reklama

Naučíme se žít bez obalů?

Eliminace nebo úplné vyloučení obalů z našeho života pomáhá snižovat masivní produkci odpadků a budovat zdravější prostředí, ve kterém žijeme. Stačí se jen naučit uvažovat ekologicky a prakticky a postupně vytěsňovat ze svého života všechny materiály, které planetu zatěžují a s nimiž si neumíme pořádně poradit.

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Nádoby v obchodě jsou návodem, jak žít bez obalů (Zdroj: Depositphotos)

Co to pro nás znamená žít bez obalů?

Snažíme se nakupovat to, co potřebujeme, bez zbytečného obalu, který stejně končí v koši. V běžném nákupním řetězci to není vždy snadné. Obaly plní mnoho funkcí a řada výrobců na ně sází. Obal v první řadě poskytuje reklamu – informuje o vlastnostech výrobku a zároveň jej prodává. Obal usnadňuje přepravu a prodejnost produktu v podstatě kdekoli. Balené pečivo nakoupíme kdekoli, a to i u benzínové pumpy. Obal dále výrazně prodlužuje trvanlivost výrobku a zachovává kvality dané výrobcem a uchová zdání čerstvosti.

Igelitové sáčky
Špatný zvyk kupovat zboží v igelitových obalech zatěžuje planetu (Zdroj: Depositphotos.com)
Obalové materiály
Kartony jsou také obaly, které nejsou vždy nutné (Zdroj: Depositphotos.com)

Co bychom si měli uvědomit

Řada balených produktů pro nás není nejzdravější. Croissant z obchodu, který díky éčkům a obalu vydrží čerstvý rok nebo čerstvá houska od pekaře bez konzervantů a bez obalu? Vydrží čerstvá jeden den, ale nezatěžujeme s ní ani naše tělo, ani životní prostředí, a to by nám mělo minimálně přinést dobrý pocit.

Koření a luštěniny
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Většinu sypkého a pevného zboží můžeme nakupovat bez obalů

Jak nakupovat?

Vše, co jde, nakoupíme bez obalu. Zeleninu a ovoce u zelináře. Oříšky a semínka na trhu. Nosíme si s sebou vlastní papírové nebo látkové sáčky, uzavíratelné misky nebo skleničky, ve kterých potraviny přeneseme. Pokud některý produkt v bezobalovém stavu neseženeme, dáme alespoň přednost takovému balení, které je z ekologického, rozložitelného, vratného nebo snadno recyklovatelného materiálu.

Zelenina
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Zeleninu není nutné ukládat do igelitových sáčků

Bezobalové obchody

Naštěstí již existují i obchody, jejichž cílem je bezobalovou filozofii maximálně podpořit. Většinou sám jejich název nese označení "bez obalu" a není těžké je vyhledat. Nabízejí poměrně široký sortiment potřeb denního života a potravin v dobré kvalitě. Vše se prodává nezabalené a na nákup je potřeba s sebou přibalit i nejrůznější lahvičky, sáčky a krabičky. Najdeme zde rozlévaný olej, ocet i mléko, vajíčka, oříšky, veškeré obiloviny a luštěniny na přípravu pokrmů. Velký sortiment je zastoupen i v sekci drogérie. Takže si nakoupíme rozlévané šampony, mýdla, prací a čistící přípravky, kosmetiku a přípravky pro péči o pleť.

Potraviny
i (Zdroj: Depositphotos.com)
I u nás již funguje řada bezobalových obchodů

Tip

Pokud doma máte hezké lahvičky praktického tvaru například z antikvariátu nebo po babičce, tak teď nadešel jejich čas. Namísto vystavování na poličce nebo občasného použití coby vázy na květiny, z nich můžete udělat plně funkční doplněk kuchyně nebo koupelny. Velice dobře vypadají staré lékárenské dózy na léčiva, navíc mívají široké hrdlo a uzávěr se zabroušeným závitem.

Publikováno: 11. 2. 2020, Autor: Daniela Dušková, Profil autora: Daniela Dušková