reklama

Vyrobte si z betonu pítko pro ptáčky

Předpokládaný výhled počtu srážek na tento rok hlásí opět minimální čísla, bude velké sucho. Suchem netrpí nejen rostliny, ale také zvířata a ptáci. Ptáci jsou důležití pro naše zahrádky, vyzobávají škůdce na rostlinách i v trávě, proto bychom se o ně měli trochu postarat. Dnes jim vyrobíme pítko z betonu.

i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Vyrobte si na zahradu betonové pítko pro ptáčky (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Výrobu pítka pro ptáčky zvládnete za jeden víkend

K výrobě pítka pro ptáčky nepotřebujeme mnoho materiálu. Důležitý je beton. Nejjednodušší je si koupit rychle tvrdnoucí již namíchanou směs v hobby marketu. Podle návodu jej pak namícháme v potřebném množství. Aby byla směs dobře promíchaná a beton hladký, použijeme míchací metlu, kterou upevníme do vrtačky. 

nasypání směsi do kýblu
Suchou směs nasypeme do vody (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
míchání betonu
A rozmícháme metlou (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Budeme potřebovat formu, na kterou pítko vytvarujeme. Stačí použít talíř, mísu či jinou podobnou nádobu. Záleží, jak velké chceme pítko udělat. V našem případě jsme zvolili vyšší mísu, protože na dno chceme ještě umístit pro dekoraci kameny.

Materiál na výrobu pítka
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Připravíme si formu, na kterou vytvarujeme pítko

Aby šlo pítko z formy dobře sundat a také abychom mísu nepoškodili, před nanášením betonu ji obalíme potravinářskou fólií. Pokud nemáme, rozstřihneme si igelitový pytlík nebo tašku ze slabého igelitu.

mísa pokrytá folií
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Aby šla mísa dobře vyndat, obalíme ji potravinářskou fólií

Betonová směs musí být dostatečně hustá, aby z formy nestékala. Zase ale nesmí být hustá příliš, aby se s ní dalo ještě dobře pracovat. Lepší je při míchání přisypávat suchou směs postupně, dosypat se může vždy. Postupně ji nanášíme na mísu, snažíme se o stejně vysokou vrstvu na všech stranách.

Hotová betonová směs
Betonová směs nesmí být tekutá (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Tvarování směsi
Na mísu vytvoříme vrstvu betonu (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Aby pítko dobře stálo, vytvarujeme si rovné dno. Dokud je beton ještě měkký, můžeme stěnu vyzdobit. Použijeme mušle, které jsme si přivezli od moře, pěkné kamínky, mozaiku, střepy dlaždiček a další. Záleží jen na nás, co máme po ruce. 

Betonová mísa
Důkladně uhladíme, můžeme vytvarovat dno (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Zdobení pítka
Do betonu můžeme vtlačit mušle (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Pítko necháme důkladně zaschnout. Pokud bychom s ním manipulovali dřív, mohlo by se nám rozlomit. I když jsme použili rychle tvrdnoucí beton, přeci jen mu dáme dostatek času, aby vyzrál. Zkuste si poťukat dno, zvoní? Pak je beton zcela suchý. A můžeme pítko sundat z formy. Pracujeme opatrně, není to snadné. 

Sundání z formy
Vyschlé pítko sejmeme z formy (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Hotové pítko
Pítko ještě vyhladíme (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Nyní už jen ohladíme vrchní hranu, můžeme k tomu použít pilník nebo třeba kámen, kterým hrany pítka zaoblíme. Na dno vyskládáme pěkné kameny, aby voda nebyla příliš hluboká, nechceme ptáčkům připravit koupel, nýbrž napáječku. Vyzkoušeli jsme hloubku na zahradních figurkách. Sluší jim to tam. 

Pítko pro ptáčky
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Na dno umístíme oblázky

Publikováno: 28. 4. 2020, Autor: Pavlína Wagnerová Málková, Profil autora: Pavlína Wagnerová Málková