reklama

Kdy je potřeba očkovat a odčervovat štěňata?

Očkování a odčervení psa je jeden z důvodů, proč navštívit veterinární kliniku. První kontakt s veterinou zprostředkuje sám chovatel štěněte, protože během březosti a kojení feny může dojít k přenosu larvy škrkavky psí na štěňata, proto by měla první návštěva proběhnout v 6 týdnech, a poté podle očkovacího schématu. Pejsek musí být naprosto zdravý, než se bude očkovat, po výkonu je důležité štěně nezatěžovat a nenechat prostydnout.

i (Zdroj: Depositphotos)
Kdy je potřeba očkovat a odčervovat štěňata? (Zdroj: Depositphotos)

Očkování a odčervení štěňat

Antiparazitika se pejskům podávají ve formě pasty a nebo sirupu. Každé štěně se nejdříve zváží, je důležité, aby dávku odčervovacího preparátu dostalo podle váhy, dávky se totiž počítají na kg.

Do 3 měsíců věku štěňat se odčervuje pravidelně každé 2 až 3 týdny. Doporučují se používat preparáty účinné jak proti oblým, tak i proti plochým červům, tedy proti škrkavkám a tasemnicím.

Štěně francouzského buldočka
i (Zdroj: Depositphotos)
Očkování je důležité a podle zákona

První vakcína ve věku 6 týdnů sice nenavodí solidní imunitu, ale připraví štěně na vstup do nového domova, proto se očkuje ještě před předáním novým majitelům. Základní vakcinační schéma by mělo být ukončené do 3 měsíců věku psa, dodržují se intervaly mezi vakcinacemi a žádná se nevynechává, protože pejsek se s ostatními psy může potkávat až právě po dokončení všech očkování.

Štěně
i (Zdroj: Depositphotos)
Nezapomínejte ani na odčervení

Mikročip

Každý pes starší 3 měsíců musí být označen mikročipem, který nahradil tetování. Mikročip se aplikuje injekčně na levou stranu krku pod kůži a hned se zkontroluje, zda je čip na svém místě. Samotný mikročip obsahuje pouze číselný kód, žádné další informace. Při ztrátě psa a jeho následné dohledání komu patří je nutné psa registrovat na některém registru v místě bydliště.

Každé číslo mikročipu musí být zapsané v očkovacím průkaze nebo europase, který Vám vydá veterinář již při prvním očkováním. Pokud se majitel chystá se svým psem cestovat, je nejlepší vystavit rovnou europas, ten nahrazuje očkovací průkaz a jsou v něm zapsané všechny vakcinace.

Štěně border colie
i (Zdroj: Depositphotos)
A neméně důležité je štěně nechat očipovat

Očkované, odčervené a očipované štěně je připravené na novou rodinu a může s radostí poznávat nové psí kamarády.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 23. 3. 2020, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce