Vinyl si získává své místo v podlahových krytinách – pokud po něm sáhnete, nebojte se do pokládky pustit sami. Podívejte se, jak položit kusový, pásový i samolepicí vinyl. Není to nic těžkého.
Příprava a pokládka vinylové podlahy
Ať už budete pokládat vinylovou podlahu jakéhokoli typu, je důležité mít dokonale připravený podklad. A připravit si musíte i samotný materiál.
- Není vhodné vinyl pokládat na starou podlahu – ať už jsou to parkety, staré lino nebo koberec; vhodná je upravená betonová vrstva, která je dokonale vyhlazená – každé smítko, kamínek či nerovnost by pak pod vinylovým povrchem byly vidět.
- Změřte vlhkost podkladu – před položením vinylu ještě raději přeměřte, kolik zůstalo v podkladu vlhkosti – musí být dokonale suchý, jinak by vám položené vrstvy mohly začít plesnivět.
- Krytinu nechte alespoň 48 hodin v místnosti, kde ji budete následně pokládat, aby se přizpůsobila podmínkám, vlhkost zde by se měla pohybovat mezi 40 a 70 %.
- Podlahové topení není na překážku – pokud je již v provozu, postačí materiál dle předchozího doporučení ponechat alespoň 2 dny v dané místnosti. Pokud ještě zapnuté není, krytinu položte a teplotu v místnosti zvyšujte postupně o zhruba 1 °C denně.
- Vytvořte spáry – i když plánujete pokládat vinyl v metráži, je třeba zhruba každých 8 metrů čtverečních vytvořit dilatační spáru, díky které bude moci materiál pracovat.
Pokládka klik systému
Zvolíte-li vinylovou podlahu ve formě klik systému, bude pokládka opravdu hračkou.
- Ověřte si, že je podklad bez nerovností, odstraňte z něj veškeré nečistoty, zkontrolujte vlhkost podkladu.
- Položte na podlahu parotěsnou fólii – jednotlivé kusy se budou překrývat o zhruba 20 centimetrů, u zdi ji potom nechte zhruba 2 centimetry nad zemí. Vzájemně k sobě jednotlivé kusy slepte lepicí páskou.
- Položte kročejovou izolaci – utlumí hluk způsobený chůzí odrážející se do místnosti, stejně jako u fólie ji překrývejte a ve spojích slepte páskou. Někdy je izolace součástí lamel, pak se vás tento krok netýká.
- U zdi ponechte mezeru asi 10 milimetrů, použijte na začátku klíny, které tuto mezeru udrží během vaší práce.
- Položte nejprve celou lamelu a pokračujte v řadě až ke druhé straně, kde poslední lamelu odměřte a odřízněte podle potřeby, zbývajícím kusem můžete začít v další řadě – přesah jednotlivých dílů by měl být alespoň 20 centimetrů.
- Na řezání lamel použijte nůž, malé, pouze naříznuté kousky potom můžete odlamovat kleštěmi.
- Pokud pokládáte podlahu i kolem rohu, použijte k tomu podle hrany seříznutý kus jedné lamely.
- Otvory pro trubky topení apod. vyřízněte.
- Nyní už je čas na lišty – ty si změřte, konce, které přijdou do rohů, seřízněte v úhlu 45° a lepidlem připevněte.
- Mezery u dveří a tam, kde nejde lišta použít, můžete vyplnit silikonem a uhladit.
Samolepicí vinyl
Pokládka podlahy ze samolepicích vinylových dílů je snadná, ale díky tomu i finančně náročná. Z každého dílu jednoduše odstraníte ochranný krycí papír a přilepíte na čistý, rovný podklad, vhodné je ho také nejprve odmastit, aby lepidlo dobře drželo. Dodržujte u stěn dilatační spáry zhruba 5 milimetrů.
Lepení vinylu
Při pokládání vinylové podlahy lepením platí stejná pravidla při přípravě jako u lamelového systému. Je možné ji za určitých podmínek položit i na původní PVC krytinu nebo podlahu ze dřeva a případně i dlažbu.
- Podlahu důkladně vyčistěte od veškerých nečistot.
- Odměřte si díl, který bude dosahovat ode zdi ke zdi, případně více kusů, které potom spojíte.
- S pokládkou začněte zhruba 3 až 5 milimetrů od okrajů, aby mohl materiál pracovat.
- Naneste vhodné lepidlo na takovou část, kterou zvládnete položit během reakční doby lepidla. Nechte odvětrat a vinyl do něj přilepte a vyhlaďte, abyste odstranili vzduchové bubliny. Pokračujte, dokud nebude celá místnost pokrytá.
- Od středu krytinu přitlačte přítlačným válcem.
- Spáry zakryjte pásky a svařte za studena.
- Nakonec připevněte lišty.
Publikováno: 8. 5. 2020, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová