reklama

Květiny pro dobrý spánek v ložnici

Není nad krásný a hluboký spánek, který nás dokonale připraví na další náročný den. Aby se nám dobře spalo, měli bychom si pro ložnici vybrat vhodné květiny, které spánek podpoří, stejně tak jako relaxaci a snadné dýchání. Přinášíme seznam těch nejznámějších druhů květin, které jsou pro ložnice vhodné.

i (Zdroj: Depositphotos)
Květiny pro dobrý spánek v ložnici (Zdroj: Depositphotos)

Proč mít květiny v ložnici

Z hlediska snášenlivosti je v ložnici zapotřebí umisťovat takové květiny, které usnadní spánek. Především tím, že zvlhčují vzduch a generují kyslík i během nočního klidu. Jakkoliv jsou bohatě kvetoucí zelené rostliny krásné, do ložnice jsou jako květiny nevhodné, protože dokážou připravit především citlivějším osobám, jako jsou alergici, pěkně horké chvilky.

Lopatkovec

Velmi známá a oblíbená pokojová rostlina je do ložnic vynikající. Má prokázáné dobré účinky na člověka během celého dne, protože zvlhčuje vzduch a i během noci vyrábí kyslík, takže se ráno necítíme unavení.

Co se týká jejího pěstování, tak ji stačí pravidelně každoročně přesazovat do většího květináče a nepoužívat pouze kupované substráty, ale míchat je se zahradní půdou ze záhonu nebo krtinců. Pěstební podmínky jsou takové, že namíchaný substrát, ve kterém rostlina roste, by měl být stále mírně vlhký, ale pro lopatkovec jsou vhodné i designové samozávlahy pro domácnost, protože zabraňují zamokření substrátu, vzniku plísně a případnému poškození kořenového systému. Při přesazení potom rozdělte jednotlivé trsy rostlin do více nádob a získáte tak perfektní čistič vzduchu pro celý byt nebo dům.

Lopatkovec
i (Zdroj: Depositphotos)
Lopatkovec, květina ideální do ložnice

Toulitka

Rostlina s nádhernými, nejčastěji do červena zbarvenými toulci, má v ložnici podobné účinky jako lopatkovec. Zvlhčuje vzduch, vyrábí kyslík, a ještě vypadá krásně. I když tady je zapotřebí být více obezřetný při zálivce, protože sebemenší přemokření znamená pro toulitku zkázu. Jednou za čas ji vezměte do vany nebo sprchy a dopřejte ji pořádné osprchování, které zbaví listy prachu. Poté nechejte květináč řádně vykapat od zbytků vody a dejte zpět na své místo. Přesazujte jednou ročně do květináče s průměrem alespoň o tři centimetry větším.

Anthurium
i (Zdroj: Depositphotos)
Toulitka, rostlina s účinky jako lopatkovec

Tchýnin jazyk

Tato prastará pokojová rostlina byla pěstována již našimi babičkami, u kterých byla velmi oblíbená. Nebylo to z důvodu, že dokáže efektivně odstranit ze vzduchu škodliviny, ale především pro svoji nenáročnost. Tchýnin jazyk je rostlina, snášející pěstitelské prohřešky. Dobře roste i tehdy, pokud jí dopřejeme pouze kupovaný substrát a nevadí ani občasný přísušek. Rostlina se v posledních letech vrací do módy, protože byly vyšlechtěny nové kultivary s kulatými listy, které nadělají spoustu parády i v moderním bytě.

Tchynin jazyk
i (Zdroj: Depositphotos)
Tchýnin jazyk vstřebává škodlivé látky z ovzduší

Aloe vera

Tato velmi působivá rostlina je známá především svými léčivými účinky, využívá se například jako přírodní lék při drobných popáleninách. Avšak mnoho z nás o této krásce neví, že je vynikající společnicí do ložnice, kde i během noci vyrábí dostatek kyslíku, který je zapotřebí pro to, aby se po ránu necítil člověk unavený. I pěstování aloe je velmi snadné, protože substrát vyžaduje stejný jako většina pokojových rostlin. A v létě má ráda letnění přímo venku, kde se ji bude báječně dařit a zesílí. Jarní období využijte k jejímu přesazení, kdy můžete oddělit mladé rostlinky. Ale pozor, tato rostlina nesnáší přemokření substrátu.

Aloe
i (Zdroj: Depositphotos)
Aloe, rostlina s výjimečnými účinky na lidské tělo

Do ložnice se báječně hodí i rýmovník

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 29. 3. 2020, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček