reklama

Vyrobte si originální betonový květináč na kaktusy

Originální květináč vlastnoručně vyrobený z obyčejné plastové misky a betonové směsi je ozdobený oblázky, střípky z rozbité keramiky či porcelánu, ulitami a různými mušlemi. Jistě bude velmi slušet všem kaktusům. Přirozený povrch nádoby jakoby dotváří přírodní krajinu, do níž vsadíme kaktusy. Vždyť miska svým povrchem připomíná vyprahlé, kamenité a často i skalnaté prostředí polopouště, v němž tyto rostliny žijí.

Vyrobte si květináč na kaktusy podle našeho návodu (Zdroj: Miroslava Kubišová)

Na výrobu betonového květináče na kaktusy budete potřebovat:

  • cement
  • písek
  • vodu
  • oblázky
  • keramické střepy
  • ulity
  • fólii
  • plastovou misku
  • dřevěnou špachtli či dřívko

Postup:

Jako nádobu, na níž budeme nanášet betonovou směs, můžeme použít obyčejnou plastovou misku, kterou postavíme na umělohmotnou podložku. Chceme-li misku po zaschnutí betonu vyjmout, obalíme ji mikrotenovou fólií. Okolí stěn můžeme obložit oblázky a drobnými střípky.

Plastovou misku obalte fólií
Plastovou misku obalte fólií (Zdroj: Miroslava Kubišová)

Obložené kamínky nám pomohou určit sílu stěny při nanášení betonu. Pro obložení misky o obsahu 0,5 l potřebujeme 1 kg cementu, 0,5 l suchého, prosetého písku a přibližně 0,4 l vody. Cement rozmícháme s pískem a za stálého míchání přiléváme vodu, až vytvoříme hustou betonovou směs.

Namíchejte směs požadované hustoty
Namíchejte směs požadované hustoty (Zdroj: Miroslava Kubišová)

Beton by měl být tak hustý, aby při práci nestékal. V případě, že je moc tekutý, zahustíme jej trochou cementu, který postupně přisypáváme a hned jej rukou v rukavici rozmělňujeme. Na nádobu směs začneme nanášet od spodní části směrem nahoru. Přitom se snažíme dodržet stěnu asi 2–3 cm silnou.

Směs nanášejte na misku v rovnoměrné vrstvě
Směs nanášejte na misku v rovnoměrné vrstvě (Zdroj: Miroslava Kubišová)

Postupně pokryjeme betonem celou misku a stěny uhladíme. Dno pak zarovnáme prkénkem, jež přitiskneme na beton. Nezapomeneme ani na otvor pro odtékání vody na dně nádoby.

Vytvořte otvor pro odtok vody
Vytvořte otvor pro odtok vody (Zdroj: Miroslava Kubišová)

Ještě měkký beton ozdobíme oblázky, mušlemi nebo nasbíranými ulitami, které vtlačíme do povrchu nádoby. Můžeme také přidat hezké střípky z rozbitého talíře či hrnečku. Vodu vytlačenou z betonu odsajeme papírovými ubrousky.

Květináč ozdobte
Květináč ozdobte (Zdroj: Miroslava Kubišová)

Pak na květináč přidáme ještě tři až čtyři nožičky. Vytvoříme tak elegantní podstavec, na němž bude nádoba stát a při zalévání se nebude zbytečně máčet. Nožky vytvoříme z několika větších oblázků, které vtiskneme do okraje dna.

Na dno umístěte oblázky, které poslouží jako nožičky
Na dno umístěte oblázky, které poslouží jako nožičky (Zdroj: Miroslava Kubišová)

Nádobu necháme nejméně dva dny schnout při pokojové teplotě, jinak by mohla po předčasné manipulaci prasknout. Když je dostatečně suchá, můžeme odstranit plastovou nádobu. Ale také ji můžeme ponechat uvnitř a jen začistíme přesahující fólii.

Květináč nechte řádně zaschnout
Květináč nechte řádně zaschnout (Zdroj: Miroslava Kubišová)

Okraj misky ještě doplníme výzdobou. Z trochy cementu a vody rozmícháme hustou kaši. Okraj nádoby můžeme zvrásnit vrypy hřebíkem, potřeme jej vodou a lžící naneseme beton, který necháme volně stékat. Do zakulaceného okraje zasadíme oblázky, mušle a střípky.

Květináč otočte a jeho okraj můžete také dozdobit
Květináč otočte a jeho okraj můžete také dozdobit (Zdroj: Miroslava Kubišová)

Jestliže jsme plastovou misku ponechali uvnitř, propálíme její dno rozžhaveným hřebíkem, aby voda mohla při zalévání odtékat. Potom na dno nasypeme vrstvičku substrátu pro kaktusy a na ni postavíme kořenový bal rostlin.

Do květináče opatrně umístěte kaktusy
Do květináče opatrně umístěte kaktusy (Zdroj: Miroslava Kubišová)

Prostor mezi kořeny pak doplníme substrátem.

Zdroj informací: Miroslava Kubišová

Publikováno: 22. 11. 2022, Autor: Miroslava Kubišová (text a foto), Profil autora: Redakce