Blíží se jaro a s ním i velikonoční svátky. V tuto dobu pečujeme o své zahrádky, balkóny i pokojovky. Nezapomeňte také na osení, je nejvyšší čas ho zasít a na Velikonoce budete mít připravený krásný základ pro domácí dekorace. Hodí se různá semínka obilovin a dokonce i bylinky. Připravíte si tak krásné přírodní dekorace a můžete to spojit s jarním detoxem a zdravou výživou. Hodně bylinek může jarní osení dokonale nahradit.
Jaké jarní osení můžete vysít
Jarní osení je krásná a snadná dekorace vhodná i pro ty, co dekoracím přímo neholdují. Dokonce i když máte obě ruce levé, vysít semínka zvládnete a určitě vám po dlouhé zimě udělají radost. Vhodná jsou semena pšeníce, ječmene, prosa či pohanky. Nouzově můžete použít i jiné obilí, které se vám podaří sehnat. Pro milovníky zdravé výživy se hodí také pažitka a řeřicha.
Osení můžete vysévat i jen tak, pro jeho zelenou svěžest a zdravé účinky, skvělá je čerstvá pažitka a řeřicha. Už za pár dní tak můžete doma na stole sklidit vitaminovou bombu přímo u snídaně. Proces je podobný jako při přípravě zdravého klíčení, jen si musíte počkat, až rostlinky trochu víc povyrostou. A pokud máte chuť, tak je můžete i různě nadekorovat a využít jako velikonoční dekoraci.
Jak vysít jarní osení
Potřebujete:
- neprotékající misku, hlubší tácek nebo klasický květináč,
- zeminu nebo buničitou vatu,
- jarní osení (semena obilí nebo připravenou směs pro velikonoční dekorace),
- vodu.
Postup:
- Na dno misky nasypeme zhruba 6–7 cm zeminy. Pokud použijete vatu, dejte hrubší vrstvu, aby bylo dost materiálu pro udržení vlhkosti. Nouzově můžete použít navrstvené kuchyňské papírové utěrky.
- Připravenou půdu zalijte vodou tak, aby byla dostatečně nasáklá, ale ať úplně neplave. Lijte vodu postupně, nechte nasát a na potřebná místa přilévejte. Pokud bude vody hodně, raději ji třeba houbičkou odsajte, mohlo by to totiž způsobit plíseň.
- Nasypte rovnoměrně osení, mírně ho přitlačte do půdy a už jen pozorujte, jak roste. Semínka můžou být hustě vedle sebe, ale ne přes sebe. Po zhruba 10 dnech v domácích podmínkách budou rostlinky dostatečně velké, aby mohli sloužit jako dekorace.
- Nezapomeňte osení kontrolovat a pravidelně mu dodávat další vláhu. Po vyklíčení a při růstu je vhodnější pravidelné rosení než jednorázové přelévání, hlavně pozor na vložené dekorace, ať si je vodou nezničíte.
Pokud potřebujete klíčení a růst osení urychlit, namočte semínka ještě před vysetím. Osení properte a namočte na dva dny do vlažné vody, kterou pravidelně vyměňujte. Tím je nastartujete a po výsevu budou růst rychleji. Samotný růst jarního osení podpoříte umístěním ke zdroji tepla, například blízko topení.
Pokud naopak potřebujete růst osení zpomalit, aby vám například na Velikonoce nezačalo přerůstat a uvadat, tak už povyrostlé umístěte na chladné a temnější místo. Tím proces růstu přirozeně zpomalíte. Těsně před Velikonoci jej umístěte na větší světlo a teplo, a bude dokonale připravené přivítat s vámi jaro.
Co vše můžete pro jarní osení použít?
Nejběžnější je klasická pšenice setá, ale můžete použít i pšenici špaldovou, ječmen, proso, žito či pohanku. Semínka seženete v hobby prodejnách, chovatelských prodejnách nebo v obchodech se zdravou výživou. Jsou k mání i různé směsi, které pak vypadají hezky i samy o sobě. Vše vyséváme bez dalších úprav. Pohanku si předem překontrolujte, nesmí být oloupaná a tepelně opracovaná, taková semínka už nevyklíčí.
Vyzkoušet můžete i kukuřici, hrášek, hořčici, slunečnici, vojtěšku nebo koriandr. V různých kombinacích těsně u sebe můžete vykouzlit pozoruhodnou malou zahrádku. Zajímavé je i osení rostoucí přímo z vaječné skořápky.
Rychlá velikonoční pomoc jménem řeřicha
Pokud stále váháte, jestli osení vysadit nebo jste jen čekali příliš dlouho a pšenička by už nestihla vyrůst, vsaďte na řeřichu. Vyklíčí a vyroste velmi rychle. Už za pár dní uvidíte zelený koberec, navíc bude vypadat moc hezky, a to s dekoracemi i bez.
Řeřichu stačí nahusto vysypat na tenkou vrstvu mokré vaty nebo gázy. Její rostlinky raší rychlostí blesku, už za 4 dny vám vyroste před očima. A pokud se vám přesto nebude líbit, upotřebíte jí do pomazánky, polévky, nebo jen tak na chleba.
Jak si s jarním osením poradil Láďa Hruška?
Publikováno: 26. 3. 2020, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná