reklama

Vyrobte si doma své vlastní velikonoční pohlednice a přáníčka

Velikonoční pohlednici koupíte v každém papírnictví či trafice. Přesto pokud si vyrobíte své vlastní pohlednice, určitě neskončí jako ty kupované v koši. Navíc při výrobě můžete velice příjemně relaxovat.

i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Velikonoční pohlednici nebo přání si můžete vyrobit i doma (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Co budeme potřebovat za materiál?

  • pauzovací papír
  • barevnou čtvrtku
  • předlohu
  • měkkou podložku
  • bílý fix
  • vytlačovací tyčinku
  • vypichovák
  • tenké nůžky
Materiál na výrobu velikonoční pohlednice
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Materiál na výrobu velikonoční pohlednice

Postup výroby velikonoční pohlednice

Na internetu najdeme velké množství obrázků s velikonoční tématikou. Vybraný obrázek si vytiskneme na tiskárně na pauzovací papír. Doporučuji si vybraný motiv vytisknout nejdřív na obyčejném papíru, abychom si překontrolovali vhodné umístění. Teprve poté vložíme do zásobníku pauzovací papír a provedeme tisk. Rámeček si můžeme sami předkreslit nebo si jej také vytiskneme. Nyní si vybraný rámeček umístíme pod vytištěný motiv pohlednice a obtáhneme kontury. 

Obtáhnutí čar
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
K obkreslení použijeme bílou fixu

Pokud nemáme doma bílý fix, nevadí, můžeme použít třeba bílou pastelku. Jen je potřeba pracovat opatrně, aby hrot tužky neprotrhl papír. A pokud nemáme po ruce ani tu bílou pastelku, můžeme si předlohu rámečku obtáhnout přímo vytlačovací tyčinkou.

Volba rámečku
Můžeme vyzkoušet různé typy rámečků (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Připravený vzor
Ozdobné okraje budeme dále ještě upravovat (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Nyní přistoupíme k vytlačení předkresleného vzoru. Papírová krajka působí plasticky právě díky vytlačeným místům. Vezmeme si měkkou podložku, může to být například podložka pod myš. Na ní položíme pauzovací papír s předkresleným motivem rubovou stranou nahoru. Vytlačujeme tedy z druhé strany, než jsme malovali. Průběžně můžeme z lícové strany kontrolovat, jak obrázek vystupuje z povrchu. Některé místa tak můžeme vybarvit, jiná necháme prázdná pro pozdější vypíchání. Pokud nemáte po ruce vytlačovací tyčinku, můžete použít například silný háček na háčkování, kulatou bílou pastelku nebo špendlík zapíchnutý do obyčejné tužky.

Předkreslený vzor
Každou předkreslenou linku vytlačíme tyčinkou (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Vytlačené okraje obrázků
Vzor se stává plastickým (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Rámeček můžeme dále dekorovat. Pokud se chceme věnovat výrobě přáníček a dalších dekorací z papírové krajky více, můžeme si na některém e-shopu zaměřeného na tuto techniku koupit kovové mřížky. Ty jsou různě perforované, ať už celoplošně, nebo s různými motivy. Díky mřížce pak lze vyplnit prázdné místo v rámečku. Tímto způsobem můžeme vytvořit například i samotné okraje pohlednice. Ale pro začátečníky je vhodnější jednodušší postup. Na mřížku položíme pauzovací papír s předlohou opět rubovou stranou nahoru a vytlačovací tyčinkou vytlačíme vzor.

Vytlačení detailů přes mřížku
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Prázdnou plochu můžeme vyplnit vzorem

Dalším krokem je vypíchání detailů a okrajů. Použijeme k tomu vypichovací jehlu. Pokud nemáme, můžeme použít kružítko nebo třeba silnou jehlu či velký krejčovský špendlík. Vpich má být vidět, proto potřebujeme co nejširší hrot jehly. Postupně vypícháme detaily přáníčka. Kde se nám nepodaří vpichem papír oddělit, dostřihneme tenkými nůžkami.

Vypíchání detailů
Některé detaily můžeme také vypíchat (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Vypíchání obrázku
Obrázek můžeme vystřihnout, ale papírová krajka si vyžaduje zubatý okraj (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Takto si vypícháme obě pohlednice. Okraje můžeme vystřihnout i pouze nůžkami, ale zubatý okraj je pro papírovou krajku žádoucí. Sice nám to bude déle trvat, ale není třeba nikam pospíchat. Děláme to pro zábavu i odpočinek. 

Vypíchaný obrázek
Hotový obrázek je dobré vylisovat (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Vypíchání okrajů
Celý obrázek vypícháme jehlou (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Připravené vzory pohlednice musíme podlepit barevným papírem, aby vynikly obrázky. Vyzkoušejte si nejprve různé barvy čtvrtek, které budou k motivu vhodné. Obrázek by neměl na podkladu zaniknout, naopak by měla barva čtvrtky podtrhnout  barvy na motivu. Poté nalepíme pauzovací papír na čtvrtku.

Okraje ostřihneme ozdobnými nůžkami
Okraje můžeme obstřihnout ozdobnými nůžkami (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Lepení na podklad
K lepení potřebujeme vhodné lepidlo (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

K tomu potřebujeme lepidlo, které po zaschnutí zprůhlední. Nanášíme do míst, která jsou plně vybarvená, lepidlo může na pauzovacím papíru vytvořit lesklý film a pohlednici bychom si tím mohli zkazit. Necháme zaschnout nejlépe pod nějakou zátěží. Já si většinou vložím takto nalepenou pohlednici do euro obalu a zatížím knihou. Pokud zvolíme formát přáníčka, okraje můžeme zastřihnout ozdobnými nůžkami.

Velikonoční přáníčko
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Obrázek na přáníčku i barvu podkladu si můžete vybrat

K velikonocům si vyrobíme i veselou dekoraci

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 31. 3. 2020, Autor: Pavlína Wagnerová Málková, Profil autora: Pavlína Wagnerová Málková

Mohlo by vás dále zajímat

Dekorativní výšivky na textil (stonková a plná výšivka)

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Paní Mekišová získala za svou práci nejedno ocenění. Ovládá spoustu druhů výšivek, jako jsou plná výšivka, stonková, křížková nebo richelieu.