reklama

Rekonstrukce pro tatínka samoživitele

Václav žije v pronajatém panelákovém bytě spolu se svým sedmiletým synem Vašíkem. Maminka od nich odešla před čtyřmi lety a od té doby je na Vašíka táta sám. To ještě ale není to nejhorší, co je potkalo. Před několika lety, při běžné lékařské prohlídce v pěti letech, zjistili Vašíkovi nevyléčitelnou genetickou vadu, svalovou dystrofii. Zatím je Vašík v pořádku, nemoc však může náhle nastoupit v celé své síle a Václav by byl rád, kdyby mohl Vašíkovi v bytě zajistit komfort, pohodlí a hlavně i možnost pohybu na vozíčku. Sám však na to nemá finance. Jak se staví sen opět pomáhá.

i (Zdroj: FVT Prima)
Rekonstrukce pro tatínka samoživitele (Zdroj: FVT Prima)

Premiéru dalšího dílu nové série „Jak se staví sen – extra“ uvidíte v pondělí 16. března ve 21.35 na Primě a Jak se staví sen – tipy a triky ve 22.50 na Primě.

Táta Václav se vyučil automechanikem a naposledy pracoval jako skladník. Teď je bohužel bez práce a stará se o syna. Jezdí na pravidelné prohlídky do nemocnice, na rehabilitace a cvičí se synem. Prognóza Vašíkovy nemoci však není dobrá. Výhledově prý zřejmě bude na invalidním vozíku.

Kuchyň
i (Zdroj: FVT Prima)
Kuchyň potřebovala nově vybavit

A byt, ve kterém nyní bydlí, tak bude pro ně absolutně nevhodný. Mají ho sice pronajatý, ale majitel bytu s úpravami souhlasí. Je to 2+kk. V bytě je staré umakartové jádro a všechna futra jsou úzká a koupelna nevyhovující. Václav je hodný a citlivý člověk a moc dobře se o syna stará. Vašík působí jako docela běžný veselý chlapeček. Jenže bez pomoci pořadu Jak se staví sen a obětavých designérů není v jejich silách ani finančních možnostech byt předělat.

Obývací pokoj
i (Zdroj: FVT Prima)
Obývací pokoj si zasloužil kompletní rekonstrukci

Václav si hlavně přeje mít byt bezbariérový. A to v tomto stávajícím bytě asi nepůjde ani po rekonstrukci. A proč se nezkusil přestěhovat do lepšího bytu? Nemá na to. Každý chce kauci a nájmy dopředu a on na to prostě nemá. Jak to udělat?

Koupelna
i (Zdroj: FVT Prima)
Původní umakartové jádro panelákového bytu

Designéři budou muset nejprve najít náhradní byt. Podaří se jim sice najít lepší byt, ale také je v původním stavu a není bezbariérový. Iva se domluví s majitelkou, že když byt dáme do pořádku a uděláme ho bezbariérový, nechá tam naše dva nájemníky bydlet za běžné nájemné klidně 20–30 let a nebude chtít žádnou kauci ani nájmy dopředu. Byt sice není extrémně velký, ale klukům bude stačit.

Vašík má rád Spidermana a Batmana, rád se dívá na pohádky na tabletu. Má radost z každé hračky. Chce být policajtem nebo kuchařem. Václav hrál fotbal – ligový dorost, ale zranil si kotník a pak už to nešlo. Rád se ale na fotbal kouká a fandí Chelsea.

Pokojík
Pro Vašíka byl vytvořen originální obrázek (Zdroj: FVT Prima)
Pokojíček
Vašík potřebuje vzhledem ke své indispozici speciální postel (Zdroj: FVT Prima)

Designéři Martina Pištěláková a Jan Bek u této proměny od začátku věděli, že budou chtít pracovat se stylem interiéru vhodným pro panelákové byty. Věděli také, že nebude lehké vymyslet dispozici kuchyně tak, aby ji co nejvíce rozšířili a do bytu dostali, mimo jiné, také jídelní stůl, u kterého by se oba Vaškové pohodlně najedli. Nakonec vymysleli trošku atypické řešení kuchyňské linky, do které se jim podařilo dostat dokonce i pračku a sušičku, myčku, troubu a zmíněný jídelní stůl. Díky pračce a sušičce v kuchyni nemuseli až tak bojovat s místem v koupelně. Zásadním problémem však byl stavební plán, jak vymyslet celou rekonstrukci v tak krátkém čase. Rozhodovali se, jestli původní jádro demontovat jen částečně, nebo to vzít tzv. ‚z gruntu‘. Vyhrála druhá varianta. Výzvou této proměny tak byl rozhodně čas v kontextu s rozsahem celého projektu, návaznost všech profesí a dokončení interiéru tak, jak ho designéři navrhli.

Kuchyně
i (Zdroj: FVT Prima)
Do kuchyně se vešla myčka, pračka i sušička

Styl nového interiéru je moderní, vhodný do bytu v panelovém domě, s použitím kontrastních barev černé a bílé, doplněné šedou a přírodními prvky dubového dřeva. Návrh kuchyňské linky ve dvou barvách vznikl z důvodů částečného umístění linky ‚v nice‘ a následného pokračování skříněk do prostoru obývacího pokoje. Zvolenými barvami tak jasně vymezili, kde je prostor niky a kde začíná už obývací pokoj.

Jelikož byl původní byt plný fotografií malého syna, chtěli designéři fotky trošku originálnějším způsobem přenést do bytu nového. Z toho vznikl nápad lanové stěny za sedací soupravou. Pokojíček pro malého Vašíka chtěli vytvořit tak, aby byl pro něj určitým způsobem co nejvíce nadčasový. Zároveň mu chtěli dát ‚rozhled na svět okolo‘. S vlastnoručně malovanou kresbou od malířky se to snad povedlo.

Koupelnu se snažili řešit co nejvíce prostorně, jak to jen šlo s ohledem na budoucí předpokládané obtíže malého Vašíka. Z důvodů malé velikosti koupelny použili na podlahu i stěny jednotný obklad, aby stěny nijak nevymezovali, ale naopak celou místnost pohledově uklidnili.

Chodba
Na chodbě se měnila podlaha i dveře (Zdroj: FVT Prima)
Koupelna po
Koupelna vyžadovala úpravy, aby se i později Vašík dostal do vany (Zdroj: FVT Prima)

Těšte se na závěrečnou proměnu nové série – bude zábavná, dojemná a plná praktických rad.

Jak se staví sen – tipy a triky – obývací a dětské pokoje – jak na to? Naši designéři vám poradí, jak je zařídit, vybavit, upravit a co nejvíce zefektivnit.

A to byla poslední premiérová proměna 19. série.

Ještě trocha statistiky závěrem k aktuální sérii:

Celková částka vynaložená na všechny proměny činí za aktuální sérii 5 361 297 Kč. Nejdražší proměna (864 000 Kč) se uskutečnila v posledním dílu – v Mostě, kde designéři Martina s Janem udělali kompletní přestavbu zcela jiného bytu. Nejčastěji se z místností upravoval dětský pokoj (8x), obývací pokoj (7x) a oblíbená kuchyně (7x).

Sponzoři pořadu věnovali do proměn své produkty za 3,38 mil. Kč. Z toho nejvíce Fatra a V-podlahy (podlahy) – 578 000 Kč, dále Gorenje (spotřebiče) – 415 179 Kč, Oresi (kuchyně) – 398 143 Kč, Sepos (dveře) – 360 774 Kč a JECH (sedačky) – 336 217 Kč a následují další důležití partneři pořadu: Bonami, Korado, Eglo, Schneidler, koupelny Elements, Mercedes, Knauf, Wüstenrot či Interyss.

A pokud vám budou fantastické proměny i dojemné příběhy chybět, připomeňte si sny z minulých sérií. Reprízy vašeho oblíbeného pořadu Jak se staví sen uvidíte každou sobotu po 9.00 na Prima LOVE.

Chcete si také splnit sen o lepším bydlení? Nebo víte o někom se zajímavým příběhem, kdo by si proměnu bydlení skutečně zasloužil? Přihlaste se! Třeba se v další sérii usměje štěstí právě na vás – https://www.iprima.cz/jak-se-stavi-sen/casting-prihlaste-se-do-poradu-jak-se-stavi-sen

Publikováno: 14. 3. 2020, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce