reklama

Jak chránit domácí mazlíčky před klíšťaty a blechami

S jarními měsíci a teplým počasím přichází také strašák v podobě blech a klíšťat. Mnohý majitel psa nebo kočky v tuto dobu řeší, jak svého mazlíčka před těmito vnějšími parazity ochránit. Jaké jsou možnosti nám poradí veterinářka Míša Riedlová.

i (Zdroj: archiv FTV Prima)
Jak ochránit psy a kočky před klíšťaty a blechami? (Zdroj: archiv FTV Prima)

Psi a kočky je nutné chránit proti klíšťatům a blechám. Tato ochrana není nutná jen během jarní a letní sezóny, ale vlastně celoročně. Zejména blechy jsou celoroční problém a chladné nebo teplé počasí na jejich výskyt příliš nemá vliv.

klíště
Klíšťata přenášejí celou řadu závažných onemocnění (Zdroj: Depositphotos)
blecha
Blechy představují prakticky celoroční problém (Zdroj: Depositphotos)

Proč chránit domácí mazlíčky před blechami?

V tomto případě rozhodně neplatí bonmot: „To jsou blechy psí, ty na člověka nejdou...“ Naopak! V domácnosti jednak může hrozit jejich přemnožení, navíc blechy přenáší celou řadu onemocnění. To může být zejména riziko pro rodiny, kde je domácí mazlíček a zároveň malé dítě. Blechy jsou mezihostitelem psí tasemnice. Pokud například dítě, které se mazlí se svým psí kamarádem, následně nechtěně infikovanou blechu spolkne, je na problém zaděláno.

Z tohoto důvodu je také důležité psy i kočky pravidelně odčervovat.

Klíšťata – problém nejen teplých měsíců

Klíšťata jsou nebezpečná zejména jako zdroj nemocí, které přenášejí nejen na domácí mazlíčky, ale také na člověka. Jedno klíště může dokonce přenášet vícero onemocnění. Některá onemocnění mohou mít poměrně závažný průběh a často vyžadují i dlouhodobou léčbu. Proto je ochrana opravdu na místě.

I svého čtyřnohého miláčka můžete nechat očkovat například proti onemocnění lymskou boreliózou. Toto očkování však samo o sobě nepůsobí jako antiparazitikum proti klíšťatům. V tomto ohledu je nutné pejska nebo kočku dále chránit.

Možnosti ochrany před klíšťaty:

Antiparazitik, tedy přípravků chránících mazlíčka před blechami a klíšťaty, je na trhu celá řada. Liší se účinnou látkou, způsobem aplikace a dobou, po kterou chrání.

přípravky proti klíšťatům
i (Zdroj: archiv FTV Prima)
Vybírat můžete z celé řady antiparazitik - spreje, pipety, tablety nebo obojku

Na výběr jsou:

  • Obojek
  • Pipeta
  • Sprej
  • Tableta

Každá z těchto možností působí na jiném principu. Některé fungují až v momentě, kdy se klíště přisaje. Jiné mají repelentní, tedy odpuzující účinek. To znamená, že klíště, které se na srst psa při procházce dostane a přijde do kontaktu s repelentní látkou, ihned odpadá a zahyne. Vůbec se tedy nepřisaje.

Obojky pro psy a kočky proti blechám a klíšťatům

Ideální ochranou s repelentním účinkem jsou například antiparazitní obojky. Na trhu je jich celá řada, ale ne všechny působí stejně účinně. Kvalitní obojky dokáží ochránit vašeho mazlíčka až po dobu osmi měsíců. To znamená, že pokryjí celou hlavní sezónu výskytu klíšťat i blech. Rozhodně se tedy vyplatí investovat počáteční vyšší částku, protože váš mazlíček bude chráněný dlouhou dobu a vy ve výsledku vlastně i ušetříte.

antiparazitní obojek
i (Zdroj: archiv FTV Prima)
Spolehlivou ochranou před klíšťaty jsou antiparazitní obojky

Jak fungují antiparazitní obojky na psy?

Účinná látka, která je v obojku obsažená, se uvolňuje do kůže, udržuje se v psí srsti a chrání celý povrch těla. Je však důležité, aby byl obojek správně nasazený. Musí tedy přiléhat na kůži, ale zase nesmí být příliš těsný. To, že jste obojek správně nasadili poznáte podle toho, že pod něj pohodlně strčíte dva prsty.

ochrana psů před klíšťaty
Kvalitní obojek ochrání vašeho mazlíčka až po dobu osmi měsíců (Zdroj: archiv FTV Prima)
ochrana psa před klíšťaty
To, že je obojek správně nasazený poznáte tak, že pod něj pohodlně vložíte dva prsty (Zdroj: archiv FTV Prima)

Obojek pejskovi nesundávejte. Není nutné ho pejskovi sundávat ani v případě, že se při procházce rád vykoupe třeba v řece nebo potoce. Antiparazitní účinek i tak přetrvává.

Antiparazitní obojek je ideální ochranou před parazity nejen pro psy, ale také pro kočky.

Jak na ochranu zvířecích mazlíčků před klíšťaty a blechami

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 12. 4. 2020, Autor: Andrea Drobílková, Profil autora: Andrea Drobílková