reklama

Co se zbylým cementem? Vytvořte z něj šperky, sošky a doplňky

Zjistili jste, že vám doma zůstal zbytek cementu ze stavby nebo rekonstrukce? Můžete ho využít třeba na drobné opravy, ale zužitkovat ho můžete i jinak! Poznejte cement jako netradiční materiál na výrobu dekorací do interiéru či zahrady.

i (Zdroj: Šárka Kšiňanová)
Zbytek cementu nevyhazujte, dá se ještě využít (Zdroj: Šárka Kšiňanová)

Zbytek cementu můžete ještě efektivně využít

Z cementu si snadno vytvoříte betonovou směs a z ní můžete vyrábět sošky, květináče či drobné šperky. Nepochybně najdete i další možnosti využití. Zjistíte, že tento materiál lze využívat i jinak než jen ke stavebním účelům a věříme, že vás výsledek příjemně překvapí.

Formu najdete doma nebo si ji vytvoříte

Nejlépe se vám bude pracovat, pokud budete lít betonovou směs do formičky. Tu si můžete vyrobit sami – fantazii se meze nekladou. Jako materiál dobře poslouží dřevo, silikon či inverzní sádrový odlitek některého předmětu. Paní Šárka Kšiňanová, která se výrobou šperků a ozdob z betonu zabývá přes dva roky, doporučuje využít zejména plastové formy z obalových materiálů: „Výrobek z nich snadno vyjmete, aniž by se poškodil. Jsou to například obaly od potravin, víčka od kosmetických výrobků, kovová vykrajovátka na cukroví nebo třeba plastelína.“

Připravte si formu
i (Zdroj: Šárka Kšiňanová)
Připravte si formu

Jako forma vám poslouží rozličné předměty každodenní potřeby. Do formy můžete vložit také drátky, které budou po ztuhnutí směsi sloužit jako výztuha hotového výrobku a zabrání zlomení materiálu vlastní vahou.

Příprava betonové směsi

Příprava betonové směsi není složitá a snadno ji zvládnete i v domácích podmínkách. Kromě cementu budete potřebovat ještě vodu a písek. Do směsi lze přidávat i další materiály a experimentovat. „K výrobě používám obyčejný betonový potěr, do kterého přidávám cement, abych beton zpevnila a aby vložené kamínky, sklíčka, amonit, mušle či kovové předměty pěkně držely,“ radí paní Kšiňanová, která zpravidla tvoří směs z jednoho dílu cementu a tří dílů potěru, případně kameniva. Jako kamenivo se jí osvědčila směs do akvárií.

Vyrobte si originální kousky
i (Zdroj: Šárka Kšiňanová)
Vyrobte si originální kousky

Z betonu si můžete vyrobit i pěknou vázičku

Směs si připravíte nasucho a pak do ní opatrně přiléváte vodu, aby zvlhla. Je třeba dosáhnout vhodného poměru směsi a vody tak, aby směs nebyla tekutá. Vyšší tekutosti hmoty totiž dosáhnete přidáním malého množství plastifikátoru. Dle zkušeností výtvarnice se směs s plastifikátorem lépe vylévá do formy, v betonu je méně bublinek a rychleji schne.

Odlitím formy ještě není vyhráno

Po úspěšném vlití betonové směsi do formičky si s ní ještě trochu pohrajte. Lehce s formou vibrujte, aby se směs rovnoměrně rozprostřela a na povrch vystoupaly případné bublinky. Jestliže jste do směsi nepřidali už předtím nějaké ozdobné prvky, můžete tak učinit nyní. Formu přikryjte igelitem a nechte směs přibližně týden schnout.

Elegantní květináč kombinující dva různě barevné cementy

Když je výrobek dostatečně proschlý, hrubá práce je za vámi a nastává čas na pečlivé úpravy povrchu – broušení. Beton brousíte proto, aby vynikly kamínky, sklíčka, amonity, které jste do směsi přidali.

Broušení dá výrobku finální vzhled
i (Zdroj: Šárka Kšiňanová)
Broušení dá výrobku finální vzhled

Paní Kšiňanová používá k broušení brusné kameny o různé hrubosti. Začnete nejhrubším a postupně ho vyměníte až za ten nejjemnější, čímž dosáhnete krásně hladkého povrchu. Na oblé tvary použijte vodní smirkové papíry. „Broušení se provádí za mokra, pokožka na rukách dostává dost zabrat, ale výsledek za to stojí. Vybroušený a suchý výrobek nakonec naimpregnuji,“ doporučuje výtvarnice.

Zdroj informací: Břetislav Nikl

Publikováno: 1. 8. 2023, Autor: Břetislav Nikl (text), Šárka Kšiňanová (foto), Profil autora: Redakce