I zvířata mohou být nemocná, může se jim stát úraz nebo musejí podstoupit operaci. K tomu, aby se mohla vrátit ke svému bezstarostnému životu, může pomoci rekonvalescence, která může mít mnoho podob od rehabilitace až po kvalitní krmivo a doplňky stravy. Vždy spolupracujeme s veterinárním lékařem, který nám doporučí konkrétní postup, formu a přibližnou časovou rovinu. Je potom na každém z nás, zda se radami budeme řídit a pro návrat našeho mazlíčka k běžnému životu uděláme maximum.
Rekonvalescence po operaci
Operace zvířete může být potřebná z mnoha různých důvodů, nejčastěji se jedná o domácí mazlíčky, jako jsou psi nebo kočky. Po chirurgickém zákroku je u zvířete velmi důležitá rekonvalescence, která začíná ještě v ordinaci veterináře. Zvíře je po operaci pozorováno, a pokud nejsou komplikace, můžete si jej vzít domů. Před tím zvíře většinou dostane ochranný límec, který zabraňuje nevhodnému olizování rány nebo vykousání stehů ze strany zvířete. Podle rozsahu a druhu operace je nastaven konkrétní režim rekonvalescence. Jedná se především o dodržení klidu zvířete, který je důležitý pro hojení rány po operaci a případné vyjmutí stehů.
V tomto období se snažíme zvíře zklidňovat a dbáme na dostatečný přísun tekutin a kvalitního krmiva s doplňky, vitamíny, minerály, které nám veterinář doporučí a přesně určí i časový a denní režim užití. Rovněž dodržujeme dávkování a aplikaci léků a léčiv, které jsou někdy v rámci hojení nezbytné. Jakékoliv divné a nezvyklé chování konzultujeme s veterinárním lékařem, který nám doporučí další postup.
Po operacích ortopedického nebo neurologického původu je nutná rehabilitace, která spočívá především v různých formách cvičení, mobilizačních technikách, reflexní terapii, ale i plavání nebo fyzioterapii. Tyto služby nabízejí specializovaná pracoviště, která se zabývají veterinární rehabilitací a fyzioterapií zvířat, převážně psů, ale tyto služby poskytují i kočkám.
U papoušků nebo hlodavců se ve výjimečných případech provádějí také operace, jejich pooperační rány sice nebývají tak veliké jako u psů nebo koček, ale pooperační režim je pro chovatele a zvíře velmi náročný a někdy se bohužel stává, že zvíře uhyne.
Rekonvalescence po úrazech
Stejně jako operace, tak i úraz je pro zvíře velmi nepříjemný. Zvíře může být stresované a špatně přijímat potravu. Veterinární lékař nám podle konkrétního úrazu a typu následné léčby doporučí i rekonvalescenci zvířete, která obvykle bývá spojena s klidovým režimem potřebným na hojení po úrazu a dále nezbytnou kvalitní stravou a tekutinami, ale i vhodnými potravinovými doplňky pro rychlejší zotavení. Rovněž je důležitý i rehabilitační postup např. při úrazech končetin nebo páteře.
Rekonvalescence po nemoci
Nemoc je stejně jako pro člověka i pro zvíře velmi stresující. Často má při nemoci problémy s příjmem potravy a tekutin. Proto je vhodné v rámci rekonvalescence podávat zvířeti podpůrné prostředky na bázi různých doplňků, které dodají zvířeti nejen potřebné živiny, ale i ztracenou energii. Tyto doplňky jsou prodávány například ve formě past, které zvíře lépe přijímá. Dietní režim je často nutný po onemocnění střev nebo žaludku. Jeho dodržením a vhodnou kombinací potravinových doplňků (minerály, vitamíny nebo aminokyseliny) se zvíře rychleji zotaví.
Rekonvalescenci u zvířat bychom neměli podceňovat, protože je důležitým a často velmi zásadním obdobím, které nám pomůže zvíře doléčit a zapojit jej tak opět do běžného života.
Jak na bezproblémové soužití dětí a psů?
Publikováno: 4. 3. 2020, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská