Velikonoce jako křesťanský svátek jsou rozšířené po celém světě a velikonoční zvyky se často stát od státu odlišují. V podstatě ale všude, kde se tento svátek slaví, najdete vajíčka v různých podobách, velikonoční zajíčky či králíčky a po půstu přicházející hodování. Objevují se však také, alespoň pro nás, velmi netypické zvyky.
Velikonoční zvyky v Evropě
V Evropě jsou velikonoční zvyky také odlišné, a to nejen od těch světových, ale i od těch českých. Každý stát má své specifické tradice, podle některých byste možná ani neřekli, že jde o velikonoční svátky, protože jsou z našeho pohledu velmi netradiční.
- Polsko – ne zcela neznámý zvyk je zde polévání vodou, které slouží k zajištění zdraví, stejně jako u nás se pečou beránci a také kynuté bábovky. Lidé si o Bílé sobotě v kostele nechávají posvětit potraviny, které na Boží hod velikonoční snědí.
- Rakousko – na Bílou sobotu se v oblasti Alp hojně zapalují ohně, které mají spálit zimu.
- Německo – bavorský zvyk házení vejcem může být velmi úsměvný – majitel přehazuje vejce přes střechu svého domu, což má chránit dům před uhozením blesku. Další člen rodiny na druhé straně vejce chytá.
- Chorvatsko – netradičně tradiční pomlázky zde pletou z olivových větví. Dalším zvykem je přiťukávání si vajíčkem – vítězem je ten, komu se vejce nerozbije.
- Francie – bílý zajíček schovává dětem cukrovinky, které děti v pondělí ráno hledají v domě nebo zahradě.
- Španělsko – děsivě mohou působit španělské pochody postav ve vysokých kápích s pochodněmi v rukou, které potkáte v ulicích, někteří nosí i řetězy jako výraz pokání.
- Norsko – norské Velikonoce jsou také netradiční – všichni se baví detektivními a kriminálními příběhy – v televizi, knihkupectví vydávají speciální edice, vycházejí tematické komiksy.
Velikonoční zvyky v Asii
Protože křesťanství není v Asii příliš rozšířené, jsou zde velikonoční zvyky méně rozšířené než jinde ve světě.
- Filipíny – někteří věřící se zde nechávají po vzoru Krista přibít na kříž a také se nechávají bičovat.
- Indie – lidé slavící Velikonoce v Indii jsou ve zvycích spíše skromní – je to svátek o bohoslužbách, modlitbách a setkávání. Celý rok potom lidé spoří peníze do k tomu určené nádoby a na Velikonoce je věnují kostelu, sirotčinci nebo dalším potřebným.
Velikonoční zvyky v Americe
Severní a Jižní Amerika jsou svou rozlohou velké a také velmi národnostně pestré, proto jsou zde velikonoční zvyky také velmi odlišné stát od státu, většinou nám ale nejsou zcela neznámé a daly by se označit jako světové.
- Bermudy – na ostrově se na Velikonoce neobejdou bez draka – toho papírového. Vlastnoručně vyrobeného a krásně barevného. Údajně tento zvyk pochází z chvíle, kdy britský učitel zdejším dětem názorně ukazoval nanebevzetí. Tradiční jsou také koláče plněné treskou a koláče plněné sušeným ovocem ozdobené z vrchu křížkem.
- USA – pro Spojené státy je typický velikonoční zajíček, který schovává vajíčka v domě a po zahradě. Protože pondělí je zde pracovním dnem, a tak neděle je ve znamení slavnostního hodování. V hlavním městě Washingtonu potom mohou děti do osmi let v zahradě Bílého domu soutěžit ve hře kutálení vajíček – Egg Rolling, kdy vajíčko před sebou postrkují v trávě tyčí. Tato tradice zde existuje od roku 1878, ale najdeme ji i v jiných zemích.
- Kanada – i zde děti hledají schovaná vajíčka, dokonce se zde ve škole nebo doma vajíčka i barví. Jí je pak smíchaná s javorovým sirupem.
- Mexiko – lidé v průvodech ulicemi nosí obrázky nebo krabice, které symbolizují Jidáše a následně je pálí, nebo je zavěsí a tlučou do nich. Ty určené k rozbití se plní sladkostmi, které po rozbití obalu vypadnou.
- Haiti – barevné velikonoční průvody doprovází účastníci hraním na bambusové trubky. Křesťanská tradice se zde snoubí s tou původní – pro duchy se konají zvířecí oběti.
Velikonoční zvyky v Austrálii
Vzhledem k tomu, že králíky zde nemají v lásce, se v Austrálii liší zvyky na velikonoční svátky od těch světových. Králíka zde nahrazuje zvířetem s názvem bandikut králíkovitý – domácky velký bilby. Cukrovinky v jeho tvaru se prodávají a část výtěžku jde na záchranu tohoto ohroženého druhu. Tradiční je také zdobení a nošení velikonočních klobouků, které se mimo Austrálii koná i ve Velké Británii a Spojených státech. Děti si vyrobí klobouky ozdobené zaječími oušky, motivy kuřátek, malovanými vejci i čokoládou.
Publikováno: 10. 4. 2020, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová