reklama

Vybírejte lůžkoviny s rozumem i citem

Lůžkoviny významně ovlivňují pohodlnost postele i dobré spaní. Výběr lůžkovin není proto vhodné podceňovat. Nutno však přiznat, že vzhledem k široké nabídce lůžkovin vybrat to správné povlečení není vůbec jednoduché. Pokud si s jejich výběrem nevíte rady, poradíme vám, jak se s vybíráním lůžkovin popasovat a vybrat ty nejlepší.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vybírejte lůžkoviny s rozumem i citem (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Lůžkoviny do postele vybírejte v prvé řadě podle materiálu

Lůžkoviny vám nevydrží celý váš život. Vzhledem k tomu, že byste je měli prát alespoň jednou za týden (a alergici dokonce jednou za tři dny), je vhodné lůžkoviny vyměnit za nové po třech letech jejich užívání.

Kvalitní lůžkoviny musí být příjemné na dotek. Musí být ušity z lehkých, dobře prodyšných látek, které odvádí vlhko. V létě oceníte lůžkoviny, které chladí, v zimě zase oceníte povlečení s chlupem, které vás zahřeje.

Při výběru proto nevybírejte pouze očima. Dbejte na to, aby bylo vyrobeno z kvalitních materiálů. Pokud by tomu bylo jinak, příliš dobré spaní vás nečeká. Kvalitu lůžkovin ovlivňuje gramáž tkaniny. Gramáž je dána hustotou vláken, a také i jemností a pevností příze. Čím vyšší je, tím je také hutnější. Pozor, to však neznamená, že i kvalitnější. Kvalitu látky ovlivňuje volba samotných vláken. Jemné husté látky z česaných rovnoměrných přízí o gramáži 115 g/m2 jsou například mnohem příjemnější než plátna z běžných silnějších přízí o větší hustotě. Při výběru lůžkovin je rovněž nutné vzít v úvahu, že alergici a astmatici mají speciální potřeby. Podívejte se spolu s námi, z čeho si na českém trhu můžete kupříkladu vybírat.

Lososově růžové lůžkoviny
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Lůžkoviny převlékejte jednou týdně

Bavlněné povlečení

Bavlněné povlečení je vždy dobrou volbou. Dobře se v něm budete cítit v každém ročním období. Nikdy vám v něm nebude ani příliš teplo, ani zima. Na omak jsou bavlněné lůžkoviny měkké, prodyšné a dobře sají pot. Hodně toho vydrží. Po dlouhou dobu si zachová barvu i tvar. Bohužel jeho negativní stránkou je dost vysoká mačkavost. Pokud si potrpíte na luxus, doporučujeme vám vybrat si lůžkoviny vyrobené z egyptské bavlny nebo damašku. Dobrou volbou je i atlasové povlečení. Zvýšenou pevností a leskem oplývá povlečení z mercerované bavlny. V případě, že chcete bavlnu, ale nechcete žehlit, rozhodněte se pro krep.

Co je krep?

Krepové lůžkoviny jsou vyrobeny ze strojově tvarované bavlny, která se vyznačuje tím, že v pravidelných pruzích se v něm střídá jemný a nařasený materiál. Někomu se však může zdát, že tento materiál není příliš pohodlný. Může totiž škrábat. Materiál dobře izoluje, je však i dobře prodyšný. Nemusí se žehlit.

Krepové lůžkoviny
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Krepové lůžkoviny se sice nemusí žehlit, nejsou však příliš pohodlné

Lůžkoviny z damašku jsou synonymem luxusu

Damašek patří k těm nejluxusnějším materiálům, jež oplývají vysokou životností. Damašek je hustě tkanou tkaninou s hedvábným leskem a vytkávanými vzory. K výrobě damaškového povlečení se používá výhradně 100% mercerovaná Mako bavlna. Dokonalého povrchového lesku se pak docílí speciální povrchovou úpravou.

Lůžkoviny z flanelu

Flanelové povlečení se vyznačuje příjemnou hřejivostí. Vyrobeno je z čisté bavlny. K výrobě se používá hustě tkaná tkanina s vysokou gramáží, která své jemnosti a hebkosti dosáhne počesáním. Vyžaduje však důkladnou péči, jinak o svou jemnost a hebkost může snadno přijít. Při vybírání povlečení si dejte pozor na nízkogramážový flanel, který není tak odolný, ani hřejivý.

Povlečení z mikrovlákna

Povlečení vyrobené z mikrovlákna je ze 100% polyesteru. Materiál se vyznačuje jemností, hebkostí a stálobarevností. V létě vás chladí a v zimě zase zahřeje. Jeho velkou výhodou je i snadná údržba, rychle schne, skoro vůbec se nemačká. Takovéto povlečení je na dotek velmi příjemné, připomíná hedvábí. Je vhodným povlečením pro alergiky.

Mikrovlákno
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Povlečení z mikrovlákna je ideální pro alergiky

Mikroflanelové povlečení

Mikroflanelové povlečení je vyrobeno ze 100% polyesteru. Jde o stálobarevný materiál, jenž se vyznačuje větší hustotou chloupků, díky tomu vás zahřeje. Mikroflanel je velmi příjemný, rychle schne a takřka se nemačká. Vyžaduje praní na nižší stupeň.

Povlečení z mikroplyše je ideální pro velké zimomřivce

Pro všechny milovníky jemnosti a zimomřivce je ideální povlečení z mikroplyše. Materiál je velmi kvalitní a vyznačuje se termoregulačními vlastnostmi. Po vyprání rychle schne a nemuchlá se.

Povlečení z polybavlny

Povlečení z polybavlny je vyrobeno ze směsné tkaniny, u níž 35 % tvoří bavlna a 65 % polyester. Materiál se vyznačuje jemností, lehkostí a dobrou prodyšností. Rychle schne a málo se mačká, takže se nemusí žehlit. Nejde však o nejkvalitnější materiál.

Saténové povlečení

V letním období jistě oceníte povlečení ušité z bavlněného saténu. Satén se vyznačuje svým jemným leskem a hebkostí. V létě příjemně chladí a v zimě zase rychle zahřeje. Povlečení má dlouhou životnost. Vyžaduje však trochu náročnější údržbu. Perte ho naruby za použití speciálních pracích prostředků. Při výběru saténového povlečení se vyhněte povlečení z polyesteru.

Satén
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Saténové povlečení se vyznačuje jemným leskem a hebkostí

Lněné povlečení

Lněné lůžkoviny se v posledních letech těší velké oblibě. Je to proto, že jde o velice kvalitní přírodní materiál, který dobře saje a je prodyšný. Opomenout nesmíme ani jeho ekologickou stránku. Velkým pozitivem je i to, že lněné povlečení se nemusí prát tak často jako bavlna. Má totiž antibakteriální vlastnosti. Je odolné vůči plísním, pylům a prachu. Je ideálním povlečením pro alergiky. Jde sice o mačkavý materiál, ale žehlit ho nemusíte, protože dobře vypadá i tak. Praním kvalita lněných lůžkovin nikterak neklesá, barva však postupně světlá. Nutno také upozornit, že nové lněné povlečení není tak jemné jako to bavlněné. Používáním však postupně měkne.

Bambusové povlečení

Moderní bambusové povlečení je utvořeno z bambusových vláken. Materiál je to jemný, lesklý a lehce chladivý. Obvykle se k němu přidává bavlna. Bambus má antibakteriální účinky. Vyznačuje se perfektní savostí. Jde tedy o vhodné povlečení pro alergiky.

Perkálové lůžkoviny

Perkálové povlečení je ušito z hodně husté tkaniny. Neproniknou jím žádné částečky. Dobře saje pot. Přizpůsobí se lidské siluetě i teplotě. Hodně toho vydrží, je velmi odolné a snadno se udržuje. Můžete ho často prát.

Perkál
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Perkálové lůžkoviny dobře sají pot

Lůžkoviny z žerzeje

Na již tak pestrém trhu máte možnost si vybrat i povlečení z žerzeje. Žerzej je hladká, velmi jemná pletenina příjemná na dotek a nenáročná na údržbu. Je prodyšná a dobře saje. Žerzejové povlečení se také nemačká, a proto jej není nutné žehlit.

Biber povlečení

Biber je moderní materiál, pro něhož je typický měkký a zdrsnělý povrch. Povlečení je příjemně teplé, a tedy vhodné především pro chladné měsíce. Fajn je i to, že se nemusí žehlit a péče o takové povlečení tudíž není nikterak náročná.

Biber povlečení
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Biber povlečení má poměrně drsný povrch, ale příjemně hřeje

Nano lůžkoviny

Nano lůžkoviny jsou momentálně naprostou novinkou na trhu. Pro své pozitivní vlastnosti jsou ideální pro alergiky. Je tomu tak proto, že nanotechnologie při výrobě používá mikromolekuly stříbra. Povlečení má tak antibakteriální efekt čili zabraňuje množení bakterií. Jde o prodyšný a savý materiál, který dobře saje pot. Tvoří ho 52 % bavlny a 48 % polyesteru. Pere se v pračce na 40 °C.

Nanovlákno
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
K nejnovějším produktům na trhu patří lůžkoviny s nano úpravou

V druhé řadě je nutné lůžkoviny vybírat podle velikosti

Kupované lůžkoviny by měly mít velikost, jež by měla odpovídat velikosti peřiny a polštáře. Povlečení by v žádném případě nemělo plandat. Pokud však zvolíte menší velikost, také to není dobře. Standardní velikost polštáře je 70 x 90 cm a 140 x 220 cm pro přikrývku, je však možné, že máte prodlouženou verzi (140 x 220 cm) nebo francouzské povlečení (200 x 200 cm, ale klidně i 240 x 240 cm). Pokud si nejste velikostmi své přikrývky a polštáře jisti, raději si je nejprve přeměřte.

Zapínání lůžkovin

  • V současnosti si můžete vybrat ze třech druhů zapínání. Jde o zapínání na zip, které je momentálně velmi oblíbené a také i nejvíce užívané. Skýtá dobrou manipulaci.
  • Zapínání na knoflíky patří ke klasickému způsobu zapínání. Knoflíky jsou převážně nitěné, protože toho mnohem více vydrží.
  • Třetím způsobem je povlečení s kapsou. Takové povlečení se sice snadno povléká, ale také se často i samo vysvléká.
  • Dříve se vyráběla povlečení, jež se zavazovala. Bylo to však poměrně nepraktické, zdlouhavé a tkanice se často zauzlovaly nebo utrhly.

Barva a vzor až na posledním místě

Barvu a vzor lůžkovin vybírejte teprve potom, až si ujasníte, jaký materiál chcete a jaké by mělo mít zapínání. Pro výběr barvy v tomto případě platí:

  • Do moderní ložnice se hodí jednoduché vzory s geometrickými křivkami, střídmé květinové linie, starodávný a kudrnatý styl s drobnými květy.
  • Povlečení nemusí být dominantou pokoje.
  • Design a barva lůžkovin by měli korespondovat s rámem postele.
  • Tlumená ložnice si zaslouží rozzářit. Dovolit si můžete barvy. Ty však musí ladit se zbytkem místnosti.

Zdroj informací: www.blesk.cz, www.vlasta.cz, www.domacipohoda.cz

Máte problém složit natahovací prostěradlo? Máme pro vás vychytávku:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 27. 3. 2020, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová