reklama

Pár jednoduchých tipů na úspěšné pěstování orchidejí

V minulosti, když se řeklo orchidej, si většina lidí představila něco nejen exotického, ale hlavně něco strašně náročného na pěstování, něco, co nelze pěstovat jinde než ve skleníku s vysokou vzdušnou vlhkostí. Také byl v této době problém nějakou orchidej v běžném květinářství vůbec potkat.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pěstujte orchideje podle osvědčených tipů a budete úspěšní (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Dnes již lze běžně koupit spoustu druhů orchidejí, které se k nám dovážejí z celého světa. V současnosti má orchideje v nabídce snad každé květinářství, ale také běžné supermarkety.

A tak orchideje začali pěstovat nejenom sběratelé, ale začali to zkoušet i lidé v bytech, kterým učarovala krása jejich květu. Ve většině případů byl tento pokus o pěstování exotických orchidejí úspěšný, takže se brzy staly celkem běžnou pokojovou rostlinou, kterou je možno za dodržení určitých podmínek pěstovat i v panelovém bytě. Velkou zásluhu na tomto rozvoji pěstování orchidejí má i internet, kde lze nalézt spoustu informací o jejich pěstování.

Při nákupu tropických orchidejí je třeba vědět hlavně to, jestli se druh, který vás v obchodě s květinami zaujal natolik, že je těžké bez něj odejít, hodí pro pěstování ve vašich podmínkách. V praxi to většinou bohužel většinou funguje tak, že si zákazník koupí orchidej, která se mu nejvíc líbí, a až pak zjišťuje, co vlastně koupil a jaké má tento druh nároky na pěstování.

Pro domácí pěstování vybírejte odolné druhy
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pro domácí pěstování vybírejte odolné druhy

Takový způsob nákupu občas nějaká rostlina nepřežije. Ideální je před nákupem rostlin se informovat o podmínkách, které vyžadují. Bohužel se poměrně často stává, hlavně v některých supermarketech, že prodejci neznají podmínky pěstování jednotlivých druhů orchidejí a někdy ani její jméno.

Podmínkou úspěšného pěstování orchidejí je znalost alespoň rodového jména rostliny. Pak máte možnost dohledat si v literatuře, na internetu nebo u nějaké odborníka všechny potřebné informace důležité pro správné pěstování. I když u některých rodů orchidejí, jako např. Paphilopedium, jsou některé druhy temperované a jiné teplomilné. Ideální tedy je, když vám někdo poradí, jestli je orchidej o kterou máte zájem vhodná do vašich podmínek či nikoliv.

Pokud vám však prodejce není schopen sdělit ani název rostliny, tak takovou orchidej raději nekupujte. Na internetu nebo v literatuře lze sice chybějící jméno většinou dohledat, není to však při několika tisících druhů a velkém množství hybridů vždycky jednoduché. Může se pak stát, že bude zakoupená orchidej např. chladnomilná, vy jí to nezajistíte, takže se květu nejspíš nedočkáte.

Kořeny prozradí vše o zdraví celé rostliny
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kořeny prozradí vše o zdraví celé rostliny

Při nákupu se nedívejte jen na květy, ale i na velikost jednotlivých rostlin. V praxi platí, že čím větší asimilační plocha, tím víc květu takováto rostlina vytvoří nebo častěji kvete. Jestliže se domníváte, že to doroste, máte pravdu. Musíte však být trpěliví, neboť většina orchidejí roste velice pomalu. Také si nezapomeňte zkontrolovat to nejdůležitější – kořeny. Někteří prodejci orchideje často přelévají, což žádná orchidej dlouho nevydrží. Velkou výhodou je, že se orchideje často prodávají v průhledných květináčích, takže je část kořenů vidět. Pozor, pokud se rostlina v květináči viklá, má většinou uhnilé kořeny.

Tip:

Mimořádně opatrní buďte při nákupu rostlin v různých výprodejích, kde se většinou jedná o starší zboží s poškozenými kořeny.

V bytech se nejlépe pěstuje rod Phalaenopsis, který velmi dlouho kvete a nemá velké nároky na světlo. S úspěchem se dají pěstovat i rody Vandy, Oncidia, Cattleye, Miltonie, Paphylopedia (avšak jen ty teplomilné), Dendrobia (rostlinám tohoto rodu musíme na podzim zajistit pokles teploty třeba na balkoně). Do bytu nejsou vhodné hlavně orchideje rodu Cymbidia, které se běžně prodávají. V zimě, kdy kvetou, vyžadují teplotu 10–15 °C, takže pokud se neobětujete a nebudete mrznout například v ložnici, tak v důsledku nerovnováhy světla a tepla zežloutnou a opadají pupeny.

Zdroj informací: Stanislav Rek; tropichukvaldy.cz

Publikováno: 5. 11. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce