Trendem poslední doby se staly malé byty. Vzhledem k cenám nemovitostí je pro řadu lidí koupě menšího bytu finančně přijatelnější volbou. Tyto byty se však potýkají s jedním základním problémem. Tím je jak a kam uložit veškeré věci tak, aby každá měla své místo. Zdá se to jako nadlidský výkon. Řešením jsou úložné prostory. I když bydlíte v bytě malých rozměrů, lze tento problém řešit prakticky, efektivně a velice rafinovaně.
Úložné prostory vyřeší nedostatek místa
Ani v malých bytech se nelze obejít bez běžně používaných věcí. K tomu, aby každá věc měla své specifické místo a domácnost tak byla jako ze škatulky, je potřeba promyslet otázku úložných prostor. Běžně používanými prvky pro ukládání věcí se bezpochyby staly vestavěné skříně, postele či rozkládací sedačky s úložným prostorem, různé typy regálů a komod. Existují však i mnohem rafinovanější způsoby, jak uložit potřebné věci tak, abychom k nim vždy měli snadný přístup.
Vyvýšená podlaha
Řešíte-li problém, kam uložit sezónní a málo používané věci, odpovědí na tuto otázku by mohla být vyvýšená podlaha. Do prostoru vzniklého pod podlahou mohou být zabudované výsuvné šuplíky. Ty pak poskytují hodně úložného prostoru. Pod nově vzniklým pódiem se však dá zabudovat i celá výsuvná postel. Není-li prostor pro vysouvání šuplíků z nově vybudované vyvýšené podlahy, je možné řešit tento problém jednoduchými vyklápěcími dvířky na panty z vrchu nově vzniklé podlahy.
Zavěšená a vyvýšená postel
Při zařizování malého bytu nesmí být opomenuto místo pro odpočinek. Klasické postele lze umístit ke stropu a schůdky k ní vedoucí mohou opět poskytovat místo pro ukládání věcí. Schody se tak stávají skřínkami se spoustou šuplíků.
Existují také vyvýšené postele s nepřeberným množstvím zásuvek a úložného prostoru. Místo pro ukládání věcí je přímo zabudované v posteli. Také čelo postele dokáže nabídnout řadu výhod. Zde mohou být zabudované boční vysouvací šuplíky na kolečkách. Navíc se čelo postele může využít pro odkládání věcí podobně jako noční stolek.
Pokud máme v bytě klasickou postel s volným prostorem pod postelí, existuje možnost zakoupení nejrůznějších typů šuplíků či boxů na kolečkách, které tento prostor účelně vyplní.
Vysoké stropy
Jste-li vlastníkem bytu s vysokými stropy, existuje zde možnost vybudování celého vyvýšeného patra nebo falešného stropu. Vyvýšené patro může sloužit nejen jako místo pro spaní, ale také k vytvoření nových úložných prostor nebo místa, kde vznikne nová pracovna. Falešný strop je ideální prostor k vytvoření nových míst pro ukládání věcí. Skladovat se zde mohou převážně věci sezónní nebo například peřiny, polštáře či jiné druhy lůžkovin. Nikdy zde však nemohou být ukládány příliš těžké či objemné věci.
Dveře
Pro uskladnění drobných věcí můžeme také použít dveře. Využít se takto dají klasické interiérové dveře, nebo vnitřní strana dveří u skříně či dvířek kuchyňské linky. Na trhu existuje velké množství nejrůznějších závěsných poliček, košíčků a háčků.
Nejčastěji se takto využívají dveře v koupelnách a na záchodech, které pak slouží jako další úložný prostor pro uložení nejrůznějších drobných předmětů nebo k zavěšení ručníků a županů. Vnitřní stranu dveří u skříně lze vybavit závěsným kapsářem, který slouží jako pořadač pro uložení bot.
Boxy a krabice
Boxy a krabice mohou mít univerzální využití prakticky kdekoliv v bytě. Manipulace s nimi je jednoduchá a jsou ideálním pomocníkem při ukládání věcí. Nejčastěji se s nimi můžeme setkat v dětských pokojích. Pro svou variabilitu a snadnou údržbu se staly cenným pomocníkem při úklidu hraček. Jejich výhodou je velký výběr a různé druhy provedení. Mohou se stohovat na sebe a pokud jsou dostatečně pevné, často slouží i k sezení.
Vychytávky do kuchyně
Některé kuchyně jsou velice malé. Potřebný úložný prostor je nutné řešit do výšky. V kuchyňských skřínkách však často bývá spousta nevyužitého prostoru. Existuje celá řada pomocníků, kteří tento prostor dokáží vyplnit a vybavení kuchyně i potraviny budou srovnané a snadno přístupné.
Na trhu je obrovské množství organizérů, které se mohou volně umístit do šuplíků nebo skříněk v kuchyňské lince. Jedním z takových je např. organizér na příbory. Šuplíky můžeme také vybavit nastavitelnými příčkami, čímž se zpřehlední obsah zásuvek.
Velmi často se pro vybavení kuchyní používá tzv. drátěný program. Získá se tak ideální umístění jednotlivých dílů kuchyňského náčiní. Do rohové skřínky se může použít drátěný otočný program vyrobený tak, aby se mohl pohodlně vysunout a natočit, jak je potřeba. Ušetří se tím místo a vše se zpřehlední. Pokud chybí prostor pro uložení talířů a hrnků, může nám posloužit drátěná police.
Na vnitřní část kuchyňských dvířek je možné umístit závěsné poličky, kam se mohou vkládat drobné předměty. Praktické jsou také závěsné systémy na stěnu. Slouží k zavěšení nejrůznějšího kuchyňského náčiní jako např. pánve a hrnce. Nejvíce používané jsou v kuchyni dózy různých tvarů a provedení, které se umístí např. na polici. Taktéž krabičky, boxy a plastové misky tvoří nedílnou součást každé kuchyně.
Úložný prostor v koupelně
Koupelna bývá jednou z nejmenších místností v bytě, je tedy potřeba šetřit každý centimetr plochy. Velice vhodná pro ukládání věcí je skřínka pod umyvadlo. Nabízí větší množství úložného prostoru.
Skvělým pomocníkem je také teleskopický pořadač s policemi, který se velice snadno připevní mezi vanou a stropem. I dveře do koupelny nabízí kýžený úložný prostor. Lze na ně zavěsit pomocné háčky na ručníky nebo župany. I zrcadla v koupelně mohou mít praktické využití v podobě zrcadlové skříňky. Ta nám nabízí další prostor pro ukládání věcí.
Využití každého výklenku
Každý výklenek nebo odskočení stěny může nabídnout další úložný prostor. Pokud disponujeme velmi malým prostorem a nevíme si rady s uspokojením vysokých nároků ohledně využití prostoru pro ukládání věcí, je vhodné požádat o pomoc odborníka, který se zabývá návrhy interiérů. V neposlední řadě je velmi důležité si uvědomit, že věci slouží k tomu, abychom je používali, ne jen bezhlavě skladovali.
I nářadí do dílny může být přehledně uložené:
Publikováno: 19. 2. 2020, Autor: Dagmar Linhartová, Profil autora: Dagmar Linhartová