reklama

Jak na efektivní sušení prádla v bytě bez balkonu?

V bytě bez zahrady, balkonu či sušičky může dát sušení prádla zabrat. O to víc, když nemáte prostoru nazbyt. Poradíme vám proto, na co se zaměřit při výběru sušáku, kam ho umístit, aby prádlo v bytě rychle uschlo, a co dělat, abyste zbytečně nezvyšovali vlhkost ve svém obydlí.

i (Zdroj: Vileda)
Jak na efektivní sušení prádla v bytě bez balkonu? (Zdroj: Vileda)

Pro sušení prádla v bytě je důležité vybrat vhodný sušák. Jeho výběr byste měli uzpůsobit velikosti bytu a množství prádla, které obvykle máte. Pokud ale bojujete o každý centimetr, zvažte flexibilní stojací sušáky, které mají několik úrovní do výšky, nebývají příliš široké a nezabírají tak mnoho místa. Takový maxi sušák poskytuje až 40 metrů sušící plochy - a přitom se vejde i do sprchového koutu, který však musí být dobře větratelný.

Podcenit byste neměli ani to, z jakého materiálu je vyrobený. Ideální volbou je ocel, která toho snese rozhodně víc než plast a bude i stabilnější. Tam, kde se pere hodně prádla, případně je potřeba sušit velké kusy, jako je například povlečení, za zvážení stojí roztahovací sušák. Perfektním pomocníkem je v tomto případě roztahovací sušák s maximální sušící plochou 27 metru se samostatným držákem na ponožky.  

Mixer 4_půlka
Snažte se sušák nedávat ke stěně, kde kolem něho nebude moct proudit vzduch (Zdroj: Vileda)
Vileda_Mixer 4_in use_Halfway used
Ani při sušení na maxi sušáku nebudete v bytě zvyšovat vlhkost, pokud budete řádně větrat. (Zdroj: Vileda)

Kam s ním?

Koupelna je většinou nejvlhčím místem v bytě, přesto mnoho lidí suší prádlo právě tam. Nemůžete-li zajistit dostatečné větrání a koupelna nemá okno, místnost ještě víc zvlhčujete, čímž vzniká riziko vzniku plísní. Prádlo je ideální sušit v místnosti, která je dobře větratelná, a ne příliš frekventovaná. V panelovém bytě se takové místo nehledá snadno, proto je logické, že sušák umístíte tam, kam se vejde. Mějte přitom ale na paměti pár zásad. Snažte se sušák nedávat ke stěně, kde kolem něho nebude moct proudit vzduch a prádlo bude schnout o to déle. Nedávejte ho ale ani blízko k topení, tím byste si akorát kradli teplo, ochladili celou místnost a orosili okna. Ze stejného důvodu nepokládejte prádlo ani přímo na topení. V neposlední řadě se zamyslete, zda není možné prádlo sušit ve společných prostorách, kterými oplývají panelové domy – sušárny/kočárkárny.

Mixer 4_shower
Sušák Mixer se vám vejde i do sprchového kouta (Zdroj: Vileda)
Vileda_Mixer 4_in use_Shower Usage
Maxi sušák je velmi variabilní a skladný (Zdroj: Vileda)

Efektivní odstřeďování čas sušení výrazně zkrátí

V neposlední řadě efektivita a doba sušení závisí i na tom, v jakém stavu oblečení z pračky vytáhnete. Pokud tedy právě neperete jemné prádlo, nastavte závěrečné ždímání na co nejvyšší otáčky. Mnohé pračky přitom disponují i samostatným programem ždímání, respektive odstřeďování, který obyčejně trvá do 20 minut. Když tento program po ukončení praní přidáte, oblečení tak vyždímáte dvakrát a výrazně zkrátíte dobu sušení. Taktéž pomůže, když se textil na sušáku nepřekrývá a každý kousek dostane tolik prostoru, kolik potřebuje. Eliminujete tak i zatuchnutí prádla. Perte proto vždy jen takové množství, které se vám reálně vejde na sušák.

Infinity_ (2)
i (Zdroj: Vileda)
Prádlo je ideální sušit v místnosti, která je dobře větratelná

Rada na závěr: Větrejte, větrejte a větrejte! Pravidelně v každém ročním období, nejen nárazově.

Publikováno: 20. 5. 2020, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce