Domácí mazlíčci, kteří s námi žijí, jsou velmi citliví na naši přítomnost a pozornost, pokud se jim nevěnujeme, mohou trpět depresemi, které se projevují například apatií. Rovněž naše nepřítomnost z důvodu odchodu do zaměstnání nebo na dovolenou je pro zvířata, která se na nás upnula, velmi zátěžovou zkouškou. Reakcí může být různá forma apatie, která se u každého mazlíčka projevuje jinak. Dalším častým důvodem apatie může být nemoc.
Apatický pes
Psi jsou našimi společníky životem, dokáží nás milovat bez jakýchkoliv okolků. Jsme pro ně vůdcové smečky a mnohdy i smyslem jejich života. Cítí se v bezpečí, a to nejen kvůli každodennímu přísunu potravy, dokážou se bez přetvářky radovat z naší přítomnosti. Neznají pojem času, jen se naučí trávit čas o samotě a trpělivě čekat na dobu našeho příchodu. Někteří však hůř snášejí náš každodenní odchod do zaměstnání nebo školy. Nejdřív jsou nervózní, vystresovaní, následně mohou být apatičtí, nemají zájem o cokoliv jiného po našem příchodu, nepřijdou nás přivítat, ani se pomazlit. Velmi často nechtějí přijímat potravu. Pokud tento proces trvá déle, může vést ke zdravotním komplikacím. Pes se může i samopoškozovat například okusováním tlapek.
Ke svému psovi bychom měli být dostatečně všímaví a pokud pozorujeme příznaky apatie – netečnost, lhostejnost nebo nechutenství, je vhodné takové chování sdělit veterinárnímu lékaři. Mnohdy postačí trávit se psem více času ať už hrou nebo mazlením. Kvalitní a vyvážená strava je velmi důležitá. Pes by měl mít pocit, že není jen módním doplňkem, ale členem naší rodiny. Ideální je, když je v rodině více členů, kteří se mohou o psa starat a věnovat se mu. Není na škodu, pokud nám veterinární lékař doporučí přípravky na zklidnění na přírodní bázi, které jsou vyrobeny například z mléčného kolostra a mají pomalejší nástup účinku.
Pokud musíme s naším psem cestovat a víme, že může trpět apatií, je vhodné využít přírodní produkty, které mají rychlejší nástup účinku. Pes tak snáze přečká transport v přepravním boxu nebo v dopravním prostředku.
Apatická kočka
Stejně jako psi, i kočky mají rády naši společnost a rády si s námi hrají nebo jen tráví společné chvíle. Mohou ale trpět samotou z naší nepřítomnosti, která se mnohdy může projevovat apatií, netečností nebo lhostejností, někdy agresivitou. Velmi často na nás skočí, zakousnou se nebo zaryjí do nás drápky. V těch velmi vážných případech může docházet i ke sebepoškozování, například vylizováním srsti až do lysin.
Kočka by měla vědět, že je členem naší domácnosti. Pokud má náladu a chce se mazlit nebo hrát, mělo by jí to být umožněno. Pokud jsme časově vytížení a máme nějaké neodkladné záležitosti, kočce postačí, pokud na ni budeme mluvit. Při odchodu můžeme připravit nějaké hračky, kterými by se zabavila v době naší nepřítomnosti. Kvalitní krmivo je další podstatnou částí života kočky. Pokud i přesto na kočce pozorujeme apatické chování, lhostejnost, netečnost, nechutenství nebo sebepoškozování, je vhodné se poradit s veterinářem. Kočce můžeme podat přírodní produkt vyrobený z mléčného kolostra, který je s postupným nástupem účinku.
Stejně tak, pokud musíme s kočkou cestovat, použijeme produkt na přírodní bázi, který má rychlý nástup účinku a předejdeme tak následkům změny v každodenním režimu zvířete.
Apatický papoušek
Stejně jako každý domácí mazlíček, tak i papoušek potřebuje naši pozornost. Kvalitní a pestrá strava by měla být základem. Stejně tak dostatek času tráveného s ním je dobrým předpokladem, že nebude trpět apatií, která se projevuje lhostejností, netečností, mnohdy i nechutenstvím. V těchto případech je vhodná návštěva veterináře. Rovněž i sebepoškozování - například vytrhávání peří, budeme s veterinářem konzultovat a určitě jej navštívíme.
Apatický hlodavec
U hlodavců může dojít k apatickému chování, jakým je lhostejnost, netečnost nebo nechutenství, špatnou skladbou krmení. Každému hlodavci bychom měli poskytnout kvalitní a vyváženou stravu a dostatečně útulné a čisté obydlí, ať už jde o klec nebo jiný druh kotce. Dáváme pozor na průvan a kvalitní podestýlku. Pokud si všimneme nestandartního chování hlodavce, věc konzultujeme s veterinářem nebo jej rovnou s naším mazlíčkem navštívíme.
Služební cesta, lázeňská péče, pobyt v nemocnici nebo dovolená jsou momenty, kdy nemůžeme s naším mazlíčkem trávit čas a musíme se spolehnout na ostatní členy rodiny nebo na někoho, kdo se nám o něj postará. Toto odloučení může způsobit apatické chování u zvířete, které je vhodné prokonzultovat s veterinárním lékařem.
Nemoc se často projevuje u domácích mazlíčků apatií, proto bychom měli mít na paměti, že každé chování, které se vymyká normálu, je vhodné konzultovat s veterinářem. Někdy věc nesnese odkladu, především u úrazů, otrav nebo torzí žaludku jsou projevy apatie typické a rychlá návštěva veterinárního lékaře může zachránit domácímu mazlíčkovi život.
Nechcete nebo nemůžete mít domácího mazlíčka? Pomáhejte tedy těm ve volné přírodě. Třeba tím, že si dáte na zahradu ptačí budku. Můžete se potěšit pohledem na hodující opeřence. Co ale patří do krmítka?
Publikováno: 26. 2. 2020, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská