reklama

Dárek od muže k MDŽ

Dárek k MDŽ, který ženu potěší, může mít různou podobu. Nejvíce radosti však udělá dárek vlastnoručně vyrobený. Máme pro vás inspiraci na jeden takový dárek.

Dárek od chlapa k MDŽ může být i ručně vyrobený (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Dárek k MDŽ je sice trochu náročnějším projektem, ale věříme, že jej zvládne skoro každý trochu zručnější muž. Dárek nevyžaduje žádné speciální dovednosti. Jeho náročnost je spíše časová. Na tvorbu si vyhraďte alespoň 3 dny.

Co na takový dárek k MDŽ budete potřebovat:

 • dřevěnou bedýnku o velikosti 20x30 cm
 • 1,2 metru stuhy o šíři 1 cm
 • bílou akrylovou barvu
 • zlatou akrylovou barvu
 • metalickou modrou barvu
 • tmavě modrou akrylovou barvu
 • patinu
 • houbičku
 • kancelářské tekuté lepidlo
 • lak na vodní bázi
 • tavnou pistoli s lepidlem
 • dřevěné výseky na ozdobu (dvě kolečka o velikosti klasického pivního tácku, dva štítky a jednu visačku)
 • motouz
 • jemný smirek
 • nůžky
 • tužku
 • pravítko
 • štětce a kelímek s vodou
 • ubrousky na ozdobení bedny a dřevěných výseků
 • pečící papír
 • žehličku
Korpus bedny a štítky
Budete potřebovat dřevěnou bedýnku a dřevěná kolečka (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Postup výroby:

Bedýnku o velikosti 20x30 centimetrů natřete ze všech stran dvěma vrstvami bílé barvy.

Korpus
Bedýnku i dřevěné výseky je nutné nejprve natřít bílou barvou (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Bílou barvou natřete z obou stran i dřevěné výseky. Jemným smirkem vše uhlaďte, zarovnejte nerovnosti či případné kapky barvy. Po obroušení pak důkladně setřete prach.

Bílá barva
Vše natřete dvěma vrstvami bílé barvy, případné nesrovnalosti zbruste jemným smirkem (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Pravítkem vyměřte polovinu výšky bedny (zhruba 6,5 cm). Po vyměření tužkou vyznačte rysku.

Dělící čára
Rozdělte bednu po celém jejím obvodu na dvě poloviny (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Dno natřete dvěma vrstvami zlaté akrylové barvy a nechte důkladně zaschnout.

Zlatá barva
Dno natřete zlatou akrylovou barvou (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Po zaschnutí bednu otočte a modrou metalickou barvou natřete její vnitřek a vrchní část. I zde bude zapotřebí alespoň dvou vrstev. Vše natírejte postupně. Každou vrstvu nechte dobře proschnout. Snažte se o dlouhé tahy štětcem, aby vám nevznikaly šmouhy.

Natírání
Bednu natřete modrou barvou ze všech stran, kromě dna (Zdroj: Adriana Dosedělová)
Modrá barva
Horní polovinu bedny natřete modrou metalickou barvou (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Spodní lem bedny po celém obvodu postupně natřete tekutým kancelářským lepidlem. Vždy přitom natřete jednu stranu krabice a nechte zaschnout, pak bednu otočte a proces opakujte. S lepidlem nešetřete. Mezitím, než vám krabice uschne, si vyberte ubrousek, který budete chtít použít na bednu. My použili černo-zlatou károvanou kostku.

Ubrousky
Vyberte si ubrousky, jimiž byste rádi bednu ozdobili (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Ubrousek nastříhejte na pruhy o stejné šířce jako je spodní část bedny (v našem případě je to tedy 6,5 cm). Z pruhů ubrousku sejměte dvě spodní vrstvy. Ubrousek nainstalujte na spodní část bedny. Buďte pečliví. Ubrousek musí být uhlazen a zarovnán se spodním okrajem.

Stříhání
Ubrousky nastříhejte (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Po uhlazení ubrousek opatrně překryjte pečícím papírem a důkladně zažehlete klasickou žehličkou zapnutou na stupeň pro žehlení bavlny. Zažehlete i hrany. Co přesáhne, opatrně odstřihněte nůžkami. Ubrousek zažehlete po celém obvodu bedny. Dbejte také na to, aby ubrousky na sebe pečlivě navazovaly.

Zažehlení
Nachystané ubrousky nyní zažehlete (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Celou bednu je nyní nutné zalakovat. Lak nanášejte postupně na jednotlivé strany. Každou stranu nechte důkladně uschnout a teprve až pak se pusťte do další. Nalakovat je nutné dno, úchyty i vnitřek bedny. Vše ideálně ve dvou až třech vrstvách.

Lakování
Bednu se zažehlenými ubrousky i dřevěné výseky nyní důkladně zalakujte (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Štítky natřete zlatou akrylovou barvou a nechte zaschnout. Poté vezměte modrou akrylovou barvu a tenkým štětcem napište libovolný text. V našem případě šlo o slovo “Herbs”. Hrany štítků olemujte modrou barvou. Po zaschnutí zalakujte.

Nápisy
Na zlatě natřené štítky napište text a po zaschnutí zalakujte (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Kolečka natřete Herkulesem pouze z jedné strany a nechte zaschnout. Mezitím, než kolečka uschnou, si vyberte vzor, který budete chtít na kolečka přenést. Po zaschnutí použijte kolečka jako šablonu. Kolečka obkreslete na ubrousek a vystřihněte. Sejměte dvě spodní vrstvy ubrousku a poslední tenkou vrstvu s obrázkem pečlivě přiložte ke kolečku. Po přikrytí pečícím papírem zažehlete.

Pomůcky a potřeby
Na zdobení bedny si připravte stuhu, štítky, kolečka, visačku, nůžky a tavnou pistoli s lepidlem (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Podobně je tomu i u visačky. Visačku je však nutné lepidlem natřít z obou stran. Nejprve jednu stranu, po zaschnutí i druhou. Na visačku jsme použili zbytky ubrousku, který jsme nalepili na kolečka. Ubrousek jsme zažehlili z obou stran.

Hotové výseky ošetřete patinou. Trochu patiny naneste na houbičku a s ní potupujte hrany výseků. Po zaschnutí hrany vymalujte tenkým štětcem zlatou akrylovou barvou. Vše nakonec zalakujte.

Patina
Hrany zažehlených koleček a visačky potupujte patinou (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Nyní na bednu nalepte stuhu. Stuhu lepte za pomoci tavné pistole. Okraj stuhy nalepte do středu bedny a postupně jí lepte po jejím obvodu. Stuha by měla překrývat přechod barvy a stuhy. 

Stuha
Bednu ozdobte stuhou, kterou překryjete přechod mezi ubrouskem a nátěrem (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Do středu velké plochy pomocí tavné pistole nalepte kolečko. Druhé kolečko nalepte na druhou velkou plochu bedny. Štítky tavnou pistolí nalepte do středu na boční strany pod úchyty bedny. 

Štítky
Do středu velkých ploch bedny nalepte tavnou pistolí kolečka, na přední a zadní části bedny nalepte zlaté štítky (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Nakonec bednu ozdobte visačkou. Očkem visačky protáhněte motouz, jímž visačku přivažte na úchyt. Pokud vám zbude stuha, i tou můžete bednu dozdobit.

Náš tip

Hotovou bednu vaše žena může použít jako dekoraci. Jde však i o praktický kousek. Může v ní mít uloženo, cokoliv ji napadne a co se do ní vejde. Pokud však chcete dárek dotáhnout do dokonalosti, dovnitř bedny tavnou pistolí vlepte zahradní fólii. Pak už jen sežeňte dva květináčky s bylinkami. Vložte je do bedýnky a originální dárek je na světě.

Potřebujete dárek na poslední chvíli? Vyrobte si ho!

Publikováno: 1. 3. 2020, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová