reklama

Připravte se na Velikonoce, vysejte si jarní osení

Blíží se jaro a s ním i velikonoční svátky. V tuto dobu pečujeme o své zahrádky, balkóny i pokojovky. Nezapomeňte také na osení, je nejvyšší čas ho zasít a na Velikonoce budete mít připravený krásný základ pro domácí dekorace. Hodí se různá semínka obilovin a dokonce i bylinky. Připravíte si tak krásné přírodní dekorace a můžete to spojit s jarním detoxem a zdravou výživou. Hodně bylinek může jarní osení dokonale nahradit.

Připravte se na Velikonoce, vysejte si jarní osení (Zdroj: Depositphotos)

Jaké jarní osení můžete vysít

Jarní osení je krásná a snadná dekorace vhodná i pro ty, co dekoracím přímo neholdují. Dokonce i když máte obě ruce levé, vysít semínka zvládnete a určitě vám po dlouhé zimě udělají radost. Vhodná jsou semena pšeníce, ječmene, prosa či pohanky. Nouzově můžete použít i jiné obilí, které se vám podaří sehnat. Pro milovníky zdravé výživy se hodí také pažitka a řeřicha.

Osení můžete vysévat i jen tak, pro jeho zelenou svěžest a zdravé účinky, skvělá je čerstvá pažitka a řeřicha. Už za pár dní tak můžete doma na stole sklidit vitaminovou bombu přímo u snídaně. Proces je podobný jako při přípravě zdravého klíčení, jen si musíte počkat, až rostlinky trochu víc povyrostou. A pokud máte chuť, tak je můžete i různě nadekorovat a využít jako velikonoční dekoraci.

Jarní osení v květináči
Jarní osení vytvoří hezký základ pro velikonoční dekorace (Zdroj: Depositphotos)

Jak vysít jarní osení

Potřebujete:

  • neprotékající misku, hlubší tácek nebo klasický květináč,
  • zeminu nebo buničitou vatu,
  • jarní osení (semena obilí nebo připravenou směs pro velikonoční dekorace), 
  • vodu.
Osení v plastové misce
Osení můžete pěstovat v jakékoliv vodotěsné nádobě (Zdroj: Depositphotos)

Postup:

  1. Na dno misky nasypeme zhruba 6–7 cm zeminy. Pokud použijete vatu, dejte hrubší vrstvu, aby bylo dost materiálu pro udržení vlhkosti. Nouzově můžete použít navrstvené kuchyňské papírové utěrky.
  2. Připravenou půdu zalijte vodou tak, aby byla dostatečně nasáklá, ale ať úplně neplave. Lijte vodu postupně, nechte nasát a na potřebná místa přilévejte. Pokud bude vody hodně, raději ji třeba houbičkou odsajte, mohlo by to totiž způsobit plíseň.
  3. Nasypte rovnoměrně osení, mírně ho přitlačte do půdy a už jen pozorujte, jak roste. Semínka můžou být hustě vedle sebe, ale ne přes sebe. Po zhruba 10 dnech v domácích podmínkách budou rostlinky dostatečně velké, aby mohli sloužit jako dekorace.
  4. Nezapomeňte osení kontrolovat a pravidelně mu dodávat další vláhu. Po vyklíčení a při růstu je vhodnější pravidelné rosení než jednorázové přelévání, hlavně pozor na vložené dekorace, ať si je vodou nezničíte.

Pokud potřebujete klíčení a růst osení urychlit, namočte semínka ještě před vysetím. Osení properte a namočte na dva dny do vlažné vody, kterou pravidelně vyměňujte. Tím je nastartujete a po výsevu budou růst rychleji. Samotný růst jarního osení podpoříte umístěním ke zdroji tepla, například blízko topení.

Pokud naopak potřebujete růst osení zpomalit, aby vám například na Velikonoce nezačalo přerůstat a uvadat, tak už povyrostlé umístěte na chladné a temnější místo. Tím proces růstu přirozeně zpomalíte. Těsně před Velikonoci jej umístěte na větší světlo a teplo, a bude dokonale připravené přivítat s vámi jaro.

Jarní osení ve skořápkách
Jarní osení bude ještě stylovější přímo z vaječných skořápek (Zdroj: Depositphotos)

Co vše můžete pro jarní osení použít?

Nejběžnější je klasická pšenice setá, ale můžete použít i pšenici špaldovou, ječmen, proso, žito či pohanku. Semínka seženete v hobby prodejnách, chovatelských prodejnách nebo v obchodech se zdravou výživou. Jsou k mání i různé směsi, které pak vypadají hezky i samy o sobě. Vše vyséváme bez dalších úprav. Pohanku si předem překontrolujte, nesmí být oloupaná a tepelně opracovaná, taková semínka už nevyklíčí.

Vyzkoušet můžete i kukuřici, hrášek, hořčici, slunečnici, vojtěšku nebo koriandr. V různých kombinacích těsně u sebe můžete vykouzlit pozoruhodnou malou zahrádku. Zajímavé je i osení rostoucí přímo z vaječné skořápky.

Řeřicha
Řeřicha roste rychle a snadno nahradí jarní osení (Zdroj: Depositphotos)

Rychlá velikonoční pomoc jménem řeřicha

Pokud stále váháte, jestli osení vysadit nebo jste jen čekali příliš dlouho a pšenička by už nestihla vyrůst, vsaďte na řeřichu. Vyklíčí a vyroste velmi rychle. Už za pár dní uvidíte zelený koberec, navíc bude vypadat moc hezky, a to s dekoracemi i bez.

Řeřichu stačí nahusto vysypat na tenkou vrstvu mokré vaty nebo gázy. Její rostlinky raší rychlostí blesku, už za 4 dny vám vyroste před očima. A pokud se vám přesto nebude líbit, upotřebíte jí do pomazánky, polévky, nebo jen tak na chleba.

Jak si s jarním osením poradil Láďa Hruška?

Publikováno: 26. 3. 2020, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná