reklama

Oprava staršího domku po prarodičích

Policista Tomáš vychovává sám svého dvouletého syna Olivera. Jeho manželka Renata před více než rokem zemřela. S jejím odchodem se Tomáš bohužel ještě nesmířil. Kvůli synovi se Tomáš vrací z pronajatého pražského bytu do rodné vesnice, kde má rodinu, která mu s péčí o Olivera pomůže. Sám si tam opravuje starší domek po prarodičích a těší se, že v něm jeho syn navzdory osudu prožije šťastné dětství. Příběh přesně stvořený pro pomoc týmu Jak se staví sen.

i (Zdroj: FTV Prima)
Oprava staršího domku po prarodičích se povedla na jedničku (Zdroj: FTV Prima)

Premiéru dalšího dílu nové série „Jak se staví sen – extra“ uvidíte v pondělí 2. března ve 21.35 na Primě a Jak se staví sen – tipy a triky ve 22.50 na Primě.

Tomáš s Oliverem zatím bydlí v Praze, v bytě pronajatém od magistrátu. Rozhodl se ale se synem odejít zpátky do svého rodného kraje, kde má starý dům po prarodičích. Tomáš zde má navíc rodinu, která mu může pomoci s péčí o syna Olivera po smrti manželky. Starší domek po prarodičích si začal opravovat sám a věří, že v něm odstartují nový život. 

Kuchyň před
Kuchyň potřebovala nově vybavit nábytkem i spotřebiči (Zdroj: FTV Prima)
Obývák před
Obývací pokoj byl zoufala zastaralý (Zdroj: FTV Prima)

Dům je hodně starý, je tam potřeba udělat nové rozvody. V domě žila do své nedávné smrti Tomášova babička. Odstěhovat by se chtěli, až to bude v domě k bydlení a také podle stavu financí a toho, jak půjde Tomášovi práce na domě od ruky, chtěl začít předělávat obývák, kuchyň s jídelnou a ložnici a pak postupně pokračovat a všechno dokončit před stěhováním. Má to vymyšleno tak, že by měl otevřený prostor mezi kuchyní a obývákem, ale už od dědy ví, že to nejde, protože zeď mezi pokoji je nosná. Dětský pokoj zatím realizovat nebude, a chtěl by ho udělat do budoucna v patře. Nechce, aby se přes dětský pokoj chodilo.

Ložnice před
i (Zdroj: FTV Prima)
Ložnici obývala babička

Pokoje jsou v původním stavu s většinou nefungujících elektrických zásuvek a svítidel. Elektrika je ještě vedena v hliníku. I když se Tomášova babička o bydlení vždy velmi starala, vzhled a vybavení pokojů̊ už neodpovídá dnešní době. To vypadá na pořádné sousto, které nelze v tak krátkém čase zvládnout. Designéři musí posoudit, kolik toho je reálné stihnout, ale celé to určitě nepůjde. Tomáš nabízí, že ve vesnici je spousta šikovných řemeslníků, kteří by třeba mohli pomoci. Andrea s Markem mají pouhých pět dnů na to, aby ze starého domu po babičce vykouzlili útulný domov pro dva sympatické bojovníky.

Chodba před
i (Zdroj: FTV Prima)
Stará chodba skrývala spoustu nepříjemností

Designéři Andrea Hylmarová a Marek Povolný věděli, že tato proměna bude příjemná. Dojemný a smutný příběh dvou osamělých kluků a jejich neskutečné rodiny, kterým chtějí pomoci, ať to stojí, co to stojí. Chvíli přemýšleli, kam umístit pokojí pro malého Olivera, a tušili, že nejlepším místem bude původní ložnice. To s sebou neslo hledání vhodné pozice průchodu z hlavní místnosti, který zde podle všeho v minulosti byl. Šlo o starý rodinný dům, postavený a porůznu rekonstruovaný převážně svépomocí, tedy neměli tušení, jaká překvapení na ně čekají. Tušili, že jim dají zabrat hodně křivé a popraskané stropy a stěny a také křivé podlahy. Dispozičně samozřejmě nebylo šťastné řešení ve stylu ,průchoďákʻ mezi původním obývákem a ložnicí. Tento průchod se zrušil, a vytvořil tak pro Tomáše více využitelného prostoru. V obýváku se trochu řešilo umístění pohovky, která nemohla být velká, a pomohlo řešení na míru. I proto ji doplnili flexibilním křeslem.

Kuchyně
Moderně zařízená kuchyň ve světlém duchu (Zdroj: FTV Prima)
Obývák
Nová sedačka potřebovala řešení na míru (Zdroj: FTV Prima)

Designéři chtěli svěží, světlý a lehce venkovský interiér. Takový, který bude maximálně pozitivní. Výchozím materiálem proto byly dekory dubu v rustikálnější podobě, v přírodním odstínu a s výraznější kresbou. Doplnili ho o světle hnědou (cappuccino) na jídelním stole a kuchyňských dvířkách, zbytek už byl v bílé a světle šedé. V dětském pokoji je inspirovalo krásné povlečení s motivem autíček, kde byla hezká kombinace okrové a modrozelené barvy. V kombinaci s dubem a černou je to sázka na jistotu. Zásadním prvkem se samozřejmě stala postel ve tvaru auta, což byl Oliverův sen. Udělali ji větší (rozměr matrace 140 x 200 cm), aby mohl v začátcích v případě potřeby přespat i tatínek. A na druhé straně místnosti vznikl příjemný koutek s čalouněným sezením ,ve skříniʻ. Ideální na čtení pohádek.

Autíčková postel
Postel ve tvaru auta byl Oliverův sen (Zdroj: FTV Prima)
Detail pokojíčku
Oliverův pokojíček je malým klučičím rájem (Zdroj: FTV Prima)

Těšte se na unikátní proměnu nové série – bude zábavná, dojemná a plná praktických rad.

Jídelní část
i (Zdroj: FTV Prima)
Jídelní část byla vyvedena do přírodních tónů

Jak se staví sen – tipy a triky – tentokrát nás čeká zařizování bytu či domu zejména u novostaveb. Poradíme, jak vybrat barvy, jaká podlaha je nejvhodnější, naučíme vás dobře zkombinovat barvy a doplňky, vybrat kvalitní osvětlení a přidáme spoustu dalších praktických rad. Pojďte si zařídit byt s našimi designéry.

V dalším dílu se těšte na to, jak chce dcera pomoci své mámě – půjde hlavně o kuchyň a koupelnu.

Publikováno: 29. 2. 2020, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce