Výběr betonu pro tvorbu dekorací zvažte podle toho, co byste z něj chtěli vytvořit. Na trhu je velké množství různých druhů, a ne každý se k tvoření dekorací zrovna hodí. Poradíme vám, jak vybrat ten správný, i jak ho dobře namíchat.
Výběr betonu
Výběr betonu je důležitý, protože ovlivní konečný výsledek. Různá balení betonových směsí najdete v hobby marketech a obchodech se stavebninami. Betonové směsi vás sice vyjdou dráž, než když si koupíte jednotlivé části potřebné k výrobě betonu, z druhé strany pro neznalé a nezkušené je to mnohem snazší. Základem každé betonové směsi je štěrk, cement, voda a písek. Standardní betonová směs obsahuje zhruba 1 díl cementu, 2 díly písku, 4 díly kameniva a 0,75 dílu vody. Písek a štěrk ve směsi přitom může mít různou hrubost. Výslednou kvalitu betonu ovlivňuje ve velké míře také kamenivo. Cement a voda jsou pojivem kameninového základu. Kvalitu betonu můžete zlepšit dalšími přísadami. Ty pak zvýší jeho plasticitu, provzdušní jej, zvýší jeho odolnost, urychlí nebo zpomalí jeho tuhnutí.
Jaký beton je pro tvoření dekorací nejlepší?
Pro tvorbu dekorací a šperků existují speciální betonové směsi, které najdete v různých výtvarných potřebách. Jejich velkou nevýhodou je poměrně vysoká cena. A vzhledem k tomu, že jsou tyto směsi baleny skutečně v poměrně malých kyblíčcích, může vás taková výroba jednoduché dekorace vyjít pěkně draho. Dekorace je však možné vyrobit z betonu, který seženete v běžných hobby marketech a stavebninách. Použít na to dokonce můžete i nějaký zbytek, který vám zbyde ze stavby. Na tvorbu dekorací se nejvíce hodí lehký beton, vysokopevnostní beton nebo také třeba konstrukční beton.
Jak umíchat beton
V případě míchání předem připravené směsi se řiďte tím, co je uvedeno na obalu. Namíchaný beton nesmí být příliš řídký. Řídké betony, které odlučují vodu, jsou po vytvrdnuté prašné, tvoří se v nich trhliny a drolí se. Takový beton je po zatvrdnutí velmi nasákavý, což snižuje jeho odolnost.
Beton pro tvorbu dekorací namíchejte v nějakém starém kbelíku. Nejprve do něj dejte menší množství vody, do níž postupně přimíchávejte sypkou směs. Dobře namíchaný beton by se měl při míchání převalovat a vytvářet kužel. Musí se míchat tak dlouho, dokud v něm budou hrudky. Hotová směs by měla připomínat puding. Připravená směs betonu je určená k okamžitému použití, jinak vám do několika hodin ztuhne.
Jak dlouho schne beton?
Schnutí betonu ovlivňuje jeho složení, teplota vzduchu, tvar a objem betonové dekorace. Mimo to dost významný vliv na schnutí betonu má i použitý druh cementu a skladba kameniva. Beton začne tuhnout zhruba za 45 až 60 minut. Směsi s vyšším podílem cementu ke kamenivu dosahují 50 % tvrdosti za jeden až dva dny. Dostatečné pevnosti dosáhnete zhruba za týden (záleží i na velikosti a tloušťce dekorace), obvykle jde o 70 % tvrdost a finálního uzrání se pak dočkáte zhruba za 28 dní.
Publikováno: 1. 5. 2020, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová