Radka měla se svým partnerem Lukášem svůj život nalinkovaný úplně jinak, než jak to nakonec dopadlo. Těšili se na přírůstek do rodiny, těšili se na bydlení v krásném domě a na společné chvilky, které budou trávit jako rodina. Od momentu, kdy se jejich holčička Terezka narodila, věděli, že všechno není úplně v pořádku. Svět Radky, Lukáše a brášky Matýska se již dva roky točí především kolem nemocné Terezky. Ani tak nejsou Terezčiny vyhlídky růžové. K tomu, aby se jim žilo o fous lépe, by potřebovali dostavět dům. A kdo jiný jim může pomoci než Jak se staví sen.
Premiéru dalšího dílu nové série „Jak se staví sen – extra“ uvidíte v pondělí 24. února ve 21.35 na Primě a Jak se staví sen – tipy a triky ve 22.50 na Primě.
Radka pracovala jako zdravotní sestra. Lukáš pracuje jako záchranář. Radka má ještě z předchozího vztahu syna Matýska. Radka se spolu se svým synem nastěhovala k Lukášovi do rozestavěného domu, začali ho společně dodělávat, Radka otěhotněla a všechno bylo, jak má být. Netušili, že oba jsou nositelé vzácného dědičného onemocnění, pro jehož vznik se musí potkat dva lidé s naprosto stejně poškozeným genem. Od momentu, kdy se jejich dcera narodila, věděli, že to není úplně v pořádku. Terezčina diagnóza se jmenuje pontocerebelární hypoplazie 2. stupně. V současné době jsou nejspíš jediná rodina v České republice s tímto postižením. Terezce nedělá dobře hluk z televize ani šramot při vaření. Navíc nemají žádnou klidovou zónu, kde se mohou před sebou schovat, když jsou mrzutí či unavení. Z obýváku udělala Radka ložnici a rehabilitační místnost zároveň.
Nemovitost je v podstatě jen hrubá stavba. Přestože zvenku dům vypadá dobře, uvnitř to tak není, alespoň ve spodním patře. Dům má sice dvě patra, ale život rodiny se odehrává jen ve dvou pokojích. Radka s dcerou Terezkou jsou v obýváku a syn s partnerem v pokoji na palandě. Dole v přízemí je obývací pokoj s kuchyní a malý pokoj.
V horním patře bylo v plánu udělat dva dětské pokoje, ložnici a koupelnu se záchodem. Na domě prý není snad jediná cihla, kterou by neměl Lukáš v ruce. Všechno dělá sám jen s pomocí bývalého tchána. To, co už je hotové, je hezké a útulné. Jejich snem je mít dětské pokojíčky pro děti, dokud jsou dětmi, a ne až na ně našetří z výplaty. Přáli by si prostor, kde by se mohl syn učit a nebýt rušen. Místo, kam by si mohla Radka zalézt s Terezkou a v klidu cvičit, a pak místo, kde by mohli být s partnerem občas spolu sami. Od narození Terezky totiž nemají společnou postel. A Matýsek by byl nejšťastnější kluk pod sluncem, kdyby měl poprvé v životě svůj vlastní pokoj, péče o Terezku by také byla snadnější. Tady je pomoc opravdu potřeba, ale dá se z hrubé stavby za pět dnů udělat celý dům?
A jak se na proměnu dívají designéři Martina Pištěláková a Jan Bek?
Úkolem bylo navázat na práci Lukáše, který již započal s výstavbou horního patra v rodinném domě v malé obci nedaleko Kutné Hory. Při první obhlídce všechny napadlo, že i když tato proměna nebude tak zásadní (nemění se celková dispozice), bude náročná, co se týče celkového objemu stavebních prací. Jednalo se o téměř celé patro, tedy spoustu metrů elektřiny, podlah a povrchů. Snažili se tedy hlavně rozumně rozvrhnout síly tak, aby byli schopni proměnu stihnout. Problémem původního stavu bylo to, že se jednalo o staveniště, a tým z něho měl udělat domov. Při návrhu se muselo pamatovat na potřeby malé Terezky, která bude odkázána na vozík, tomu přizpůsobit i rozvržení nábytku atd.
Stylově se designéři snažili respektovat vybavení spodního patra objektu. Dveře zvolili s obdobnou profilací jako ve spodním patře. Nepouštěli se do žádných experimentů a šli cestou jistoty. Materiálově se drželi v přírodních tónech a v dekoru, který imituje přírodní vzhled dubového dřeva. U nábytku se zaměřili především na dětský pokoj Terezky, kde jim hodně pomohla specializovaná firma na dětský nábytek. Zdi polepili nálepkami, které budou stimulovat její vnímání prostoru.“
Těšte se na unikátní proměnu nové série – bude zábavná, dojemná a plná praktických rad.
Jak se staví sen – tipy a triky – v tomto dílu se dozvíte, co dělat, když chcete novou kuchyň. Jaké jsou vhodné tvary a druhy kuchyní, jak vybrat spotřebiče, jak se vypořádat s podlahou do kuchyně… Prostě vše, co vás zajímá o kuchyních a báli jste se zeptat.
V dalším dílu se těšte, jak se designéři poperou s přestavbou staršího domečku pro vdovce v Pardubickém kraji.
Publikováno: 22. 2. 2020, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce