V předjaří často provádíme důkladný úklid našeho obydlí. S tím přichází na řadu použití různých chemických přípravků, které ale neprospívají nám, ani přírodě. Například mytí oken a podlahy zvládneme s octovou vodou, v koupelně a kuchyni výborně poslouží citron a jedlá soda. Abychom dosáhli lesklé podlahy, tak se nakonec nabízí použití olivového oleje. Ale úklid není jen o umytí oken a vyleštění podlahy, proto přinášíme několik dalších praktických rad, aby byl úklid snadný.
Mytí oken a podlahy si dnes prakticky neumíme představit bez využití nejrůznějších chemických přípravků a činidel. Ačkoliv nám tyto roztoky pomáhají, tak povrchy mohou postupně ztrácet na lesku nebo v případě podlahy ztratí za mnoho let i svoji původní barvu a budeme odkázáni na její nákladnou renovaci. Všechno jde, když se chce, takže mytí oken a podlahy zvládneme i bez nákupu chemie pro domácnost.
Mytí oken a lesknoucí se okna během pár minut
Na mytí oken běžně využíváme nejrůznější přípravky, které nanášíme rozstřikovačem. Zpravidla obsahují alkohol a další suroviny, které sice mohou pomoci s vyleštěním okenních tabulí, avšak alkohol může nepříznivě působit na dřevo nebo plasty. Ty tak mohou ztratit svůj přirozený lesk, případně dochází až k poškození ochranných nátěrů.
Jednoduchý recept znaly už naše babičky, které okna umývaly s pomocí velmi slabé octové vody. Tu získáme zcela jednoduše, připravíme si 200 ml octa, který běžně koupíme v každé samoobsluze. Ten smícháme s 10 litry vlahé vody a máme připraveno. S jedním kbelíkem umyjeme minimálně dvě až tři velká okna, ale proč se namáhat, když to jde ještě více jednoduše? Pokud vlastníme AKU stěrku na čištění oken, tak si do rozstřikovací sady připravíme litr vody a smícháme ho s 20 ml octa. Takto slabá koncentrace nám okna dokonale odmastí a vyleští, přičemž nedochází ani k poškozování plastových dílů mycí sady jako je například sběrná nádoba AKU stěrky. Odsátou vodu potom vylijeme do odpadu a nemusíme si dělat starosti s tím, že bychom škodili přírodě. Zaschlá špína na oknech není také nic strašného, dokážeme jí odstranit pomocí cibule. Cibulí rozkrojenou napůl zlehka přejedeme špinavá místa na oknech. Na spoustu zaschlých kapek od deště zase zabírá použití studeného čaje, nejvíce se osvědčil čaj černý, který na tyto nešvary báječně účinkuje.
Okna doporučujeme mýt pouze tehdy, pokud nesvítí slunce. Jinak nanesený roztok na okenních tabulích velmi rychle zasychá a vytváří nehezké šmouhy, které se nám nemusí podařit rozleštit. S čistící sadou, která obsahuje AKU stěrku, máme mytí oken hotové během krátké doby.
Zázračný ocet na dokonale čistou podlahu
Stejnou koncentraci octa ve vodě použijeme na vytření podlahy. Pokud chceme mít byt krásně provoněný, přidáme do vody několik kapek citronové šťávy. S podlahou je to vcelku jednoduché, ale jen tehdy, když je ještě lesklá. Pokud už se nám její stav nelíbí a přemýšlíme, jak docílit vysokého lesku, pak se osvědčilo použití olivového oleje. Ten však aplikujeme jen v malém množství na textilní hadřík a při leštění přitlačíme, abychom jím zbytečně neplýtvali. Musíme se mít ale na pozoru, protože větší množství oleje vytváří nebezpečné podmínky, podlaha může být kluzká a může dojít k nežádoucím zraněním.
Praktické tipy pro úklid v celé domácnosti
- Silně koncentrovaná citronová šťáva dokonale vyčistí kuchyňský dřez, vanu nebo umyvadlo. Efekt je zvlášť dobře viditelný na nerezových površích, které tak zbavíme i vodního kamene. Pro odstranění nečistot ve dřezu také dobře účinkuje Coca-Cola.
- S olivovým olejem nevyleštíme jen naši starou dřevěnou podlahu, ale i veškerý nábytek ze dřeva. Dokonce pomůže i při nutnosti oživení společenské obuvi.
- Jedlá soda je také jeden z perfektních čističů, a to především pro koupelnové obklady a dlažbu. Roztok jedlé sody ve vodě tak z koupelny rázem udělá útulný a dokonale čistý prostor.
- Univerzální čistič získáte smícháním vody s octem, citronovou šťávou a jedlou sodou. Takový přípravek využijte k úklidu v celém bytě, vše dokonale očistí, naleští a provoní.
Jak bez námahy vyčistit okna?
Publikováno: 17. 2. 2020, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček