reklama

Sáček na potraviny na vícero použití

Háčkované sáčky naleznou uplatnění v každé domácnosti. Ovoce a zeleninu již není nutné nakupovat v igelitovém pytlíku, ale přímo v obchodě potraviny vložit do pratelných sáčků. Zvolený materiál je navíc vhodný i do ledničky, jelikož je odolný proti vlhkosti, a tedy i proti plísním. Šetříme (nejen) přírodu.

Sáček na potraviny na vícero použití (Zdroj: Kateřina Ramil)

Materiál na háčkovaný sáček na potraviny

Háčkovaný sáček na potraviny je vyroben z příze Provázková od české firmy Ariadne s.r.o. Provázková je 100% polyamid a prodává se v 50 gramovém klubíčku. Jedná se o perličkovým zákrutem setkaný chemlon v různém barevném provedení. Materiál je pevný, vhodný pro síťování a výrobu tašek. Výrobek lze prát na 40 °C.

Sáček na potraviny
Háčkované sáčky jsou vhodné pro skladování ovoce či zeleniny (Zdroj: Kateřina Ramil)

Na jeden sáček o rozměru 27 cm x 19 cm spotřebujete pouze jedno jediné klubíčko, takže je lehoučký. Do pytlíku uložíte minimálně kilo jablek, pomerančů či svazek banánů. Pokud zvolíte tmavou přízi, můžete v něm skladovat i zeleninu.

Co se týče střihu, sáček je zakončen tunýlkem k provlečení šňůrky, takže lze prakticky stáhnout, případně zavěsit. Věříme, že u vás doma tento praktický pomocník nalezne uplatnění, případně jím můžete obdarovat své blízké.

Návod

Sáček Provázkový, 27 x 19 cm
Příze: Chemlonka Ariadne Provázková s perličkovým zákrutem, spotřeba 1 klubíčko, k zakoupení na www.chemlonka.cz
Háček: 3.5 mm
Spínací špendlík, označovač, 1 metr mašle/klouzavého provázku, brzdička na šňůrky, štítek, jehla, nit
Hodinový rozpočet: cca 3 hodiny včetně úprav
Pro začátečníky

Barevné příze
Dle potravin můžeme zvolit barvu příze (Zdroj: Kateřina Ramil)

PO - pevné oko
ŘO – řetízkové oko
KS – krátký sloupek
PDS - polodlouhý sloupek do mezer
DS - dlouhý sloupek
3DS - 3xnahazovaný dlouhý sloupek - 3 x nahodíme přízi na háček, s nahozením zpracujeme první dvě nitky, s nahozením zpracujeme další dvě nitky, s nahozením zpracujeme další dvě nitky a s posledním nahozením zpracujeme poslední dvě nitky

Pracovní postup

Začínáme řetízkem, který obháčkujeme po obou stranách. Dále háčkujeme po řadách. Řada končí pevným okem a začíná náhradou "N", tj. 1 ŘO místo prvního KS, 2 ŘO místo prvního PDS nebo DS, 5 ŘO místo prvního 3DS. Poslední řady sáčku tvoří základ pro tunýlek, kdy háčkujeme po řadách tam a zpět. 

Video návody, jak háčkovat jednotlivé sloupky, naleznete na www.krampolinka.cz.

Provázková, háček 3.5 mm
1. řada: Uháčkujeme 42 ŘO.

Řetízek
Uháčkujeme základní řetízek (Zdroj: Kateřina Ramil)
2. řada
Do třetího očka od háčku uháčkujeme dlouhý sloupek, dále do každého očka háčkujeme po jednom dlouhém sloupku (Zdroj: Kateřina Ramil)

2. řada: Háček vedeme do třetího očka od háčku, uháčkujeme DS a vložíme sem označovač, dále háčkujeme DS do stejného očka a odtud DS do následujících oček, na konci řetízku, do posledního očka uháčkujeme 5 DS a pokračujeme háčkováním na protilehlé straně, kdy háčkujeme DS do mezery, tj. háček vedeme mezi sloupky. Do posledního očka, tj. tam, kde máme označovač, uháčkujeme 3 DS, v řadě máme celkem 85 oček, řadu končíme PO.

Sloupky
Na konci řetízku uháčkujeme pět dlouhých sloupků do posledního očka a pokračujeme háčkováním na protilehlé straně (Zdroj: Kateřina Ramil)
Sloupky 2.
Háčkujeme dlouhé sloupky do mezer. Háček vedeme mezi sloupky (Zdroj: Kateřina Ramil)

3. řada: N za KS, dále háčkujeme řetízek 9 ŘO, do pátého očka od háčku uháčkujeme PO a pokračujeme 4 ŘO (vznikne nám jakoby smyčka), do čtvrtého očka od náhrady uháčkujeme KS, pokračujeme vzorem +9 ŘO, do pátého očka od háčku PO, dále 4 ŘO a KS do pátého očka+, vzor mezi znaménky + opakujeme 7x, poté jednou háčkujeme KS do čtvrtého očka a opět opakujeme vzor mezi znaménky 8x. U posledního vzorku háčkujeme opět KS do čtvrtého očka, řadu končíme PO. Máme základ pro 18 sloupců.

Schéma
Grafický nákres schématu vzorku. Ve třetí řadě přeskakujeme tři nebo čtyři očka. Důležité je, aby vzor tzv. lícoval (Zdroj: Kateřina Ramil)

4. řada: N za 3DS, 4 KS do smyčky z předchozí řady, 3DS do KS z předchozí řady, opakujeme, řadu končíme PO. 

4. a 5. řada
Opakováním čtvrté a páté řady vznikne zajímavý vzor (Zdroj: Kateřina Ramil)

5. řada: N za KS, 9 ŘO, do pátého očka od háčku uháčkujeme PO a pokračujeme 4 ŘO (vznikne nám jakoby smyčka) KS háčkujeme do 3DS z předchozí řady, opakujeme, řadu končíme PO. 

3x nahazovaný sloupek
3DS je 3 x nahazovaný dlouhý sloupek. Pro 3DS nahodíme přízi na háček, s nahozením zpracujeme první dvě nitky, s nahozením zpracujeme další dvě nitky, s nahozením zpracujeme další dvě nitky a s posledním nahozením zpracujeme poslední dvě nitky (Zdroj: Kateřina Ramil)
Smyčka
Smyčku vytvoříme pomocí pevného očka. Krátký sloupek háčkujeme do 3DS (Zdroj: Kateřina Ramil)

6. - 20. řada: opakujeme řady vzorku dle řady čtyři a pět.

20 řad
Jakmile doháčkujeme dvacet řad, budeme pokračovat v háčkování tunýlku (Zdroj: Kateřina Ramil)

TUNÝLEK
21. řada: N za PDS, dále háčkujeme PDS do KS a PDS do 3DS. Uháčkujeme 39 PDS, a poté 5 x sháčkujeme po dvou PDS a pokračujeme v háčkování PDS do konce řady, na konci řady práci otočíme a háčkujeme zpět. V této řadě máme 85 PDS.

Tunýlek
Pro tunýlek háčkujeme polodlouhé sloupky (Zdroj: Kateřina Ramil)
Očka
Jakmile uháčkujeme 40 PDS, počítáno včetně náhrady, provedeme 5 x sháčkování dvou PDS do jednoho očka, tj. nahodíme přízi na háček, háček vedeme do očka, vytáhneme přízi na háček, nahodíme a háček vedeme do sousedního očka, vytáhneme přízi na háček a s nahozením sháčkujeme všechna očka do jednoho (Zdroj: Kateřina Ramil)
Polodlouhé sloupky
Háčkujeme polodlouhé sloupky do mezer (Zdroj: Kateřina Ramil)

 22. - 27. řada: N za PDS, háčkujeme 84 PDS do mezer, háčkujeme po řadách tam a zpět až do spotřebování příze. Pokud utahujete jinak než já, nebo použijete jiný materiál, je možné, že uháčkujete jen 25. - 26. řad, nebo naopak více.

Lem
Po uháčkování sedmi řad, nebo po spotřebování příze, přeložíme lem na půl, přichytíme pomocí špendlíků a zapošijeme (Zdroj: Kateřina Ramil)
Protažení šňůrky
Šňůrku nebo mašličku protáhneme tunýlkem pomocí spínacího špendlíku (Zdroj: Kateřina Ramil)

DOKONČENÍ
Horní lem sáčku přeložíme napůl, pomocí špendlíků přichytíme a jehlou a nití přišijeme. Vznikne nám tunýlek, kterým provlečeme buď ozdobnou mašli, nebo šňůrku, kterou zakončíme tzv. brzdičkou. Zapošijeme volné konce, přišijeme cedulku nebo knoflík.

Sáček na jablka
Do sáčku se pohodlně vměstná kilo jablek (Zdroj: Kateřina Ramil)
Sáček na ovoce
Sáček lze využít ke skladování potravin třeba v lednici (Zdroj: Kateřina Ramil)
Citrony
Místo jablíček můžeme uskladnit třeba citrony (Zdroj: Kateřina Ramil)
Sáček na klubíčka
Sáček nalezne v domácnosti uplatnění dle potřeby (Zdroj: Kateřina Ramil)
Bílý a červený sáček
Krajková bílá nebo cihlová – sáček může být i krásným dárkem (Zdroj: Kateřina Ramil)

Na nákupy si pak vytvoříme tašku ze starého trika:

Publikováno: 23. 2. 2020, Autor: Kateřina Ramil, Profil autora: Kateřina Ramil