reklama

Zdobení vajec ubrouskovou technikou, neboli decoupage

Decoupage není vhodná jen na dekorování dřevěných a papírových předmětů, ale hodí se i na vajíčka.

Vyzdobte si vajíčka ubrouskovou technikou (Zdroj: Depositphotos)

Ubrousková technika

Ubrousková technika nebo také decoupage je již poměrně známá. Principem je nanášení ubrousku či jiného vhodného papíru na podklad. Využívají se nejčastěji právě ubrousky, ale použít se může třeba i rýžový papír. V sortimentu ubrousků najdeme nejrůznější motivy pro všelijaké příležitosti, mnoho eshopů se specializuje přímo na sortiment pro tuto techniku. Není potřeba kupovat ani žádné speciální lepidlo, vystačíme si s univerzálním, jedinou podmínkou je, aby po zaschnutí lepidlo zprůhlednilo. Osvědčila se značka Herkules, s tímto lepidlem můžeme docílit i tzv. krakelování.

Při nanášení ubrousků na vajíčka pracujeme raději s vystříhanými motivy, protože povrch není rovný a práce je tak o něco složitější. Proto je jednodušší pracovat pouze s malými kousky. Nejprve si tedy připravíme vajíčka. Vajíčko musí být vyfouklé a uvnitř vyschlé. Můžeme si tak vajíčka schovávat již v průběhu roku a před Velikonocemi je tak mít hned po ruce. Použít můžete také vajíčka polystyrenová.

Materiál na výrobu
Co bude k dekorování vajíček zapotřebí? (Zdroj: Depositphotos)

Stane se, že bílá vajíčka nejsou často k dispozici. Není problém vajíčko natřít na bílo, popř. světle růžovou, světle modrou nebo jinou pastelovou barvou. Bílá je ovšem nejlepší, protože umožní dokonale vyniknout barvám na motivu ubrousku. Neprve bílé vajíčko odmastíme. 

Vystřižení motivu
Z ubrousku si vystřihneme jednotlivé kytičky (Zdroj: Depositphotos)

Vybereme vhodný ubrousek a vystřihneme si jednotlivé květinky či jiné motivy, které chceme nalepit. Pokud se jedná o dekor na bílém podkladu, nemusíme se ani snažit i nějak přesné stříhání, ale pokud je motiv na barevném podkladu, nevyhneme se přesné práci. Z vystřiženého kousku odstraníme spodní dvě vrstvy, pracuje se pouze s vrchní potištěnou. 

nanášení ubrousku
Z ubrousku sejmeme vrchní vrstvu (Zdroj: Depositphotos)

Na očištěné vajíčko si naneseme slabou vrstvu lepidla. Dbáme, aby nám nikde nestékaly kapičky, ty musíme hned otřít. Na polepené místo přiložíme ubrousek a štětcem zlehka uhladíme. Pracovat musíme opatrně, abychom ubrousek nepotrhali. Přeci jen je ubrousek navlhčený lepidlem a stává se velmi křehkým. 

Nanášení ubrousku
Vystřižené kousky postupně lepíme na vajíčko (Zdroj: Depositphotos)

Pokračujeme v nanášení ubrousků. Abychom si nepotrhali již nalepený ubrousek na jedné straně, raději počkáme, necháme lepidlo zaschnout a teprve potom pokračujeme s nanášením na druhé straně. 

Motiv přiložíme na lepidlo
Motiv položíme do mokrého lepidla (Zdroj: Depositphotos)

Hotové vajíčko necháme důkladně zaschnout. Každé lepidlo má výrobcem dané technické údaje, proto se jimi držíme a necháme schnout určenou dobu. Po zaschnutí můžeme celé vajíčko ještě jednou přetřít lepidlem, aby byl potisk trvanlivější. 

Lepidlo necháme důkladně uschnout
Lepidlo necháme důkladně uschnout (Zdroj: Depositphotos)

Takto můžeme vyrobit každému vajíčko s jeho vlastním oblíbeným motivem. Také si můžeme vyrobit několik různých sad do každé místnosti v barvě interiéru. Nezapomeneme na závěr uvázat na vajíčko mašličku takové barvy, aby ladila k motivu vajíčka. Buď stuhu protáhneme skrz dírky, kterými jsme vajíčko vyfukovali, na spodní straně provlékneme jeden konec stuhy skrz větší korálek a zauzlujeme na vrchní straně můžeme udělat mašli s očkem na zavěšení. Nebo si vyrobíme mašli zvlášť a přilepíme ji na vajíčko spolu s očkem tavnou pistolí. 

Jak originálně nabarvíte velikonoční vajíčka?

Publikováno: 12. 4. 2020, Autor: Pavlína Wagnerová Málková, Profil autora: Pavlína Wagnerová Málková