reklama

Čím vyplnit deky a peřiny, aby se vám dobře spalo

Jakou výplň pro vaše lůžkoviny vybrat? Ať už jste se rozhodli vybavení do ložnice kompletně ušít sami a potřebujete si také objednat vnitřní část, nebo si jednoduše pořizujete vše nové již hotové, výběr výplní dek a polštářů na trhu je pestrý. Uspokojí nenáročné, náročné i alergiky, kteří to s vybavením domácnosti mají složitější. V posteli trávíme až třetinu času, proto výběr nepodceňujte. Podívejte se na základní přehled, popis a funkce materiálů a cenové hladiny jednotlivých typů.

i (Zdroj: Depositphotos)
Čím vyplnit deky a peřiny, aby se vám dobře spalo (Zdroj: Depositphotos)

Výběr výplně deky a ostatních lůžkovin

Výplň deky a dalších lůžkovin můžete zvolit z přírodních nebo umělých materiálů. Výběr je převážně věcí vkusu a preferencí. V některých případech to může být také nutnost, například ze zdravotních důvodů. Pokud jste tedy alergik, zvolte materiál, který vás nebude dráždit. Spánkem a odpočinkem trávíme velkou část dne, nepřidávejte si tedy další zbytečnou zátěž. Při neustálém kýcháním, smrkáním a slzením si určitě neodpočinete kvalitně. A kvalitní pravidelný spánek je základem silné imunity. Z přírodních materiálů se nejčastěji používá peří či prachové peří, méně často se používá vlna, hedvábí a bavlna. Z umělých materiálů pak můžete sáhnout po dutém vlákně – tzv. PES, vatelínu nebo mykaném rounu.

Klidný spánek
i (Zdroj: Depositphotos)
Ve vhodně zvoleném materiálu se vám bude mnohem lépe spát

Luxus z přírody – prachové peří

Přírodní výplň je nejčastěji tvořená z peří a  prachového peří. Prachové peří má skvělé izolační schopnosti a využívalo se pro peřiny a přikrývky už od nepaměti. Je to přirozená izolační vrstva, kterou najdeme jenom u některých opeřenců a nachází se pod vrchní viditelnou vrstvou klasického peří. Oproti syntetickým materiálům má schopnost pomalu absorbovat tělesnou vlhkost. Je to výhoda, která napomáhá k vyššímu komfortu. Vlhkost prochází peřím a odvádí se pryč, cítíte se díky tomu mnohem pohodlněji, protože zůstáváte v suchu. Mírná vlhkost zároveň pečuje o péřovou výplň a pomáhá jí přirozenou cestou regenerovat.

1 gram prachového peří se skládá z 500-1000 malých chomáčků podle jejich velikosti, a má úžasnou schopnost zachytávat ve své struktuře molekuly vzduchu. Po svém nafouknutí je schopné zabrat poměrně značnou část prostoru, vytvoří tak v podstatě tlustou vrstvu vzduchu. Pokud naopak peří zmačkáme a vytlačíme z něj vzduch, zabírá minimum místa. Peří si schopnost opakované komprese a nafouknutí ponechává po dlouhou řadu let a při správné péči vám může sloužit i víc jak 30 let.

Peří
i (Zdroj: Depositphotos)
Prachové peří je jemné chmýří a nachází se pod vrstvou vrchního peří

Nevýhodou je, že při styku s vodou nebo větším množstvím páry slehne, a tím ztratí schopnost absorbovat vzduch. V tomto případě již úplně ztrácí své izolační schopnosti. Schnutí peří a prachového peří je také hodně zdlouhavé, je proto potřeba takovou přikrývku před vodou a přílišným vlhkem chránit. Klasické praní vhodné není, čištění svěřte raději odborníkům, prodloužíte tím jeho životnost. Pokud si vezmete deku či spacák s touto výplní na cesty, chraňte je nepromokavým obalem.

Cena hotové přikrývky z výplní z prachového peří se pohybuje od 2000-3000 Kč. Samostatně se tato náplň shání velmi těžko. Většinou se kupuje starší peřina, výplň se nechá speciálně vyčistit a použije se do nového obalu.

Péřová deka
i (Zdroj: Depositphotos)
Péřové deky byly oblíbené u našich babiček, vzpomenete si na obrovské "duchny"?

Výplň deky z hedvábí

Přikrývka s hedvábnou výplní je viditelně tenčí, ale má přitom srovnatelné izolační schopnosti. Taková přikrývka reguluje teplotu během celé noci a díky tomu máte neustále příjemný komfort tepla a zároveň se nepotíte. V létě naopak působí pohodlně chladivě. Hedvábí je příjemný, vzdušný, a navíc i antibakteriální materiál. Vytváří velmi příjemné a přitom hygienické podmínky pro váš spánek.

Na trhu najdete přikrývku se 100 % hedvábnou výplní v menším zastoupení. Rozměr pro jednu osobu s touto výplní vás vyjde zhruba na 2000 Kč.

Hedvábí
i (Zdroj: Depositphotos)
Výplň deky z hedvábí

Mykané rouno – protialergická umělá příze

Mykané vlákno je vyráběno průmyslově a jedná se o 100 % polyesterová dutá vlákna, která plní funkci izolace. Často jsou povrchově silanizovaná a spirálově tvarovaná, což jim dodává další potřebné vlastnosti. Využívá se pro výplň dek, přikrývek, zimního oblečení, spacáků, ale také hraček, sedáků či tenčích matrací.

Paradoxně právě díky tomu, že se jedná o umělé vlákno, je tento materiál vhodný pro alergiky. Vlákna nejsou k sobě nijak mechanicky, chemicky ani jinak spojovaná a fixovaná. Díky tomu mají schopnost většího objemu, nadýchanosti, pohodlnosti a hřejivého efektu.

Náplň seženete i samostatně pro vlastní domácí použití. Balení 1,5 x 25 m vás vyjde kolem 1600 až 2000 korun, záleží na prodejci. Materiál je bílý, balení v kotouči se snadno stříhá klasickými nůžkami na potřebnou velikost.

Polštář sova
i (Zdroj: Depositphotos)
Pro dětské hračky a malé polštáře je vhodnou výplní tzv. PES

Duté vlákno pevné – Vatelín

Duté vlákno je také umělé vlákno vyráběné průmyslově a může to být buď 100 % polyester nebo kombinace s dalšími umělými vlákny, například v poměru 84 % polyester (dutá vlákna), 9 % polyester, 2 % viskóza, 5 % akrylátové pojivo  apod. Vatelín se využívá jako oteplovací vrstva zimních oděvů, zateplovací výplň dek a také peřinek pro miminka. Šikovné švadlenky a šičky jej používají při výrobě patchworkových dek a přehozů. Vlákno vatelínu má vynikající termoregulační schopnosti, je příjemné na omak a snadno se s ním pracuje.

Výhody dutého vlákna:

  • velmi vhodné pro alergiky
  • odolné vůči mikroorganismům
  • snadno pratelné (vhodná teplota kolem 40 °C, ale vydrží i 60 °C)
  • výborná manipulace při šití
  • nadýchaná náplň v polštářích
  • dlouhodobě stálý objem
  • klidný a zdravý spánek

Můžete ho sehnat jako velký kotouč, nebo v krejčovských potřebách a větších galanteriích jako samostatnou metráž. Při šířce 180 m vás 1 bm vyjde na 120 až 200 korun. Opět záleží na konkrétním prodejci, ale také na přesném složení a tloušťce materiálu.

Duté vlákno
i (Zdroj: Depositphotos)
Umělé duté vlákno je možné koupit samostatně ve velkých rolích

Duté vlákno kuličky – PES

Další možností je materiál z dutého polyesterové vlákna namotaný do tvaru jemných kuliček. Podobají se kosmetické vatě a dají se tak snadno použít jako výplň do polštářů, hraček a jiných menších šitých výrobků. Díky svému tvaru se snadno plní i opravdu malé části. Polštáře se dají také vyprat a snadno se po uschnutí opět načechrají. Doporučujeme nepoužívat při praní aviváž, materiál se díky tomu často srazí a ztrácí částečně svou schopnost nadýchanosti. Konkrétně se vždy poraďte s prodejcem nebo výrobcem a dbejte jejich doporučení.

Deka patchwork
i (Zdroj: Depositphotos)
Patchworkovou deku s polyesterovou výplní můžete využít i pro piknik

Samostatně jej můžete zakoupit v pytlích podle váhy. Pro snadnější představu, pro standardní výplň polštáře s rozměry 70 x 90 cm se vejde zhruba 0,7 kg této výplně a 1 kg pořídíte už za 100 korun.

Jaký je vhodný výběr lůžkovin?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 28. 3. 2020, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná