reklama

Dřevo do kuchyně zkrátka patří

Tradičním materiálem pro výrobu nábytku i kuchyní bylo vždy dřevo. Z různých druhů dřeva může být celá kuchyňská linka, nebo z něj můžete mít pouze doplňky. Prostoru dodá na útulnosti a hřejivosti, tak se nebojte po něm sáhnout.

i (Zdroj: Depositphotos)
Dřevo do kuchyně zkrátka patří (Zdroj: Depositphotos)

Výhody použití dřeva v kuchyni

Použití dřeva v kuchyni má svoji tradici i účel, nabízí mnoho výhod a není se tedy čemu divit, když pro mnohé je dřevo první a jedinou volbou.

  • Jedinečný vzhled – naprosto nenahraditelný vzhled, který navíc působí teple, přírodně a místnost zútulní. Časem navíc získá jedinečnou patinu.
  • Dlouhá životnost – dřevěné kuchyně i doplňky vám při troše správné péče vydrží celý život.
  • Regulace vlhkosti – jako přírodní materiál umí dřevo regulovat vlhkost v místnosti tím, že ji pohlcuje a opět uvolňuje.
  • Udržitelnost – dřevo je ekologický, udržitelný a recyklovatelný materiál.
Dřevěný stůl
i (Zdroj: Depositphotos)
Kuchyňský stůl a židle ze dřeva dodají kuchyni na útulnosti

Kuchyňská linka

Základem kuchyně bude téměř vždy dřevo jako součást kuchyňské linky, a to v různé podobě.

  • Masiv – u rustikálních či selských kuchyní budou jistě skříňky vyrobeny z masivního dřeva. Ano, jde pouze o korpusy, protože na samotná dvířka je z praktických důvodů vhodnější použít dýhovanou desku z dřevotřísky – vlivem zvýšené vlhkosti a tepla zde dřevo trpí a dvířka z masivu se pak mohou kroutit. Pokud na nich ale trváte, samozřejmě jsou na trhu i ta. Nejčastěji bývají z dubu, buku, olše či třešně nebo ořechu.
  • Exotické dřevo – i to můžete směle použít v kuchyni, protože se sem skvěle hodí. Tato dřeva jsou totiž odolná vlhku, barevně stálá a velmi tvrdá, náročné podmínky s nimi ani nehnou. Použít se dá palisandr, teak, iroko, wenge, cedr nebo zebrano.
Kuchyňská linka
i (Zdroj: Depositphotos)
Dřevo v kuchyni můžete mít i bez nutnosti náročné údržby – sáhněte po dýze, laminu či fólii
  • Dýha – skladbou jde o tenkou dřevěnou desku nalepenou na desku dřevotřískovou, MDF či laťovku. Výhodou kuchyně z dřevěné dýhy je její lepší finanční dostupnost oproti masivu a také lepší odolnost náročným podmínkám v kuchyni. Navíc dokáže masivní dřevo věrně napodobit, takže o vzhled přírodního dřeva nepřijdete, a snadněji se udržuje.
  • Lamino – také lamino je často používaným materiálem – dřevotřískové desky jsou opatřeny vrstvou z lamina, na hrany se pak lepí či zažehluje ABS hrana, která zaručuje odolnost proti pronikání vlhkosti, aby deska nebobtnala. Cenově jsou kuchyně z lamina ještě dostupnější a jejich údržba je nenáročná.
  • Fólie – na trhu jsou také desky s povrchem opatřeným fólií. Ta umožňuje velkou variabilitu, co se dekoru týká, včetně imitace dřeva. Fólie se dobře a snadno udržují, jsou odolné proti oděru i teplotám.
Linka ze dřeva
i (Zdroj: Depositphotos)
Masivní dřevěné kuchyně budou vždy jedinečné a časem získají originální patinu

Ošetření dřevěné kuchyně

Masivní dřevo je v kuchyni krásné, ale je potřeba o něj pravidelně pečovat. Navíc je tu poměrně vysoká vlhkost, před kterou je dřevo nutné chránit. Ideálními prostředky jsou oleje.

  • Dřevěné povrchy důkladně zbavte nečistot a prachu, naneste na ně vrstvu oleje, který rozetřete a nechte chvíli působit. Po několika minutách nevsáklý olej setřete.
Ošetření dřeva
i (Zdroj: Depositphotos)
Dřevěné povrchy v kuchyni i náčiní je nutné pravidelně ošetřovat olejem
  • Proces po šesti hodinách zopakujte, celkově alespoň třikrát. Desky je vhodné olejem ošetřit zhruba jednou za tři měsíce.
  • Olej ochrání desku před krátkodobým působením vody, nezaručuje ovšem odolnost proti velkému množství vody nebo agresivním čisticím přípravkům.
  • Pro každodenní úklid postačí vlhký hadr.

Ošetření kuchyní z ostatních materiálů je pak velmi jednoduché a nenáročné – nečistoty postačí odstranit vlhkým hadříkem, žádnou další údržbuna rozdíl od masivního dřeva nepotřebují.

Kuchyňská deska
i (Zdroj: Depositphotos)
Zejména dřevěnou pracovní desku bude třeba pravidelně ošetřovat a udržovat

Nádobí

Nepostradatelným pomocníkem v kuchyni je také dřevěné nádobí. I když mnoho z nich nahrazuje v dnešní době plast či kov, každý si jistě představí vařečku, krájecí prkénko či kvedlačku nebo různé tácy k servírování. Pokud chcete, aby vám dřevěné náčiní a nádobí vydrželo dlouhá léta, dobře se o něj starejte.

  • Dřevěné nádobí nepatří do myčky,
  • nepatří ani na přímé zdroje tepla, pokud byste chtěli uspíšit vysoušení,
  • po umytí ho nechte pořádně vyschnout,
  • prospějete mu občasným naolejováním – použijte olivový či jiný kvalitní olej. Nádobí bude mít delší životnost a bude chráněné před vysycháním a praskáním.
Dřevěné nádobí
i (Zdroj: Depositphotos)
Bez dřevěného náčiní a nádobí si práci v kuchyni neumíme představit

Jak si opravit drobné vady ve dřevě?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 10. 3. 2020, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová

Mohlo by vás dále zajímat

Kuchyňský držák na náčiní

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Držák na náčiní v kuchyni je užitečná věc. Můžete si ho jednoduše vyrobit doma z prkna a plíšků. Držák můžete upravit lazurou na dřevo.