reklama

Renovace rohové lavice do kuchyně

Rohovým lavicím již odzvonilo a normalizační retro kousky, které byly k vidění téměř v každé kuchyni v 80. letech minulého století, se odebraly do propadliště dějin. Přesto se ještě najde pár takových kousků nábytku, které si jejich majitelé hýčkají jako oko v hlavě. A protože rohové lavice nejsou nesmrtelné, zajisté se bude hodit menší oprava nebo renovace.

i (Zdroj: Depositphotos)
Renovace rohové lavice do kuchyně (Zdroj: Depositphotos)

Renovace staré rohové lavice do kuchyně

Rohové lavice byly velkým hitem v 70. - 80. letech v minulém století. Od té doby již uplynulo v řekách opravdu velké množství vody a troufáme si tvrdit, že tyto retro kousky už dávno nejsou, co bývaly. Chtělo by je to nějak opravit, oživit a zrenovovat. Jak ale na to?

Máme v podstatě na výběr ze dvou, respektive ze tří variant. Tou první je se vysloužilého kousku jednou pro vždy zbavit a nahradit ho moderní sedací soupravou nebo jídelním koutem. Druhá možnost nám trochu více provětrá peněženku - lavici je možno odvézt k čalouníkovi, který se o ni postará a vdechne jí nový život. I když třeba uslyšíte nejapnou poznámku o tom, že není restauratér či archeolog a že zázraky neumí. Třetí možností je, že se pokusíte lavici zrenovovat sami. 

Není potřeba se děsit, není to tak složité, jak se zdá.

Výběr potahu
i (Zdroj: Depositphotos)
Nejprve si vybereme potahový materiál a barvu

Ukážeme si v několika krocích, jak se do renovace pustit:

  • V první řadě lavici vyneseme na zahradu nebo do dílny. Budeme tam mít na práci víc prostoru než v kuchyni a ušetříme si také kompletní gruntování celého bytu.
  • Lavici rozebereme na jednotlivé díly, dbáme přitom na šetrné povolování šroubů a vytahování hřebíků či sponek, abychom lavici ještě více nepoškodili.
  • Dřevěné díly dáme na jednu stanu, čalouněné na druhou.
  • Pokud je lavice ze dřeva, obrousíme z něj pečlivě všechen původní nátěr, začistíme truhlářským tmelem prasklinky a odštěpky, přebrousíme všechny plochy a očistíme od prachu a nečistot. Všechny části poté naimpregnujeme a natřeme ochrannou barvou. Silně poškozené části vyměníme a nahradíme novými díly. Ty můžeme vyrobit sami v dílně nebo se můžeme obrátit na truhláře.
Nové komponenty
Poškozené dřevěné dílky opravíme nebo vyměníme (Zdroj: Depositphotos)
Lakování nábytku
Nakonec všechny dřevěné části natřeme (Zdroj: Depositphotos)
  • Lavice z dřevotřísky a potažená dýhou bude chtít odlišný postup. Poškozenou dýhu je možno odloupnout pomocí horké páry a následně nažehlit novou. Jako náhradní možnost se jeví všechny dřevotřískové části zakrýt samolepící tapetou v dekoru dřeva - ovšem náhražka je to spíše provizorní. 
  • Čalounění, které bývá velmi často potrhané nebo, pokud je sedací část lavice potažena koženkou, i popraskané, bude potřeba strhnout a vyměnit. Ideální je vyměnit rovnou i výplň, kterou nejčastěji tvoří molitan. Výplň seženeme v hobby marketech v metráži. Stejně tak potahovou látku. Vyplatí se koupit ještě netkanou textilii, která bude tvořit přechod mezi molitanem a potahovou látkou. 
i (Zdroj: Depositphotos)
Na dřevěný podklad položíme molitan
  • Spodní část sedačky lavice tvoří nejčastěji dřevěná nebo dřevotřísková deska. Podle jejích rozměrů si nastřihneme molitan. Až budeme stříhat netkanou textilii, přidáme na každé straně obvodu cca 10 centimetrů, aby textilie dosahovala i přes boky molitanu. 
  • Molitan položíme na desku, ideální je celou desku potřít disperzním lepidlem typu Herkules, molitan nebude při další práci "ujíždět". Přes molitan rozprostřeme netkanou textilii.
Výměna výplně
Pokládka výplně sedačky (Zdroj: Depositphotos)
Nový potah
Přes molitan natáhneme potahovou látku (Zdroj: Depositphotos)
  • Připravíme si potahovou látku. Zde bude potřeba naměřit ještě o dalších 10 cm více než u netkané textilie. Látka se bude přetahovat přes molitan a textilii a musí přesahovat až na spodní stranu desky, na kterou se bude připevňovat.
  • Látku můžeme připevňovat pomocí sponkovačky nebo čalounických hřebíčků s kulatou hlavičkou. Začneme nejprve základním upevněním látky na všech 4 stranách desky. Následně pokračujeme na nejdelší straně desky a z prostředka ke krajům přibíjíme hřebíčky nebo sponky. Látku současně vypínáme tak, aby se na ní netvořily záhyby. 
Poikládání cvoků
Pokládáme cvoky nebo krátké hřebíčky a upevňujeme potah (Zdroj: Depositphotos)
Sponkování potahu
Potah přisponkujeme k desce (Zdroj: Depositphotos)
  • V rozích nám zůstane cíp látky. Přeložíme jí do trojúhelníkového tvaru a sešijeme pevnou nití. Sešitou část zahneme k desce a opět upevníme hřebíčky nebo sponkami. Přebytečnou látku odstřihneme.
  • Místo potahové látky můžeme použít koženku nebo kůži. Zde počítáme s vyšší pořizovací cenou potahu. Také jeho trvanlivost není tak velká jako u čalounické látky, snadněji se prodře a kůže je náchylná k praskání.
Sešití látky v rozích
Přebývající látku v rohu sešijeme (Zdroj: Depositphotos)
Cvokování potahu
V rohu připevníme hřebíček, aby držel spoj (Zdroj: Depositphotos)
  • Jakmile máme očalouněné všechny sedací části a dřevěné díly lavice jsou zaschlé, smontujeme celou lavici dohromady.

Polstrování si můžete vyrobit i ze starých džínů

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 12. 3. 2020, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová