Mít k dispozici vlastní med je určitě lákavá představa. Ale začít s chovem včel není až tak úplně jednoduché. Kromě času, financí a také vhodných podmínek je potřeba mít i dostatek informací a připravit se na neúspěchy, které každého začátečníka čekají. Základní informace najdete na následujících řádcích.
Pro chov včel vyberte vhodné stanoviště
Pro chov včel je stěžejní výběr vhodného stanoviště, kam jejich obydlí umístíte.
- V okolí by mělo být co největší množství rostlin, které budou moc včely opylovat, a to asi do vzdálenosti 5 kilometrů, zároveň by zde mělo být co nejvíce různých druhů rostlin – květin, keřů i stromů.
- První pylová snůška je dobrá, pokud jsou v blízkosti lísky, vrby, olše a topoly. Pro ty další jsou zase vhodné ovocné a listnaté i jehličnaté stromy, a také louky. Vhodné umístění úlu je tedy v sadech, které kromě vhodné vegetace poskytnou stín v létě a dostatek slunce v zimě a jarních měsících, protože stromy bez listí propustí dost slunce a včely nebudou vynakládat tolik energie na zahřívání.
- Česna umístěte na jižní či jihovýchodní stranu alespoň 25 centimetrů nad zem – slunce úl rychle prohřeje a včely budou vylétat za vycházejícím sluncem. Vyhněte se místům, kde je ráno dlouho stín a kde je příliš větrno.
- Důležitý je také zdroj vody, který by měl být v blízkosti úlu – včela uletí na jaře 100 metrů až 1 kilometr, později 2 až 4 kilometry – je nutné, aby byla čerstvá a nezávadná voda i v tomto okruhu.
- Úly postavte do vzdálenosti alespoň deset metrů od domu, v blízkosti by neměla být dětská hřiště apod. O chovu je také dobré informovat sousedy, aby nevznikaly zbytečné problémy a neshody.
Co budete potřebovat
Kromě včelstev je k chovu včel potřeba základní vybavení, bez kterého se neobejdete.
- Úly – určitě sáhněte po úlech nových – vyhnete se tak problémům, které mohou způsobit přítomné organismy, které zapříčiňují onemocnění včelstva. Problémem můžou být i použité neekologické barvy nebo špatný technický stav úlu. Úly lze doporučit nástavkové – bedýnky na rámcích je možné stavět na sebe - jsou standardizované, jednoduše se obsluhují, jsou snadno dostupné a med můžete vybírat častěji, mají i další výhody.
- Medomet – na oddělení medu z rámků - kvůli ceně je vhodné si ho v začátku jen půjčovat nebo si koupit použitý. Dále je pro medobraní potřeba odvíčkovací vidlička a talíř a dvojitý cedník na med, samozřejmě také sklenice.
- Ochranné pomůcky – pro manipulaci se včelami si pořiďte kuklu nebo klobouk se závojem a včelařské rukavice, případně včelařskou kombinézu; rovněž je dobré mít vybavenou domácí lékárničku pro případ, že by došlo k alergické reakci po bodnutí.
- Drobné nářadí – dýmák, kterým včely při manipulaci v úlu odeženete, rozpěrák pro uvolnění rámků a odstraňování přístavků, kleště.
Pořízení včelstva
Oříškem při započetí chovu včel může být samotné získání včelstva. Pro začátek je vhodné mít čtyři až šest včelstev – s největší pravděpodobností alespoň jedno až dvě přežijí možná ne úplně dokonalou péči začátečníka a úspěšně přezimují. Způsobů, jak je sehnat, je několik.
- Roj – přirozený a nejlepší způsob, jak včelstvo pořídit. Má vše, co ke svému fungování potřebuje, matka může hned plodit, včely jsou připravené budovat. Seženete ho od včelaře – zkontaktujte jich několik a domluvte se, že jakmile se budou jejich včelstva rojit, dají vám vědět – do týdne je potřeba nový roj usadit. K rojení dochází většinou v květnu a červnu.
- Včelstvo – dostat se můžete i k celému včelstvu, třeba z pozůstalosti. Výhodou je, že včelstvo už funguje a bude tvořit dost medu. Na druhou stranu může být ovšem problém technický stav úlu nebo jeho zamoření škůdci a chorobami. S tím se ovšem dá vypořádat. Pokud to chcete mít pohodlnější a jít na jistotu, někteří včelaři se živí i tím, že včelstva vychovávají, tam se pak vyhnete problémům, počítat ale musíte s vyšší cenou.
- Oddělek – jiný včelař vám do vašeho úlu přemístí několik plástů a sklepne včely, dostat od něj můžete i matečník či matku, což bude pro vás výhoda a téměř jistota, že oddělek bude pokračovat v životě. S medem ale počítejte v tomto případě až druhý rok chovu, než se včelstvo zaběhne.
Chov včel je hezkým koníčkem, ale může být zpočátku také náročný, než získáte potřebnou praxi. Neházejte ale flintu do žita kvůli prvním neúspěchům – brzy se můžete radovat z vlastního medu.
Jak vyměníte matku ve včelstvu?
Publikováno: 4. 4. 2020, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová