reklama

Stylová a funkční: Vyrobte si lehkou a skladnou plážovou tašku

Krásné počasí zve k vodě a nastává problém, kam naskládat vše, co si s sebou potřebujete vzít. Ušijte si jednoduchou plážovou tašku, prostornou a lehce udržovatelnou. Pere se v pračce, suší na šňůře, a pokud ji zrovna nepotřebujete, složíte ji do skříně nebo do auta, nezabírá skoro žádný prostor.

i (Zdroj: Jana Šebestová)
Jednoduchá, přesto originální plážová taška

K výrobě tašky budete potřebovat:

 • pevnou bavlněnou látku smetanové barvy o délce asi 100 cm, šíře 140 cm
 • střihový (pauzovací) papír
 • zbytky pestrých bavlněných látek
 • lepidlo na textil ve spreji
 • bavlněný popruh široký 2,5 cm a 125 cm dlouhý
 • vhodně barevné nitě
 • hotový šikmý proužek nebo šikmo ustřižený pruh jemnější bavlněné tkaniny
 • transferovou tužku
 • žehličku
 • šicí potřeby
 • nůžky

K výrobě takové tašky se hodí pevnější bavlněná látka, džínsovina nebo lněné tkaniny. Raději se vyhněte syntetickým materiálům, k létu se nehodí a těžko se udržují.

Jak pracovat s transferovou tužkou

Transferovou tužku (transfer pencil) koupíte v papírnictvích nebo v prodejnách výtvarných potřeb. Na vybraný obrázek si položíte střihový (pauzovací) papír, na něj obkreslete hlavní linie transferovou tužkou. Obrázek položte na látku, ze které budete tašku šít – kresbou dolů (!) a přežehlete na nejvyšší stupeň, jaký látka snese (nejlépe na bavlnu). Barva z tužky se postupně přenese na látku, obrázek je stranově převrácený. Šablonu je možné použít asi třikrát. Pokud chcete „otisknout“ kresbu vícekrát, obtáhněte ji znovu transferovou tužkou. Linie nemizí, ale jednoduše se vypere.

Usnadněte si práci a kupte si lepidlo na textil ve spreji, které se lehce nanáší a hotové šikmé začišťovací proužky (seženete je ve větších galanteriích). Na aplikace volte látky s drobným vzorkem, v jemných barvách. Jen tak vyniknou linie mušlí. S velkými výraznými vzory byste měli na tašce spíše barevné fleky.

Postup

Transferovou tužkou obkreslete mořské motivy na střihový (pauzovací papír). Použijte obrázky z knížek, internetu, nebo si motivy nakreslete podle našeho návodu. Každý motiv nakreslete zvlášť.

Transferovou tužkou obkreslete mořské motivy
i (Zdroj: Jana Šebestová)
Transferovou tužkou obkreslete mořské motivy

Nakreslený motiv položte na vybrané barevné kousky látek kresbou dolů a žehlete tak dlouho, až je obrázek zřetelně otisknutý na látce. Z látky smetanové barvy ustřihněte obdélník o velikosti asi 100×68 cm. Po délce ho přehněte, máte rozměr 100×34 cm. Doprostřed pruhu si rozvrhněte uložení jednotlivých motivů. Poté látku znovu rozložte, pracujte ale pouze na zvoleném místě poloviny látky.

Nažehlený motiv vystřihněte
i (Zdroj: Jana Šebestová)
Nažehlený motiv vystřihněte

Nalepené motivy přežehlete žehličkou zahřátou na třetí stupeň (bavlna). Nemáte-li lepidlo na textil, použijte oboustranný zažehlovací vlizelín.

Lepidlo na textil fixujte žehličkou
i (Zdroj: Jana Šebestová)
Lepidlo na textil fixujte žehličkou

Barvy nití volte podle převažující barvy motivu – k růžové dejte červenou, ke světle zelené tmavě zelenou, k modré tmavě modrou, k oranžové výraznou oranžovou. Nitě musí být o mnoho tmavší než převládající barva motivů. Jemným klikatým stehem postupně obšijte jednotlivé motivy. Postupujte po úsecích, stejně tak, jako byste motiv znova malovali. Všechny nitě zatahujte dospodu práce a zauzlujte je. Nit nezapošívejte na stroji, zapošití by kazilo linie.

Vytvořte obrysy v barvě látky
i (Zdroj: Jana Šebestová)
Vytvořte obrysy v barvě látky

Do hvězdice vyšijte přímým stehem vnitřní linie. Celou práci přežehlete.

Vyšijte vnitřní linie
i (Zdroj: Jana Šebestová)
Vyšijte vnitřní linie

Vystřihněte dno tašky ve tvaru obdélníku o rozměru 41×14 cm. Rohy zaoblete tak, aby vznikl ovál jako na obrázku. Dno stříhejte ze silnější látky, nebo ho vystřihněte dvojitě a slepte lepidlem na textil.

Výroba plážové tašky
i (Zdroj: Jana Šebestová)
Výroba plážové tašky

Nyní máte připravené oba díly tašky. Pruh s aplikací a dno.

Oba díly tašky jsou připraveny
i (Zdroj: Jana Šebestová)
Oba díly tašky jsou připraveny

Pruh s aplikací rozložte, sešijte ho po kratší straně, rozžehlete šev a znovu složte. Získáte pruh sešitý do kruhu, šev je v rubu. Nyní našpendlete sešitý pruh na dno tašky tak, aby strana s našitými motivy byla uvnitř, a pečlivě jej sešijte.

Našpendlete tašku
i (Zdroj: Jana Šebestová)
Našpendlete tašku

Na začištění švu použijte hotový šikmý proužek. Našijte jej hustým stehem okolo švu.

Šev začistíte šikmým proužkem
i (Zdroj: Jana Šebestová)
Šev začistíte šikmým proužkem

Tašku otočte na líc. Bavlněný popruh přestřihněte napůl a našijte jej na kraj tašky jako dvě ucha, vzdálenost mezi uchy je 24 cm. Drží pevně? Tak do ní naskládejte věci a můžete vyrazit k vodě.

Zdroj informací: autorka článku

Publikováno: 31. 5. 2024, Autor: Jana Šebestová (text, foto a realizace), Profil autora: Redakce