reklama

Přesazování pokojových květin krok za krokem

Přesazování pokojových květin je velmi nenáročná záležitost, alespoň u většiny známých druhů. Celý proces má kromě jednoduchosti ale také svoje zásady, s rostlinami zacházíme opatrně, abychom jim neublížili. Krok za krokem vás provedeme přesazením lopatkovce, který je jednou z nejoblíbenějších a nejméně náročných pokojovek.

i (Zdroj: Jaromír Malich)
Přesazování pokojových květin krok za krokem (Zdroj: Jaromír Malich)

Postup při přesazování pokojových květin

Před samotným přesazováním nejprve pokojovou květinu zalijeme. Suchá půda ztěžuje dělení trsů a také je zde větší riziko vážného poškození kořenového systému.

Zalití
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Mírné zalití je před přesazením vhodné

Před vyjmutím pokojovky z původního květináče ještě celou rostlinu prohlédneme a odstraníme suché listy a odkvetlé toulce. Vyjmeme rostlinu z původní nádoby, silnou skupinu rostlinek můžeme rozdělit na více kusů a rozsázet je do několika nádob. Nejlépe se přijímají zdravé kusy se sytě zelenými listy. Příliš prorostlé kořeny můžeme mírně zkrátit.

Přesazování
i (Zdroj: Jaromír Malich)
U vyjmuté rostliny si všimněte zvětralého substrátu, zahradní hlína je vhodnější

Připravíme si vhodnou zeminu. Nejlepší je ta zahradní, která je středně těžká, nevadí ani napůl smíchaná s kupovaným substrátem. Taková směs dobře drží vláhu a živiny, neslehává a tedy nadměrně nezatěžuje kořenový systém.

Rozdělenou rostlinu vsadíme do nové nádoby. Zeminu kolem rostliny nezapomeneme mírně přitlačit.

Sázení
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Sázení rostlin do nových nádob

Nakonec ještě mírně zalijeme, a tím máme přesazování hotové. Zaléváme pravidelně, substrát udržujeme mírně navlhlý.

Nové rostliny
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Zasazené rostliny v nových květináčích

Několik rad na závěr

  • Přesazování pokojových rostlin realizujeme každoročně, pravidelné zvětšování prostoru rostlinám má pozitivní dopad na jejich kondici.
  • Sázet jen do čistě kupovaného substrátu nedává smysl. Kupovaná směs je velmi lehká, rychle slehává a drží velké množství vody.
  • S hnojením tekutými přípravky počkáme dva až tři týdny. Pozor také na přílišné hnojení během roku, způsobuje zasolení pěstební půdy.

Nevíte co se škůdci na pokojovkách? Poradíme vám.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 15. 4. 2020, Autor: Jaromír Malich, Profil autora: Jaromír Malich