Veterina není místem určeným pouze pro pejsky a kočičky, ale pro všechna domácí a chovaná zvířata. Co se týká hlodavců, existují dokonce veterináři, kteří se přímo na ně specializují. Všeobecně je doporučováno, pokud máte doma nějakého hlodavce, abyste v případě potřeby zamířili rovnou k nim.
Veterina pro hlodavce
Veterina specializovaná na hlodavce se o vaše malé mazlíčky postará lépe než všeobecná veterinární stanice nebo klinika zaměřená na pejsky a kočičky. Nutno říci, že veterináře byste neměli navštěvovat pouze ve chvílích nouze, ale i prevence je důležitá. Pakliže chcete, aby se váš mazlíček dožil vysokého věku, je důležité o něj správně pečovat. Hlodavci také potřebují očkování, stříhání drápků a kontrolu zubů. Kromě toho je však rovněž důležité vědět, kdy k veterináři s hlodavcem. A to vám v tomto článku povíme.
Kdy s morčetem na veterinu
Po pejskovi a kočičce je nejoblíbenějším domácím mazlíčkem morče. Rodiče je často kupují dětem dříve, než se odhodlají ke koupi psa. Péče o morčata však mnohdy pokulhává. Velmi brzy se totiž ukazuje, že nemusí být tak jednoduchá, jak by se mohlo zdát.
K nejčastějším zdravotním problémům morčat patří kožní problémy, přerostlé hlodáky, poraněné oči a u samiček pak srostlá stydká kost. Pokud nedojde k včasnému zabřeznutí přirozeně v určitém věku morčete, tak srůstá a později může samička při porodu uhynout. Na veterinu s morčetem bez dlouhého váhání vyrazte, kdykoliv nastane situace, že vaše morče změní své návyky, má jinou náladu, trápí ho průjem, objeví se mu lysá místa na kůži, případně pokud zvíře přestane žrát.
Králík a veterina
Králíci potřebují pravidelnou péči veterináře, a to i ve chvílích, kdy jsou zcela zdrávi. Návštěvy u něj by měly probíhat pravidelně a ideálně jednou za tři měsíce.
Potom, co si nového králíčka přinesete domů, měli byste ho nechat očkovat proti moru a myxomatóze. A to i tehdy, když bude chovaný pouze v bytě.
Kromě preventivních prohlídek zpozorněte i tehdy, když váš králík přestane žrát, je bez energie, je unavený, nevylézá z klece, je smutný, má průjem nebo přestal kálet. I to jsou důvody, proč se svým mazlíčkem zamířit k zvěrolékaři.
Veterinární péči potřebuje i křeček
Když onemocní křeček, není to vůbec jednoduché, jeho velikost je totiž dost omezující. Ale i přes své nepříliš příznivé dispozice může být křeček zrentgenován, může mu být vyšetřena kůže, může absolvovat ultrazvuk a může mu být odebrána krev.
K nejčastějším problémům křečků patří kožní problémy, trávicí choroby, nemoci spojené s dýchacím systémem, srdcem a nádorová onemocnění.
Potkan patří ke skutečnému specialistovi
Potkan je velmi roztomilé a chytré zvířátko, bohužel je velmi choulostivé a do vínku mu byla dán i krátný život. Potkany nejvíce trápí nádory. Pokud si tedy všimnete, že něco takového začne vašeho potkana trápit, neváhejte a ihned se obraťte na skutečného specialistu. Doporučujeme vám, abyste vyhledali odborníka, jenž se zaměřuje na drobné savce, hlodavce a především potkany. Ti vám s nemocným potkánkem dokážou odborně pomoci.
Jak poznáte, že je váš potkan nemocný? Potkani se snaží své onemocnění maskovat. Nepřestávají žrát, naopak, žerou do poslední chvíle. To, že má váš potkan nějaký zdravotní problém, poznáte změnou jeho chování, a i když žere, jeho apetit není tak velký. Významným příznakem zdravotních potíží je červený výtok z nozder a očí. Jedním z důvodů, proč s potkanem zamířit k veterináři, je i to, že se neustále škrábe a má v srsti stroupky, v neposlední řadě i tehdy, když potkan kýchá a prská.
S činčilou na veterinu
Činčila vám jen tak nepoví, jak na tom je po zdravotní stránce. Nejlepším ukazatelem dobrého stavu činčily je správná váha. Abyste tedy o své činčile měli dokonalý přehled, pravidelně ji važte. Nejčastějším důvodem pro navštívení veterináře je u činčil právě úbytek na váze, jenž patří k prvním příznakům různých chorob.
Kdy s osmákem na veterinu
Velmi oblíbenými mazlíčky jsou rovněž i osmáci. I oni mohou mít zdravotní problémy. K nejčastějším důvodům, proč se osmák ocitne na veterině, bývá to, že nechce jíst ani pít. Zpozorněte proto, když váš osmák začne být apatický, naježený, podřimuje, nechce jíst a hubne. Pokud k tomu dojde, je nutné vyrazit k veterináři skutečně okamžitě. Osmák je velmi citlivý a každé zdržení je pro něj velmi nebezpečné a může být příčinou uhynutí.
Publikováno: 12. 2. 2020, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová