reklama

Kdy zachraňovat opuštěná mláďata v přírodě?

S přicházejícím jarem se můžeme ve volné přírodě setkat s „opuštěnými“ mláďaty. Ne vždy jsou ale skutečně opuštěná. Mnohdy se jen snaží rodiče odpoutat pozornost od mláďat a na malý čas se od nich vzdálí. Velmi často především ptáčata opouštějí svá hnízda dobrovolně. Jen mimo hnízdo se totiž naučí zdatně létat. Jaké mládě tedy potřebuje opravdu naši pomoc a kdy náš zásah krajně nevhodný?

i (Zdroj: Depositphotos)
Je pokaždé záchrana mláďat ve volné přírodě nutná? (Zdroj: Depositphotos)

Co dělat, když nalezneme opuštěná mláďata?

Ideální řešením v případě nalezu mláďat divokých zvířat je kontaktovat centrální dispečink Národní sítě záchranných stanic Českého svazu ochránců přírody ČR na tel. č. 774 155 155. Dispečeři ochotně pomohou a poradí, co máme v konkrétním případu dělat. Informace o záchranné stanici v místě nálezu můžeme najít i na webových stránkách https://www.zvirevnouzi.cz/, kde je interaktivní mapa České republiky s jednotlivými záchrannými stanicemi a pomůže nám konkrétní kontakt najít. Pokud nemáme přístup k internetu, můžeme také zavolat tísňovou linku 112, policii 158 nebo hasiče 150, a ti nám kontakt na některou ze záchranných stanic poskytnou.

Ještě před samotnou „záchranou“ bychom měli ale vědět pár informací, především o tom, které zvíře bude naši pomoc potřebovat a které nikoli.

Nalezená mláďata savců, jako jsou zajíčci, srnčata či mladí kolouchové, nejdříve pozorujeme. Můžeme po chvíli zjistit, že nejsou opuštěná, ale jen byla v daný čas bez matky. Nikdy na ně nesaháme, jen pokud mají zranění nebo zmateně pobíhají po okolí, potom je naše pomoc nutná.

Malý ježek
i (Zdroj: Depositphotos)
Mládě ježka naši pomoc na jaře nepotřebuje, na podzim ale ano

Stejně tomu bude s mláďaty ježků, pokud na ně sáhneme, matka o ně již nebude mít zájem a mláďata uhynou. Může se stát, že mládě bude pravdu osiřelé, záleží na stáří a váze ježka, mnohdy si už sám poradí a najde dostatek potravy ve volné přírodě.

Pokud nám záchranná stanice doporučí vzít si zvíře domů, umístíme jej v přítmí a v tichu. Nenecháme mládě obtěžovat domácími mazlíčky ani malými děti. Pokud je zvíře těžce zraněné, je lepší vyhledat veterinární stanici a poté kontaktovat záchrannou stanici.

Kolouch
i (Zdroj: Depositphotos)
Mladý kolouch volá na svou mámu na mýtině

Jinak tomu bude u malých veverčat, která se mohou dostat mimo hnízdo v případě, kdy je matka přenáší do jiného hnízda a je po cestě vylekána, nebo vlivem silného větru. Svá vypadlá mláďata nechá napospas osudu, je tedy na nás jim pomoci. Nejdůležitější je mládě zahřát, nejlépe zabalit do oblečení, které máme při sobě a odnést na záchrannou stanici. Mládě ničím nekrmíme bez porady se záchranou stanicí. Běžně dostupnými mléčnými produkty bychom mohli mláděti ublížit.

Veverčí mládě
i (Zdroj: Depositphotos)
Mládě veverky bude naši pomoc potřebovat

Při nalezení mláďat ptáků, jako jsou drobní pěvci kosi nebo drozdi, vrabci nebo mladé sovy, především kalousi nebo puštíci, nemusí jít hned o osiřelé mládě. Často se na jaře právě mimo hnízdo učí létat a naší neodbornou manipulací můžeme mláďata ohrozit. Naši pomoc opravdu nepotřebují, protože se o ně rodiče vzorně starají. A pokud je v dobré vůli odneseme z místa nálezu, pracovníci záchranných stanic je poté pracně umisťují zpět k rodičům na původní stanoviště. Opět je lépe ptáče pozorovat a kontaktovat záchrannou stanici, která nám doporučí, zda mládě máme z místa odnést. Doporučí to v případě, že je mládě zraněné.

Mnohdy můžeme i my sami pomoci k tomu, aby nebylo nutné zachraňovat mláďata divokých zvířat a předejít tak problémům. Psy bychom měli mít na dohled a nenechat je zbytečně toulat volnou přírodou, kde se mohou nacházet mláďata srn nebo zajíců. Stejně tak kočku nebo psa na zahradě nenecháme dorážet na místo, kde se právě kosice stará o svá vylíhlá mláďata.

Mladé sovy
i (Zdroj: Depositphotos)
Ne vždy potřebují mláďata v přírodě zachraňovat

Jak probíhá taková záchrana čolků a žab?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 29. 2. 2020, Autor: Šárka Miškovská (text), Depositohotos (foto), Profil autora: Šárka Miškovská