reklama

Vyměňte starou matraci včas

Matrace jako nepostradatelná součást domovů, na které trávíme asi nejvíce času, si zaslouží pravidelnou a důkladnou údržbu, aby dobře sloužila a poskytla nám kvalitní odpočinek. Její životnost ovlivňuje mnoho faktorů a můžeme ji správnou péčí prodloužit. I tak ovšem nastane čas, kdy bude třeba matraci vyměnit za novou.

i (Zdroj: Depositphotos)
Vyměňte starou matraci včas (Zdroj: Depositphotos)

Běžná péče o matrace

Matrace jako každý kus vybavení časem stárne a její kvalita se začne zhoršovat – pak nastane čas na její výměnu. Tu však vhodnou péčí a ochranou můžete oddálit.

  • Matraci otáčejte – zhruba jednou za měsíc je vhodné matraci otočit, aby nedocházelo k jejímu stálému zatěžování ve stejných místech. Vaše váha ji zatěžuje nerovnoměrně a jejím otočením omezíte proležení v jednom místě.
  • Větrání – v místnosti pravidelně větrejte. Udělá to dobře nejen vám, ale i matraci, ze které se bude moct lépe odpařovat vlhkost. Zároveň větrejte i matraci – jednou do týdne otočte matraci spodní stranou nahoru alespoň na hodinu.
  • Chránič na matraci – pořiďte si potah na matraci, ulehčí vám její údržbu. Vhodný je hlavně v případě, že samotná matrace nemá pratelný potah. Chránič, který se snadno odstraní a vypere, zachytí prach a roztoče, zabraňuje ušpinění a zachycuje vlhkost – před tím vším matraci ochrání. Vyprat bychom ho měli alespoň jednou za půl roku.
Chránič matrace
i (Zdroj: Depositphotos)
Chránič matrace je třeba měnit častěji než samotnou matraci

Postup čištění

Matraci je potřeba věnovat pravidelnou péči, abyste co nejvíce oddálili dobu do její výměny. Postupujte následovně:

  • Vše včetně chrániče matrace z postele sundejte a vyperte dle doporučení výrobce na nejvyšší možnou teplotu;
  • matraci vysajte – je vhodné to udělat každých 14 dní za pomoci hubice na vysávání textilií. Zaměřte se na všechny záhyby a místa prošití, kde bývá prachu zachyceno nejvíce. Nezapomeňte ani na boční strany matrace a spodní stranu;
  • zbavte se pachů – za noc můžete vypotit až 1,5 litru potu, proto je důležité větrání, a když na to přijde, i odstranění zápachu – na plochu matrace rozsypte jedlou sodu, nebojte se většího množství, následně ji kartáčem vpracujte do matrace. Nechte sodu působit alespoň hodinu, pokud je to možné, nechte ji tam klidně celý den. Následně ji vysavačem vysajte – natáhne nejen pachy, ale i vlhkost a maz.
Povlak na matraci
i (Zdroj: Depositphotos)
Praktický je snímatelný potah matrace – i ten se dá v případě potřeby vyměnit

Čištění jednotlivých typů matrací

Každý typ matrace si zaslouží jiný způsob čištění, stejně tak má většinou i jinou životnost, a tedy jiný čas, kdy bude třeba ji vyměnit.

  • Molitanová matrace – je nepraktická na čištění díky své struktuře. Vhodné je především čištění vysavačem mokrou cestou. Dětské potom díky své velikosti můžete zkusit vyprat ručně. Každopádně počítejte s tím, že molitanové matrace budou schnout dlouhou dobu.
  • Latexová matrace – potah z matrace sundejte, matraci očistěte pomocí hadříku namočeného v přírodním pracím prostředku rozmíchaném ve vodě, důkladně ho před použitím vyždímejte. Dalším hadříkem namočeným pouze v čisté vodě pěnu z matrace vytlačte, setřete a nechte uschnout.
  • Pružinová matrace – čistěte pomocí jedlé sody dle výše uvedeného postupu.
  • Pěnová matrace – matraci vysajte, postříkejte roztokem vody a bílého octa z rozprašovače, následně ji posypte jedlou sodou a nechte působit. Po uschnutí vše z matrace opět vysajte.
  • Přírodní matrace – matrace z přírodních vláken je vhodné čistit vysavačem mokrou cestou, případně speciálními prostředky, díky kterým bude vlhkost rychle odvedena a nebude svou dlouhou přítomností vlákna poškozovat.
Vysávání matrace
i (Zdroj: Depositphotos)
Při vysávání nezapomeňte na spodek a taky boky matrace

Další způsoby, jak prodloužit životnost

I správným uložením matrace prodloužíte její životnost a vyhnete se brzké výměně.

  • Pořiďte si kvalitní rošt – lepší rošt vám umožní lepší odpočinek a zároveň prodlouží životnost matrace. Ta bude lépe odvětraná a také lépe odpružená.
  • Matrace není trampolína – nenechávejte na ní skákat děti ani ji dlouhodobě jednostranně nezatěžujte těžkými předměty.
  • Čistěte opatrně – pokud bude třeba z matrace odstranit nečistoty, volte raději suchou cestu bez chemie, vždy se řiďte pokyny k údržbě od výrobce.
Čištění povrchu
i (Zdroj: Depositphotos)
Výměnu matrace z hygienických důvodů můžete oddálit důkladným vyčištěním vysavačem mokrou cestou

Čas na výměnu

Kdy přijde čas na výměnu matrace, to poznáte většinou sami – budíte se rozlámaní, neodpočinutí, matrace už zkrátka neplní svou funkci, jak má. Navíc už není vhodná ani z hygienického hlediska. Matraci je vhodné vyměnit dle opotřebení zhruba po 7 až 10 letech, u těch méně kvalitních i dříve. Co vám napoví, že je třeba sáhnout po nové:

  • Matrace je nerovná, propadá se, u pružinových můžete cítit pružiny, u pěnových hrudky a tvrdá místa;
  • matrace při vašem pohybu vydává zvuky;
  • materiál u pěnové matrace se nevrací do své původní polohy.
Paměťová pěna
i (Zdroj: Depositphotos)
Čas na výměnu pěnové matrace? Když se nevrací do původního tvaru

Kdy nastal čas pro výměnu vaší staré matrace za novou, už poznáte. Nesnažte se prodlužovat tuto dobu, protože i když výrobce slibuje 20 let záruky a životnost a matrace nebude jevit známky přílišného opotřebení, určitě už nebude po takové době z hygienického hlediska vhodná.

Jak vybrat správnou matraci?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 26. 3. 2020, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová