reklama

Zopakujte si zásady první pomoci u zvířat v případě otravy

Náhodou nebo bohužel někdy i záměrně se může stát, že váš pes či kočka pozře toxickou látku a vy budete muset rychle jednat, aby se jim dostalo včasné první pomoci a nedošlo v nejhorším případě až k úhynu. Připomeňte si a zopakujte, co lze dělat, když máte podezření, že se váš mazlíček otrávil neznámou látkou.

i (Zdroj: Depositphotos)
Zopakujte si zásady první pomoci u zvířat v případě otravy, můžete jim tím zachránit život (Zdroj: Depositphotos)

Potenciální nebezpečí pro psy, při kterých bude třeba poskytnout první pomoc

Psům bude potřeba poskytnout první pomoc v případech, kdy sežerou léky, chemikálie nebo potraviny vypsané níže. Mnoho z nich se běžně ve vaší domácnosti vyskytuje, umístěte je proto tam, kde nebudou psovi přístupné. Ovšem na nebezpečné látky můžou narazit i venku, kde je někdo omylem nebo i schválně odložil.

  • Čokoláda – obsažený kofein a teobromin je ve větším množství toxický.
  • Jedy na krysy, slimáky.
  • Jedovaté rostliny – rododendron, konvalinka, zlatý déšť, difenbachie i další, které může pes okusovat.
  • Různé druhy chemikálií – hnojiva, barvy, laky, fridex – nikdy nevíte, kdy vašeho miláčka napadne něco z toho ochutnat.
  • Léky – vzhledem k sladké chuti potahové látky mohou být pro psy atraktivní.
Pes
i (Zdroj: Depositphotos)
Nikdy nevíte, kdy psíka napadne ochutnat nevhodné věci a budete muset první pomoc poskytnout

Potenciální nebezpečí pro kočky

Stejně jako u psů je i při chovu koček třeba dát pozor na látky, které by mohly zkonzumovat a po jejich požití je třeba poskytnout první pomoc. Případně mohou na otrávenou návnadu narazit kdekoli venku.

  • Přípravky proti blechám a klíšťatům – pokud žijí ve společné domácnosti psi i kočky, dávejte pozor, jaké  přípravky na parazity používáte. Kočky jsou citlivé na permetrin a pyretrin, které jsou v některých antiparazitikách, určených pro psy.
  • Léky – ty s obsahem paracetamolu, acetaminophenu, jako je třeba Panadol či Paralen, jsou velmi toxické.
  • Jedovaté rostliny – pokud chováte kočky doma, vyhněte se rostlinám, které jsou nebezpečné a kočky by je mohly okusovat.
Nemocná kočka
i (Zdroj: Depositphotos)
Součástí první pomoci je zajištění tepelného komfortu – použijte deku, ručník a podobně

Příznaky otravy

Zvíře se může otrávit několika cestami – látku pozřít, vdechnout ji, někdy stačí pouhý kontakt s kůží. Ať už jste možnou cestu otravy zaznamenali, nebo se projeví některé příznaky, neváhejte začít s první pomocí. Příznaky mohou být:

  • nechutenství, zvracení, průjem
  • apatie, křeče, poruchy koordinace pohybů
  • neobvyklé rozšíření či zúžení zornic
  • nadměrná tvorba slin, dušnost, krvácení z tělních otvorů

Co udělat nejdříve

Při podezření na otravu je před poskytnutím první pomoci vhodné zavolat na veterinu – lékař vám poradí, jaké kroky můžete provést sami doma, a s čím bude lepší přijet rovnou na kliniku. Pokud je to možné, zajistěte vzorek toxické látky, kterou zvíře pozřelo – obal od léků, chemikálií, kousek rostliny, vzorek zvratků či stolice – to vše pomůže veterináři lépe zjistit, jak zvířeti co nejlépe a nejrychleji pomoci.

Pes zvrací
i (Zdroj: Depositphotos)
Při otravě bude třeba v rámci první pomoci nejspíše vyvolat zvracení

První pomoc při pozření

Pokud víte, že zvíře toxickou látku sežralo, neváhejte ihned poskytnout první pomoc – zavolejte veterináře a postupujte dle jeho pokynů, možná bude třeba vyvolat zvracení. To ovšem neplatí při pozření žíravin, lepidla či pěnivých látek - tam zvracení v žádném případě nevyvolávejte!

  • Vypláchněte tlamu množstvím neperlivé vody.
  • Použijte roztok peroxidu vodíku (max. 3 %, dávkujte 1 až 2 ml na jeden kilogram váhy zvířete), použít můžete také slanou vodu nebo hořčici rozmíchanou ve vodě, vše budete muset zřejmě za použití mírného násilí dostat do zvířete, vhodné je použít injekční stříkačku bez jehly. Mělo by jít o 0,5 až 2 deci vody maximálně.
  • Podejte zvířeti černé uhlí v množství 0,5 až 3 gramy na kilogram zvířete. To také můžete podat pomocí stříkačky, pokud ho rozdrtíte a rozmícháte ve vodě.
  • Pokud se vám dávení nepodaří vyvolat, vyhledejte veterináře, který udělá výplach žaludku nebo podá léky na dávení.
Kočka s myší
i (Zdroj: Depositphotos)
Kočky mohou velmi snadno pozřít myš nebo hraboše, kteří byli otráveni jedovatou návnadou

První pomoc při nadýchání zplodin

Nadýchá-li se zvíře jedovatých zplodin, je třeba první pomoc poskytnout stejně jako u člověka – odneste zvíře na čerstvý vzduch, nebo zajistěte dostatečné větrání. Pokuste se mu zabránit ve zbytečném pohybu a odvezte ho k veterináři. Vždy ale dbejte na svou bezpečnost a nevstupujte do prostoru, kde byste se sami látky mohli nadýchat!

První pomoc při kontaktu kůže s jedem

Toxickou látku, která se dostane zvířeti na kůži či srst, je také třeba co nejrychleji odstranit – první pomoc spočívá v její neutralizaci a omytí. Při tom chraňte oči, aby nedošlo k jejich zasažení.

  • Opakovaně omyjte zvířeti celé tělo mýdlem, které spláchněte velkým množstvím vody.
  • Nerozpustné látky, jako jsou ropa a různé barvy a laky, odstraňte pomocí ředidla, pokud jsou chlupy slepené a nejde z nich látka odstranit, ostříhejte je, k omytí opět použijte velké množství vody.
  • Kyselé látky můžete neutralizovat alkalickým či mazlavým mýdlem, zásadité naopak slabými kyselinami – naředěným kuchyňským octem nebo kyselinou citronovou.
První pomoc
i (Zdroj: Depositphotos)
I zvířata je potřeba někdy resuscitovat

Otravy hlaste

Při podezření na záměrnou otravu zvířete se po poskytnutí první pomoci neváhejte obrátit na policii, která by měla kontaktovat krajskou veterinární správu. Záměrná otrava je trestným činem – týrání zvířete a pachateli hrozí až tři roky odnětí svobody.

  • Místo, kde k otravě došlo, se snažte zajistit a s ničím zde nehýbat.
  • Vše můžete sami vyfotit, natočit či jinak zdokumentovat.

Zvíře se může otrávit i z domácí stravy:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 27. 2. 2020, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová