkách jsou mrazuvzdorné a i v případě omrznutí výhonů velmi dobře regenerují i po hlubším řezu. Kvetení je dlouhé a květy na keři dlouho vydrží. Je plně otužilá a každoročně ji vyhovuje hlubší řez. Hortenzie latnatá dosahuje do dvou metrů. Barva květů je bílá, během dlouhé doby kvetení se ale pomalu proměňuje v jemně růžovou, tmavorůžovou a končí jako sytě červená. Keře vykvétají později než hortenzie velkolistá, většinou až v srpnu. Květy se pak postupně vyvíjejí a prochází svou barevnou proměnou až do října.

Hortenzie
i (Zdroj: Depositphotos)
Růžové hortenzie preferují polostín a kyselejší půdní reakci

Růže

Růže se pěstovaly již ve starém Egyptě, královna Kleopatra je milovala a jejich okvětní plátky často používala k pokrytí podlah sálů, kde pořádala bohaté hostiny. Květy jsou nádherné a mají široké použití. Podle výšky růstu a použití se dělí do několika skupin. Řada z nich má remontující (opakované) kvetení a zdobí zahradu po celé léto až do zámrazu. Růže miluje sluníčko a propustné půdy s dostatkem živin.

Růže
i (Zdroj: Depositphotos)
Růžové růže představují klasiku. V růžově kvetoucí zahradě nesmí nikdy chybět

Komule

V druhé polovině léta se o kvetení stará také komule. Miluje sluníčko a vyžaduje hlubší jarní řez. Komule je zase známá svou atraktivitou pro motýly a často se setkáme i s jejím lidovým označením motýlí keř. Bohaté růžové květy přináší Buddleia davidii 'Pink Delihgt'.

Publikováno: 19. 5. 2020, Autor: Daniela Dušková