reklama

Přírodní přípravky na mytí oken

Stejně jako při mnoha jiných úklidových činnostech, i při mytí oken se dá sáhnout pro zcela přírodním přípravku a nezatěžovat domov chemií. A vystačíte si mnohdy s tím, co máte běžně doma. Výsledek pak bude stejně efektivní, jako s čisticími prostředky z drogerie.

i (Zdroj: Depositphotos)
Přírodní přípravky na mytí oken (Zdroj: Depositphotos)

Ocet

Nejznámějším přípravkem na mytí čehokoli včetně oken je ocet. Má silné čisticí schopnosti, odmašťuje a také leští, nezůstávají po něm šmouhy – po umytí okna jednoduše přeleštěte novinovým papírem. Zápach se díky slabé koncentraci rychle ztratí.

  • Smíchejte ocet s vodou v poměru 1:4.
  • Okno přípravkem umyjte, nechte lehce zaschnout.
  • Vyleštěte novinovým papírem.
Ocet
i (Zdroj: Depositphotos)
Ocet dokáže vyleštit sklo a navíc desinfikuje

Líh

Ve chvíli, kdy uznáte za vhodné, že okna by bylo vhodné jen lehce vyleštit, protože nejsou moc zašpiněná, jednoduše si připravte na omývání přípravek smíchaný z trošky lihu a prostředku na nádobí. Ten pak stačí nanést rozprašovačem na okenní tabule a vyleštit.

Jako babičky

Asi vás překvapí, co vše používaly jako přípravky na mytí oken kdysi naši předkové – stačilo natrhat kopřivy, vložit je do nádoby s vodou, promnout a začít okna umývat. Na více znečištěná okna si vyrobte nálev stejný, ale do vody před vložením kopřiv přidejte ještě ocet. Větší nečistoty také odstraní cibule – rozpulte ji, tabule rozkrojenou částí potřete a poté pokračujte v mytí pomocí neředěného octa. Službu vám udělají i čisté bramborové slupky – zalijte je vroucí vodou a po vychladnutí tekutinu použijte na okna a následně je vyleštěte.

Kopřivy
i (Zdroj: Depositphotos)
Rady našich babiček mají něco do sebe

Škrob a pudink

Stejně tak můžete jako přípravek na mytí oken použít pudink nebo škrob. Ve zhruba třech litrech vody rozmíchejte lžičku škrobu (bramborového či kukuřičného) nebo pudinku a prostředkem okna umyjte. Stejně tak vám poslouží jeden z těchto prášků, pomocí kterých okna dokonale vyleštíte. Suchý prášek nanášejte na okna a leštěte za pomocí novinového papíru.

Citron

Dalším všestranným pomocníkem v domácnosti, který lze použít jako přípravek na mytí oken, je citron. Ten zvládne vyčistit i vodní kámen v koupelně či kuchyni, odstraní skvrny od kávy a čaje. Umí také odstranit zápach z dřevěných kuchyňských prkének a vařeček. Na umytí oken do nádoby s horkou vodou vymačkejte šťávu z několika citronů a směsí okna umyjte.

Přírodní prostředky
i (Zdroj: Depositphotos)
Klasické přírodní prostředky jako citron nebo soda jsou používané již dlouho

Co můžete udělat, když se vám rosí okna?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 13. 4. 2020, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová