reklama

Květinovou vazbu umístíme třeba do kameninového džbánu

Pokud nemáme rádi pracholapače, můžeme i v tomto případě dozdobit vkusně svůj interiér. K tomu nám poslouží živé květiny. Mají krátkou životnost a než na nich stačí ulpět smítko prachu, zvadnou a my je vyměníme za čerstvé. K jaru patří kvetoucí cibuloviny, my si připravíme květinové aranžmá z pryskyřníku a modřenců, kterou umístíme do kameninového džbánu.

i (Zdroj: Depositphotos)
Květinová vazba z pryskyřníku a modřence (Zdroj: Depositphotos)

Pryskyřník i modřenec do květinové vazby určitě patří

Našli jste po babičce starý malý kameninový nebo porcelánový džbán? Nevyhazujte ho. Můžete ho použít pro výrobu květinové vazby. Přestože džbán sám o sobě nevypadá nijak půvabně, možná je i trochu otlučený, přesto nakonec může vypadat velice působivě. Na jaře rozkvétají mezi prvními cibuloviny, můžeme je použít do naší dekorace. Pro výrobu vazby ještě budeme potřebovat aranžovací hmotu tmavě zelené barvy, která je určená pro mokrou vazbu. A ostrý nůž, popř. nůžky. Začneme tím, že si natvarujeme aranžovací hmotu. Z bloku odřízneme potřebný kousek, který ještě po stranách ořízneme do oblého tvaru. Průběžně zkoušíme vložit do džbánku, jestli je velikost již dostatečná.

Ořezání hmoty
i (Zdroj: Depositphotos)
Hmotu si ořežeme do tvaru džbánku

Aby květiny vydržely co nejdéle jako čerstvé, musíme jim pravidelně dodávat vodu. Tento krok vynecháme díky umístění květin do aranžovací hmoty. Hmotu ale musíme nechat důkladně "napít". Že je blok zcela nasáklý, poznáme podle barvy.  Suchá hmota je šedavě zelená, zcela mokrá získá temně zelenou barvu. 

Namočení hmoty
i (Zdroj: Depositphotos)
Hmotu je potřeba nechat důkladně namočit

Mokrou hmotu vložíme do džbánku. Připravíme si květiny. Zastřihneme jejich konce do špičky, čím delší řezná plocha se nám povede, tím lépe pro květinu. Bude moci vsakovat více vody.

Zastřižení stonků
i (Zdroj: Depositphotos)
Stonky je potřeba zastřihnout do špičky

Doprostřed vazby zapíchneme největší pryskyřníky. Směrem do stran pak zkracujeme stonky, abychom vytvořili zaoblený tvar. 

Zapíchání květin
i (Zdroj: Depositphotos)
Napícháme nejdřív největší květy

Doplníme modřenci, můžeme přidat i několik větviček jívy, tedy našich kočiček. Snažíme se o pestrost celé květinové vazby, aby se barvy pravidelně střídaly a tím se i doplňovaly. 

Květinová vazba
i (Zdroj: Depositphotos)
Dozdobíme několika větvičkami kočiček

Něco málo o použitých květinách

Do naší květinové vazby jsme použili pryskyřník asijský. Jedná se o plnokvětou trvalku, která pochází z Asie. Ovšem k přezimování potřebuje teplo a přikrývku. Před výsadbou je potřeba hlízy namočit do nádoby s vlažnou vodou. 

Modřenec je nenáročná trvalka, která se ráda rozrůstá. Cibulky se na zimu nemusí vyndávat z půdy, naopak čím méně budete do jejich růstu zasahovat, tím více se můžete radovat ze záplavy jejich květů. První výsadbu proveďte na podzim, aby cibule stačily zakořenit a dobře je zalijte. Nevyžadují přesné stanoviště, bude se jim dařit ve stínu i na sluníčku. Ovšem ve stínu budou déle kvést. Jakmile rostlina odkvete, můžete odřezat listy. 

Publikováno: 29. 4. 2020, Autor: Pavlína Wagnerová Málková, Profil autora: Pavlína Wagnerová Málková