reklama

Výběr betonu pro tvoření dekorací aneb není beton jako beton

Výběr betonu pro tvorbu dekorací zvažte podle toho, co byste z něj chtěli vytvořit. Na trhu je velké množství různých druhů, a ne každý se k tvoření dekorací zrovna hodí. Poradíme vám, jak vybrat ten správný, i jak ho dobře namíchat.

i (Zdroj: Depositphotos)
Výběr betonu zvažte podle toho, co z něj chcete vytvořit (Zdroj: Depositphotos)

Výběr betonu

Výběr betonu je důležitý, protože ovlivní konečný výsledek. Různá balení betonových směsí najdete v hobby marketech a obchodech se stavebninami. Betonové směsi vás sice vyjdou dráž, než když si koupíte jednotlivé části potřebné k výrobě betonu, z druhé strany pro neznalé a nezkušené je to mnohem snazší. Základem každé betonové směsi je štěrk, cement, voda a písek. Standardní betonová směs obsahuje zhruba 1 díl cementu, 2 díly písku, 4 díly kameniva a 0,75 dílu vody. Písek a štěrk ve směsi přitom může mít různou hrubost. Výslednou kvalitu betonu ovlivňuje ve velké míře také kamenivo. Cement a voda jsou pojivem kameninového základu. Kvalitu betonu můžete zlepšit dalšími přísadami. Ty pak zvýší jeho plasticitu, provzdušní jej, zvýší jeho odolnost, urychlí nebo zpomalí jeho tuhnutí.

Výběr betonu
i (Zdroj: Depositphotos)
Výběr betonu v hobby marketech je pestrý

Jaký beton je pro tvoření dekorací nejlepší?

Pro tvorbu dekorací a šperků existují speciální betonové směsi, které najdete v různých výtvarných potřebách. Jejich velkou nevýhodou je poměrně vysoká cena. A vzhledem k tomu, že jsou tyto směsi baleny skutečně v poměrně malých kyblíčcích, může vás taková výroba jednoduché dekorace vyjít pěkně draho. Dekorace je však možné vyrobit z betonu, který seženete v běžných hobby marketech a stavebninách. Použít na to dokonce můžete i nějaký zbytek, který vám zbyde ze stavby. Na tvorbu dekorací se nejvíce hodí lehký beton, vysokopevnostní beton nebo také třeba konstrukční beton.

Beton
i (Zdroj: Depositphotos)
Beton připravte podle návodu na obalu

Jak umíchat beton

V případě míchání předem připravené směsi se řiďte tím, co je uvedeno na obalu. Namíchaný beton nesmí být příliš řídký. Řídké betony, které odlučují vodu, jsou po vytvrdnuté prašné, tvoří se v nich trhliny a drolí se. Takový beton je po zatvrdnutí velmi nasákavý, což snižuje jeho odolnost.

Beton pro tvorbu dekorací namíchejte v nějakém starém kbelíku. Nejprve do něj dejte menší množství vody, do níž postupně přimíchávejte sypkou směs. Dobře namíchaný beton by se měl při míchání převalovat a vytvářet kužel. Musí se míchat tak dlouho, dokud v něm budou hrudky. Hotová směs by měla připomínat puding. Připravená směs betonu je určená k okamžitému použití, jinak vám do několika hodin ztuhne.

Míchání betonu
i (Zdroj: Depositphotos)
Nejjednodušší možností je použití namíchané betonové směsi

Jak dlouho schne beton?

Schnutí betonu ovlivňuje jeho složení, teplota vzduchu, tvar a objem betonové dekorace. Mimo to dost významný vliv na schnutí betonu má i použitý druh cementu a skladba kameniva. Beton začne tuhnout zhruba za 45 až 60 minut. Směsi s vyšším podílem cementu ke kamenivu dosahují 50 % tvrdosti za jeden až dva dny. Dostatečné pevnosti dosáhnete zhruba za týden (záleží i na velikosti a tloušťce dekorace), obvykle jde o 70 % tvrdost a finálního uzrání se pak dočkáte zhruba za 28 dní.

Výrobky z betonu
i (Zdroj: Depositphotos)
Beton schne několik dnů

Publikováno: 1. 5. 2020, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová