Některé kousky nábytku jsou našemu srdci blízké a nechceme se jich zbavit, ani když se na nich již podepsal zub času. Ne vždy je nutné odnést starý nábytek do kontejneru a pořídit si nový. Někdy stačí šikovná renovace a oblíbené křeslo je zase připravené k používání.
Takové staré křeslo po babičce má svou historii a ačkoliv i vy ho máte doma už nějaký ten pátek, stále se vám nechce ho odnést do kontejneru a pořídit si něco modernějšího a hezčího. A proč také? Místo toho zkuste křeslo za pár korun zrenovovat a uvidíte, jak prokoukne. A vy ho budete moci používat dál.
Postup renovace
Prvním krokem je staré křeslo odstrojit a rozebrat. Je potřeba odšroubovat područky, abychom mohli z křesla sejmout starý potah.
Potah odstraňujeme šetrně, budeme jej potřebovat, abychom si podle něj mohli z nové potahové látky nastřihnout přesný tvar a nemuseli experimentovat. Potahy jsou na nábytku připevněny cvočky nebo sponkami, takže je vytaháme a potah sundáme.
Pod potahovou látkou bývá vložka, která zabraňuje prodření látky v kontaktu s polstrováním. Pokud není potrhaná nebo jinak poničená, můžeme jí nechat na svém místě. Zkontrolujeme její připevnění a také prohlédneme vnitřní matraci, jestli jí není potřeba vyměnit nebo vyčistit.
Odšroubujeme spodní nožičky křesla. Nebudeme je již potřebovat, protože si místo nich vyrobíme nové a pevnější.
Pokud je rám křesla dřevěný, použijeme elektrickou brusku a všechny dřevěné části obrousíme a začistíme.
Výroba boků ke křeslu
Na výrobu použijeme dřevěné hranolky cca 10x10 cm, délka asi 1 metr. Povrch dřeva obrousíme a naměříme si rozměry na boky křesla. Srazíme hrany bruskou a zaoblíme je.
Na každý bok křesla použijeme 4 hranolky. Po povrchové úpravě si narovnáme 4 hranolky vedle sebe a lepidlem na dřevo je k sobě přilepíme.
Trámky a lepidlo necháme dokonale zaschnout, zasvorkujeme je, aby byl spoj co nejpevnější. Potom si boky natřeme tvrdým voskovým olejem. Použijeme houbičku na nádobí, kterou olej vpravíme do dřeva lépe než štětcem.
Potah
Mezitím, co bude olej s voskem schnout, připravíme si novou potahovou látku. Poradí vám v čalounictví, kde mají i látky skladem.
Na potahovou látku rozprostřeme původní potah z křesla a obkreslíme tvar. Stejně tak postupujeme, pokud budeme dávat i novou vložku pod potah a nesmíme zapomenout ani na spodní stranu křesla, kam se dává krycí látka, aby se zakryla matrace a upevňovací pásy.
Potahovou látku obšijeme a sešijeme v místech, kde se bude navlékat přes opěradlo hlavy.
Kompletace
Potah nasuneme nejprve na opěrku hlavy a stahujeme jej dolů. Důkladně ho rozprostřeme po celé ploše sedáku křesla, dbáme na to, aby se nikde netvořily záhyby a látka byla hladká.
K rámu křesla potah přisponkujeme a celou dobu látku napínáme, aby si dobře "sedla".
Nakonec nás čeká připevnění boků ke křeslu. Dřevěné boky si položíme na rovnou podložku, na jeden z nich dáme křeslo a vyměříme si místo, kde budeme křeslo k boku připevňovat. Sklon křesla by měl být mírně dozadu, aby sezení v něm bylo pohodlné. Použijeme vruty do dřeva a křeslo přišroubujeme k bokům.
Na zadní část křesla pomocí cvočků připevníme krycí díl potahu.
Na spodní část přisponkujeme krycí látku - může být barevně odlišná od potahu, nebude vidět.
A pak si můžeme jen vychutnat pohodu v krásném zrenovovaném křesle.
Aby se nám v našem zrenovovaném křesle dobře sedělo i třeba na terase za chladnějších večerů, můžeme si pořídit výhřevnou lampu čili terasový ohřívač Blumfeldt Goldflamme V2A od společnosti MEVA nebo zahradní topidlo ETNA. Tento ohřívač v sobě skrývá spoustu skvělých vlastností - vytváří příjemné klima během chladných dnů i ve venkovních prostorách. Je napojen na plynovou bombu (5 nebo 11kg lahev se zkapalněným butanem / propanem) a je vybaven piezzo zapalovačem, který funguje na mechanické bázi. Regulaci přívodu plynu zajistí vícestupňový regulátor. Topný výkon plynového ohřívače dosahuje až 13 kW (945 g / h). Plyn sálá do okolí horký vzduch, čímž vytváří efekt hořících plamenů. Díky bezpečnostní mřížce je ale zcela bezpečný při nenadálém převrhnutí ohřívače. Kromě mřížky je také vybaven pojistkou proti úniku plynu při překlopení ohřívače. Je z nerezové oceli a přitom poměrně lehký a stabilní. A aby se terasový ohřívač dobře přemisťoval, je navíc vybaven kolečky.
Publikováno: 15. 5. 2020, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová