reklama

Jak vyzrát na škůdce pokojových rostlin

Domov bez květin je jako voda bez ryb. Pokojové rostliny nás těší po celý rok. Ale stejně tak, jako se věnujeme květinám venku na zahrádce, potřebují i rostlinky pěstované doma speciální péči. Bohužel i v zimě se na pokojových rostlinách setkáme se škůdci a každý z nás asi již viděl zcela zdecimovanou a olepenou rostlinu od sání škůdců.

i (Zdroj: LOVELA Terezín s.r.o.)
Bojujte proti škůdcům pokojových rostlin vhodnými insekticidy (Zdroj: LOVELA Terezín s.r.o.)

Červci a puklice

Nejčastěji se můžeme setkat se mšicemi a molicemi (bílé voskové mušky na spodní straně listů). Dnes se však zaměříme na velmi odolné škůdce, jako jsou vlnatí červci a puklice. Červci jsou savý hmyz, který tvoří na svém těle voskový obal. Ten je výborně chrání proti proniknutí vody, tedy i případného postřiku. Červci se často vyskytují na bázi stonku, v úžlabí listů a na dalších těžko přístupných místech. Na skoro všech druzích pokojových rostlin se může také vyskytnout další velmi odolný škůdce a tím je puklice. Puklice jsou kryté tvrdou schránkou a jsou proto také velmi odolné.

Při koupi důkladně celou rostlinu prohlédněte, abyste si domů nenatáhli škůdce, kteří se mohou rozšířit po všech vašich rostlinách
Při koupi důkladně celou rostlinu prohlédněte, abyste si domů nenatáhli škůdce, kteří se mohou rozšířit po všech vašich rostlinách (Zdroj: LOVELA Terezín s.r.o.)
Příznakem napadení puklicemi jsou vadnoucí listy
Příznakem napadení puklicemi jsou vadnoucí listy (Zdroj: LOVELA Terezín s.r.o.)

Ochranu je třeba provádět včas, tzn. při objevení prvních červců či puklic. Pokud je rostlina již vysloveně „obalená“ jsou naše šance na úspěch mizivé. Puklice a ostatní červce můžeme odstraňovat mechanicky třeba houbičkou namočenou v lihu. Protože mechanicky se nám nepodaří odstranit 100 % škůdců, je pak vhodné provést jeden postřik doporučenými insekticidy.

Červci jsou nenápadní, ale množí se rychlostí světla
Červci jsou nenápadní, ale množí se rychlostí světla (Zdroj: LOVELA Terezín s.r.o.)
Boj proti škůdcům pokojových květin je náročný a dlouhý, avšak ne marný. S trpělivostí jistě uspějete
Boj proti škůdcům pokojových květin je náročný a dlouhý, avšak ne marný. S trpělivostí jistě uspějete (Zdroj: LOVELA Terezín s.r.o.)

Pokud máme více rostlin a mechanické odstraňování je příliš náročné, je možné použít opakovaný postřik insekticidy tzn. 3 postřiky po sobě v intervalu 7-10 dní, je vhodné střídat přípravky a do každé postřikové kapaliny přidávejte smáčedlo, které zajistí lepší pokryvnost a prostupnost přes ochrannou voskovou vrstvu.

Tip:

Prvotní výsledek je vidět již po hodině, ochrana působí až 60 dní. 

Sanium® System je insekticidní přípravek určený k ochraně okrasných rostlin, zeleniny, například salátu, rajčat, okurek, papriky, baklažánu, cukety, révy vinné a jabloní, proti škůdcům, jako jsou mšice, křísi, molice, puklice, červci v zahradách a sklenících a brambor proti mandelince bramborové v zahradách.

A na závěr jedno doporučení – koupíte-li nějakou novou pokojovou rostlinu, pořádně jí prohlédněte i ze spodní strany listů a v úžlabí listů, zda není napadená. Proveďte jeden preventivní postřik zmíněnými insekticidy a nechte rostlinu 14 dní v „karanténě“, tedy oddělenou od ostatních rostlin. Zabráníte tak zavlečení škůdců i na ostatní vaše doposud zdravé rostliny.

Zdroj informací: LOVELA Terezín s.r.o.

Publikováno: 27. 2. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce