reklama

Jak rekonstruovat plaňkový plot

Plot vymezuje naše prostředí, odděluje pozemky, ale i krášlí a doplňuje vzhled domu nebo stavby. Když nám doslouží, je potřeba se o něj postarat. Udělat nový nebo původní plot renovovat.

Renovace plotu plastovými plotovkami (Zdroj: HobbyPRstudio)

Rekonstrukce plotu

Možností rekonstrukce plotu je několik. Můžeme starý plot obrousit a natřít, vyměnit popraskané a uhnilé plaňky nebo jej vyměnit celý. My jsme zvolili variantu výměny dřevěných plotovek za plotovky z recyklovaného plastu.

Tady máme klasický případ, kdy podezdívka a sloupky jsou v pořádku, ale některé plaňky jsou tak poškozené a popraskané, že se nevyplatí plot natírat. Jihozápadní slunečná strana dala nátěru také pořádně zabrat. Nejjednodušším řešením tedy je staré plotovky vyměnit za jiné.

0 DSCF8186
Staré plotovky je třeba vyměnit za jiné (Zdroj: HobbyPRstudio)

Na výměnu si připravíme nové plotovky, aku vrtačku a šroubovák, kotoučovou brusku, rašpli, úhelník, vratové šrouby s matkou, kladívko, ráčnu, vodováhu, případně barvu na kovovou konstrukci.

1 DSCF8172
Na výměnu si připravíme nové plotovky a potřebné nářadí (Zdroj: HobbyPRstudio)

Plotovky můžeme vybírat jak ze dřeva, tak i z jiných materiálů. Je možné si vybrat přesně podle našeho vkusu nebo vzhledu plotovek tak, aby plot našemu domu slušel. My nahradíme staré plotovky plastovými, které jsou vyrobeny z plastového recyklátu Traplast a není třeba je povrchově upravovat.

2 DSCF8243
Plotovky z plastového recyklátu Traplast není třeba povrchově upravovat (Zdroj: HobbyPRstudio)

S tímto materiálem se pracuje stejně jako se dřevem, nemusíme se tedy montáže ani případné úpravy délek plotovek bát.

2a DSCF8254
S materiálem Traplast se pracuje stejně jako se dřevem (Zdroj: HobbyPRstudio)

Materiál plotovek je vodě a mrazu odolný, můžeme si vybrat z několika barev a tvarů zakončení plastových prken. Vzhled plotu ovlivní i tvar hlavy plotovky. Ten může být rovný, obloukový nebo zkosený.

3 DSCF8181
Můžeme si vybrat z několika barev a tvarů zakončení plastových prken (Zdroj: HobbyPRstudio)

Pokud chceme zachovat stávající rozložení i výšku plotu, označíme si výšku pomocným provázkem, který připevníme na první a poslední plotovku, ostatní demontujeme a odstraníme.

4 DSCF8222
Označíme si výšku provázkem, který připevníme na první a poslední plotovku (Zdroj: HobbyPRstudio)

Některé šrouby v původním plotě jsou zarezlé, plotovku tedy vylomíme a starý šroub odbrousíme kotoučovou bruskou. Pokud je to potřeba, starou kovovou konstrukci očistíme a nově natřeme.

5 DSCF8240
Na staré šrouby, které nejdou vyndat, použijeme kotoučovou brusku (Zdroj: HobbyPRstudio)

V případě plotovek s obloukovou hlavou jsme vybírali ze dvou barev, a protože jsme chtěli zachovat stávající vzhled plotu, zvolili jsme dvě délky plotovek.

5a DSCF8370
Pro zachování vzhledu plotu jsme zvolili dvě délky plotovek (Zdroj: HobbyPRstudio)

Na přesný rozměr si budeme muset plotovky zakrátit, vybíráme tedy tak, abychom měli nulový nebo co nejmenší prořez. Naměříme potřebný rozměr jednotlivých plotovek a uřízneme je pomocí kotoučové nebo i ruční pily.

Plotovky zkrátíme na potřebný rozměr (Zdroj: HobbyPRstudio)

Stejně tak, jako u dřeva, hrany řezu strhneme smirkovým papírem na špalíčku nebo pilníkem.

7 DSCF8260
Hrany řezu strhneme a zahladíme pilníkem (Zdroj: HobbyPRstudio)

Pro vrtání použijeme akumulátorovou vrtačku. Postupujeme plotovku za plotovkou, ideální je výměna kus za kus. Při montáži jsou užitečným pomocníkem provázek, vymezující výšku plotu, i svěrky, které plotovku přidrží.

8 DSCF8295
Při montáži jsou užitečným pomocníkem svěrky, které plotovku přidrží (Zdroj: HobbyPRstudio)

Při montáži plotovek z Traplastu budeme počítat s určitou teplotní roztažností. Proto je potřeba průchozí otvory pro šrouby předvrtávat o dva mm větším vrtákem než je průměr šroubu nebo vrutu.

9 DSCF8281
Šrouby je třeba předvrtat větším vrtákem, než je průměr šroubu nebo vrutu (Zdroj: HobbyPRstudio)

Použít můžeme samořezné šrouby do železa nebo vratové šrouby. Přesvědčíme se, že šrouby projdou skrz plotovku i kovovou konstrukci a zbyde dost místa na matku s podložkou.

10 DSCF8280
Pro připevnění použijeme samořezné šrouby do železa nebo vratové šrouby (Zdroj: HobbyPRstudio)

V místě, kde jsme museli staré šrouby odříznout bruskou, vyvrtáme otvor znova. Vratové šrouby zaklepneme do předvrtaných otvorů a z druhé strany matku utáhneme pomocí ráčny.

11 DSCF8354
Šrouby zaklepneme do otvorů a z druhé strany matku utáhneme pomocí ráčny (Zdroj: HobbyPRstudio)

Takto postupně vyměníme plotovky jednu za druhou, pole za polem. Ze zbylých odřezků si můžeme vytvořit například ohraničení záhonku.

12 DSCF8373
Postupně vyměníme plotovky jednu za druhou (Zdroj: HobbyPRstudio)

Publikováno: 11. 3. 2020, Autor: HobbyPRstudio (text a foto)